×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Депресия

 

 

През последните няколко години интересът към чревните бактерии и начина, по който те влияят върху мозъка, непрекъснато нараства, а доказателствата в подкрепа на тази теза се увеличават все повече.

 

Едно от последните проучвания по въпроса, е на изследователи невробиолози от Оксфордския университет. Те са убедени, че има много силна връзка между чревните бактерии и психичното здраве. Изследователите открили, че добавките, предназначени за насърчаване растежа на полезните бактерии в стомашно-чревния тракт или т. нар. пребиотици, намаляват усещането за безпокойство, тъй като те променят начина, по който се обработва емоционалната инормация.

 

Докато пробиотиците са източник на щамове добри бактерии, пребиотиците са вид полезни въглехидрати, с които полезните бактерии се хранят. И тъй като вече има достатъчно доказателства, че пробиотиците и пребиотиците подобряват функционирането на мозъка и укрепват психичното здраве, сега интересът на науката се насочва именно към употребата на тези добавки срещу тревожност и депресия.

 

Пребиотиците представляват диетични фибри (къси вериги от захарни молекули), които полезните чревни бактерии разграждат и използват за да се размножават. Пребиотиците са храна за различните видове „добри” бактерии, които така или иначе присъстват в червата, те увеличават броя на различните щамове приятелски бактерии. Точно това би могло да има много по-полезен ефект върху мозъка и здравето като цяло, отколкото приема на обикновен пробиотик.

 

Учените изпробвали ефекта на пребиотиците върху 45 здрави възрастни между 18 и 45-годишна възраст, които трябвало да приемат пребиотик или плацебо всеки ден, в продължение на 3 седмици. След това, изследователите направили специални компютърни тестове, оценяващи как се обработва емоционалната информация по отношение на положително и отрицателно заредени думи.

 

Резултатите показали, че участниците, приемали пребиотични добавки обърнали значително по-малко внимание на негативната информация и се концентрирали върху положителната, за разлика от плацебо групата. Колкото и странно да звучи, ефектът, който пребиотиците оказали върху хората много се доближавал до успокояващия ефект на антидепресантите. Но това не е всичко. Оказало се още, че участниците, третирани с пребиотици имали много по-ниски нива на кортизол – ключов хормон на стреса, чиито повишен синтез също може да доведе до състояния на тревожност и депресия.

 

И докато предишни проучвания по темата многократно са представяли същите положителни резултати, но при мишки, това ново изследване е едно от първите, които установяват уникалния ефект на пребиотиците върху хора!

 

Пребиотичните храни и добавки не могат напълно да заменят ефекта на конвенционалните медикаменти. Последните обаче, носят множество здравословни рискове, да не говорим, че в повечето случаи няма сериозна необходимост от тях. При по-дълъг прием на пребиотици обаче, ефектът върху психо-емоционалното състояние може да е много по-траен и разбира се – не носи риск от странични ефекти. В допълнение към всичко това, пребиотиците и пробиотиците подобряват състоянието при храносмилателни и метаболитни нарушения, затлъстяване и наднормено тегло, запек, подут корем, та дори високи нива на „лошия” холестерол и др.

 

Резултатите от изследването, както и интервю с автора му – невробиологът д-р  Филип Бърнет, са публикувани в издание Psychopharmacology.







 

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.