Депресията се среща по-често в страните с висок жизнен стандарт. Държавите, в които доходите са средни или ниски, както и тези на границата на бедността, почти не познават този здравословен проблем. Това сочи изследване, публикувано наскоро. То е проведено от 20 изследователски центъра по поръчка на Световната здравна организация.
Статистиката сочи, че около 121 млн. души по света страдат от депресия, която пречи на качеството им на живот – работата, социалните контакти, личните взаимоотношения. Тежката депресия често води до самоубийство и е причина за над 850 000 смъртни случая всяка година.
Подробните интервюта с повече от 89 000 души в 18 страни показват, че 15% от хората в страните с високи доходи са изпадали в депресия поне веднъж през живота си. За сравнение само 11% от анкетираните от страните с ниски доходи споделят за този проблем. Около 5.5% от хората в богатите държави са лекували депресията през миналата година.
Оказва се, че страните, при които икономиките се развиват с бързи темпове са най-застрашени. Най-сериозни проблеми имат в САЩ, Франция и Холандия. Силната тревожност и черни мисли почти не се срещат в Индия и Китай. Освен това средната възраст, при която депресията се появява в развитите страни е много по-ниска, отколкото при останалите. Жените се сблъскват с този проблем два пъти по-често от мъжете.
“Успяхме да докажем, че депресията е сериозен проблем, който се среща по целия свят. Заболяването освен това е и свързано със социално-икономическото положение на всеки отделен човек. Доброто разбиране на проблема, може да доведе до ясен план как да се справим с него”, казва д-р Евелин Бромет от Държавния медицински университет в Стоуни Брук (САЩ) и водещ изследовател.
Ревита Ви препоръчва