
След много сериозни изследвания, учените откриват, че натуралният продукт, от който организмът има нужда, за да произвежда серотонин, е 5-хидрокситриптофанът (5-HTP). Тази незаменима аминокиселина, приета чрез храната, се превръща в невротрансмитер, който премахва натрапчивите състояния и безпокойството и повишава настроението. Известен още с името ”хормон на щастието”, серотонинът не само лекува депресията, но така също подобрява качеството на съня, както при пациентите страдащи от безсъние, така и при напълно здравите индивиди.
Благодарение на ефекта си да подтиска апетита и чувството на глад, той е едно прекрасно средство за редукция на теглото. 5-хидрокситриптофанът се съдържа в сиренето и пилешкото месо, но най-голямо е количеството му в семената на растението грифония, от коeто се извлича за производство на хранителни добавки.
Освен като ефективен лек за депресивни състояния, безпокойство и стрес, 5-хидрокситриптофанът се използва и като терапия при следните състояния:
● затлъстяване;
● безсъние;
● сънна апнея;
● нарколепсия;
● булимия;
● фибромиалгия и мускулни болки;
● мигрена.
Коментари (74)
Здравейте!
Не са описани нежелани взаимодействия при съчетанието на стрезам (етифоксин) и 5-HTP, на конкор (бизопролол) и 5-HTP, или на трите заедно. Етифоксинът, за разлика от повечето видове антидепресанти, не увеличава нивата на серотонина в мозъка, а имитира ефектите на гама-аминомаслената киселина (GABA), която е главният задръжен („успокоителен“) невромедиатор в мозъка. Освен това, 5-HTP е тонизиращ настроението и антидепресивен агент, докато стрезам е анксиолитичен и противодейства на тревожността, поради което ефектите им не се натрупват в една посока и няма повишен риск от сънливост, замаяност, раздразнителност или безсъние. Поради тези причини двете вещества са съвместими и биха могли дори да имат добър ефект заедно в някои случаи.
Приемът на конкор също не се очаква да бъде пречка за употребата на 5-HTP, поне в нормалните за двете дози. 5-Хидрокситриптофанът може да бъде полезен при дългата терапия с бета-блокерите поради това, че тя води до намалена серотонинергична активност в мозъка и до засилена склонност към депресивни състояния – това е доказано за пропранолола, който обаче прониква в мозъка повече от бизопролола (конкор). Дори да няма специфична полза от съчетанието на двете средства, те са съвместими.
За разлика от 5-HTP, синтетичните антидепресанти с ефекти като неговия (групата на SSRI) невинаги са съвместими с конкор поради възможни взаимодействия на нивото на черния дроб и усилване на ефекта му, съответно на страничните му реакции - ако Ви бъде назначен някой от тях, уведомете лекаря, че приемате Concor.
Поздрави,
Борис Гинчев
Магистър-фармацевт
Поздрави,
д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Както знаете Флуанксол е невролептик и се прилага при тревожност и подтиснато настроение, но не е антидепресант. Анафранил е от групата на трицикличните антидепресанти. Тази комбинация от медикаменти трябва да се спира много внимателно , в продължение на 2-3 месеца, за да привикне както тялото, така и психиката към отнемането на медикаментите, към които сте привикнали и вероятно придобили зависимост. Ако паническите атаки са чести и силно изразени, може би не е добра идея да прекратявате това лечение и трябва да се консултирате с лекуващия психиатър. Към прекъсване на антидепресант се ориентира пациент, който е овладял ПА и може да затвърди постигнатото с хранителни добавки, психотерапия и алтернативни методи на лечение – рейки, чи гун, йога, медитация. Добре е да се консултирате и с лекар, специалист по алтернативна медицина, който да Ви изготви индивидуална програма за лечение. При панически атаки, след прекъсване на антидепресанта, се препоръчват хранителните добавки L-Tryptophan / Л-Триптофан 500 mg; Rhodiola WomenSense®/ Златен корен 500 mg; Rhodiola Plus mit Fo-Ti + Sibirischer Ginseng /Златен корен + Фо-ти и Сибирски женшен; Rodiozen Schizandra + SAM-e Plantis Златен корен, Шизандра, САМ-е / В подкрепа на нервната система; Vitamin B12 mit Rosenwurz/ Витамин В12 (от гъби шийтаке) и златен корен.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Щом се касае за диагностицирано вече обсесивно-компулсивно разстройство при детето, то вариантите за лечение са два.
Първият е да започнете когнитивно-поведенческа терапия, ако не сте опитали такава все още. В основата на този вид терапия стои идеята, че емоциите следват мислите. Когнитивно-поведенческата терапия е вариант на психотерапията, чиято основна цел е да разбере откъде идват обсесиите и натрапчивите мисли. До голяма степен децата с обсесивно-компулсивно разстройство са силно тревожни именно поради факта, че не знаят как и не могат да контролират компулсиите си. Това поражда чувство на страх, неприемливо поведение, проблеми със съня и др.
Когнитивно-поведенческата терапия е често съчетавана със семейна терапия, тъй като създават чувството на подкрепа в детето. Тя помагат на цялото семейство да разбере проблема в основата му и нормализира до някаква степен целия процес на лечение.
Обичайно, щом се касае за дете, то винаги първо се започва с нефармакологичната психологична терапия, тоест едва на втория етап от лечението се включва помощна терапия от лекарства и хранителни добавки.
Комбинацията от двете дава най-позитивни резултати в лечението на заболяването в дългосрочен план.
По отношение на медикаментозната страна на лечението, при деца най-често се използват антидепресанти от групата на селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRIs). Те представляват вещества, които увеличават за кратък период от време нивото на серотонина, но имат и нежелани ефекти.
5-HTP (Неолексан) от друга страна отново повишава нивото на серотонин в мозъка, но има по-малко нежелани странични ефекти. За деца се препоръчва доза около 2мг/кг. Ако детето е около 43кг, то бих препоръчала да започнете с 1 таблетка Неолексан дневно от 50мг.
Можете да продължите ГАБА в комбинация с него. Съществуват изследвания, които свидетелстват за синергичния ефект на 5-HTP и ГАБА, като комбинацията от двете промотира по-добър сън и по-силен успокоителен ефект.
Все пак ви съветвам да наблюдавате детето и как реагира. Ако започне да се оплаква от: силно изразена мускулна слабост; непрекъснато, непреодолимо желание да спи; упорито главоболие или болки в корема, то е редно да преустановите лечението и да потърсите мнението на педиатър.
С уважение,
Д-р Деяна Жекова
Нов коментар