Дисменореята представлява болки с коремната област и таза, които се появяват по време на настъпване на месечния цикъл при жените. Тези болки са различни от дискомфорта на предменструалния синдром. При много жени се наблюдават болки и в двата периода – предменструалния и менструалния.
Болките по време на месечния цикъл могат да бъдат едва доловими и с кратка продължителност. При някои жени обаче болките са изключително силни и пречат на нормалното протичане на ежедневието. Тези болки засягат над 50% от жените, като при момичета в юношеска възраст те се наблюдават при около 90% от тях.
Дисменореята може да бъде първична или вторична. При първичната не съществува гинекологичен проблем, на който да се дължат менструалните болки. При вторичната дисменорея съществува някакво гинекологично заболяване, което допринася за болките по време на цикъл.
Менструалните болки се дължат на контракции на матката, благодарение на които се отделят мъртвите клетки на вътрешната маточна лигавица. Това се случва само ако яйцеклетката не бъде оплодена. При оплождането й настъпва бременност и съответно менструация не се наблюдава. Чрез отделянето на мъртвите клетки на лигавицата матката се подготвя за следващия месец в очакване на бременност. Ако бременност не настъпи тези лигавични клетки се оказват ненужни и трябва да се отстранят от организма. Болките са особено силни, когато олющването на лигавичните клетки е свързано с отделянето на съсиреци, особено ако каналът на маточната шийка е тесен. С това се обяснява защо болките са много по-слаби или напълно липсват при раждали жени.
Според най-новите проучвания липсата на физически упражнения увеличава риска от появата на дисменорея. Огромно значение имат и психологическите фактори, особено стресът.
Менструалните болки обикновено започват малко преди настъпването на месечния цикъл, достигат своя пик за около 24 часа, след това намаляват и изчезват за 1-2 дни. По време на дисменореята са възможни диария или запек, главоболие, гадене, повръщане, по-често уриниране.
Всяка жена трябва да намери своя начин да се пребори с дисменореята. Обикновено за това помага ходенето пеша, почивката, коремния масаж, йогата, нагряването на корема с електрическа възглавница. Понякога се налага приемът на лекарствени средства при непоносими болки.
Лечението на вторичната дисменорея зависи от лежащата в основата й причина. Обикновено това са заболявания като ендометриоза, фиброзни образувания в матката, аденомиоза (доброкачествено заболяване, при което клетки на маточната лигавица нахлуват в мускулната стена), използването на вътрематочна спирала. Диагнозата трябва да се постави от квалифициран специалист, който да назначи и съответното лечение.
Ревита Ви препоръчва:
Китайска ангелика (корен), 565 mg
Коноп § протеини § фибри, 454 mg
Ленено масло, 474 ml супер лигнан