×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Тревожност депресия

 

 

Кофеинът е психоактивно вещество, което може да причини или да обостри състоянията на тревожност и стрес. Много хора подценяват този факт и злоупотребяват с приема на кофеин. Те просто са пристрастени към него заради начина, по който ги кара да се чувстват – по-фокусирани, по-продуктивна, по-енергични.

 

Кофеинът може да предизвика интензивна тревожност, безсъние, раздразнителност, сърцебиене и дори пристъпи на паника. Причината е, че в определени случаи организмът е особено чувствителен към кофеина и тогава дори минимални количества над допустимите, могат да предизвикат силни симптоми на безпокойство. Ако и при вас е така, помислете още веднъж преди да посегнете към следващата чаша кафе или друга енергийна напитка с кофеин!

 

В края на 2015 г., изследователи от Харвардския университет са направили подробни проучвания върху ефектите на кофеина. Вижте кои са те!

 

  1. Повишава хормоните на стреса. Повечето хора с тревожност ще се съгласят, че изпитват твърде много стрес, а кофеинът още повече усилва симптомите при тях. Той повишава сърдечната честота, кръвното налягане и нивата на хормоните на стреса. Приемът на 3 чаши кафе дневно, повишава двойно кръвните нива на хормоните на стреса кортизол и адреналин.




  1. Разстройва баланса на невротрансмитерите


Кофеинът блокира активността на аденозин – невротрансмитер, отговорен за чувството на умора и сънливост. И още – увеличавайки нивата на ацетилхолин и допамин в мозъка, кофеинът ни дава онова, което често ни липсва – повече мотивация, повече производителност, бърза мисъл и способност за реакция... Но при хората със свръхчувствителна спрамо кофеина нервна система, предизвиква един много неприятен ефект - инхибира успокояващия невротрансмитер GABA, който е от съществено значение за чувството на щастие и релаксация. Ниските нива на GABA в мозъка винаги провокират тревожност и пристъпи на паника. Другото, заради което си струва да намалите чашките с кафе е фактът, че редовният прием на колеми количества кофеин води до изчерпване на серотонина – хормона на щастието.

 

  1. Причинява безсъние


Един от най-често срещаните странични ефекти на кофеина е безсънието. Така че имайте предвид, че ако тревожните мисли често не ви позволяват да заспите, този стимулант още повече може да усложни проблема. Той разстройва фази 3 и 4, при които сънят е най-дълбок и от най-голямо значение за здравето. По време на сън, мозъкът елиминира токсините и метаболитните отпадъци, и създава нови мозъчни клетки, поради което той има огромно значение за вашето психично благополучие.



4.Може да сте генетично чувствителни към кофеина

Всички познаваме хора, които пият по 5-6 кафета на ден и това по никакъв начин не им пречи. Ако често сте тревожни обаче, най-вероятно не сте като тях и причината може да е в гените. При свръхчувствителност към кофеина, организмът много по-бавно и трудно може да преработи този стимулант и в резултат се стига до нервност, безпокойство и безсъние.

 

  1. Може да предизвика реактивна хипогликемия


За хипогликемия може да се говори тогава, когато нивата на кръвната захар са прекалено ниски. Това предизвиква нервност, изпотяване, сърцебиене, раздразнителност, и обърканост. Кофеинът може да предизвика подобно, но още по-тежко състояние, известно като реактивна хипогликемия или както се нарича още постпрандиална, т.е. след хранене хипогликемия. При нея симптомите са още по-мъчителни и освен горе изброените включват затруднена концентрация, лесна уморяемост, агресивност и др.

 

6.В комбинация с определени лекарства, може силно да повиши безпокойството

Кафето вече е толкова неразделна част от нашата култура, че често забравяме, че то не е просто вкусна напитка, а психоактивно вещество. Следователно съвместната му употреба с някои лекарства не само не е препоръчителна, но е и опасна. В комбинация с антидепресанти например, кофеинът води до панически атаки и безсъние. Когато се приема заедно с лекарства срещу разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност, предизвиква силно сърцебиене, раздразнителност и др. Прекомерният му прием в комбинация с противозачатъчни също не е препоръчителен, защото освен че увеличава безпокойството, има риск и от сърдечен удар, недостиг на въздух, аритмия и др.

 

8.Води до развитие на тревожно разстройство

Кофеинът не само усилва симптомите на тревожността, но може да провокира развитие на такава. В много от случаите елиминирането на кофеина може да изиграе много по-положителна роля, отколкото приемът на ансти-стрес лекарства.

 

9.Предизвиква поне четири разтройства, признати от Американската психиатрична асоциация и публикувани в един от броевете на  Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства, DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders DSM-5):

-Пристрастеност към кофеин

-Кофеин-индуцирана интоксикация

-Кофеин-индуцирано тревожно разстройство

-Кофеин-индуцирано разстройство на съня

Световната здравна организация признава, че пристрастяването към кофеина е напълно реално и че то може да се разглежда като разстройство. Изследванията също потвърждават, че много от любителите на кофеина могат болестно да се пристрастят към кофеина.

 

10.Ограбва жизнено необходимите на мозъка вещества

Кофеинът иззема важни хранителни вещества от тялото, някои от които са от особено значение за здравето на мозъка и настроението. На първо място, изчерпва магнезия, а магнезиевият дефицит е свързан с тревожност, ADHD, агресия, биполярно разстройство и др. На второ място, кофеинът води до изчерпване на В витамините, често наричани анти-стрес витамини, чиято липса често е в основата на тревожността.

 

  1. Намалява действието на добавките, укрепващи мозъчната дейност


Когато сте стресирани, притокът на кръв към мозъка вече е намален, а кофеинът може да го намали още повече. Това лишава мозъка от така необходимите му хранителни компоненти като кислород, глюкоза, витамини, минерали. Много хора приемат натурални продукти за по-добра памет и концентрация, по-бърза мисъл и др. Такива добавки са екстрактите от гинко и куркумин, ресвератрол и др., които увеличават притока на кръв към мозъка. Злоупотребата с кофеин обаче, напълно обезмисля приема на тези иначе полезни естествени средства.

 

13.Жените са поо-засегнати от вредите на кофеина върху здравето

Вече уточнихме, че ефектите на кофеина са повече или по-малко интензивни, в зависимост от това колко добре се обработва той от тялото. При бременност или при прием на противозачатъчни лекарства, времето, необходимо за преработката на кофеина от тялото е двойно повече. Също така е установено, че при жените в менопауза, кофеинът усилва симптоми като тревожност, горещи вълни, загуба на костна маса, сърцебиене, промени в настроението и др.

 

Изводът е, че кафето не е толкова безобидно, колкото ви се струва. Съществуват безспорни доказателства, че в количества над нормата, то действа като психоактивно лекарство, обострящо или предизвикващо безпокойство. Това, кафето постига чрез различни механизми – като повишава хормоните на стреса, понижава нивата на успокояващите невротрансмитери, причинява реактивна хипогликемия, разрушава основни за мозъка хранителни вещества, и намалява притока на кръв към мозъка.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.