Според изследване на Ингрид Квестад от Uni Research в Берген, Норвегия, недостигът на метилкобаламин в бебешка възраст има влияние върху когнитивното развитие години след това.
Навременното изследване на нивата на В12 може да предотврати всички негативни последствия в бъдеще и да осигури правилното развитие на детето, категорично заявява д-р Квестад.
Бременните жени, които не консумират месо и други животински продукти поставят плода в сериозна опасност. Това означава, че бременните трябва да се изследват за фолиева киселина и В12, и в случаите на недостиг, задължително да си ги набавят под формата на добавки! Важно е още след раждането на детето да му бъде осигурена диета, добър източник на В12, алармира д-р Квестад.
В12 е част от групата на В-комплекс. Той е от решаващо значение за мозъка, нервната система, образуването на ДНК, червени кръвни клетки и протеини, хормони и липиди.
Нещо повече – по-ранни изследвания показват, че развитието на деменция, аутизъм и дори – шизофрения, в много случаи е пряко свързано с дългосрочния недостиг на В12. На базата на тези открития, много учени твърдят, че човешкият мозък използва витамин В12 за да контролира генната експресия и да регулира неврологичното развитие през всички етапи от живота.
Витамин В12 играе огромна роля в поддръжката и защитата на обвивките, които покриват и предпазват нервите на централната и периферната нервна системи, и гарантира правилния, бърз нервно-импулсен пренос. Мастната субстанция, известна като миелин е от съществено значение за образуването на тези обвивки и именно В12 участва активно в синтеза и поддръжката на миелина.
Хроничният дефицит на витамин В12 може да доведе както до тежки неврологични последствия, като периферна невропатия, субакутна комбинирана дегенерация, атрофия на мозъка и др., така и до психични промени налудности, халюцинации, страхова невроза, депресия и др.