Проблемът с неефективността на тази процедура вече е обект на много изследвания. При едно такова американско проучване, проведено от изследователи към Virginia Commonwealth University, са анализирани 175 случая на пациенти с артрит. Резултатите показали, че само при 44% от тези пациенти колянната ендопротеза е била успешна. При останалите ситуацията била следната: за 34% ендопротезата на коляното е била полезна само отчасти, а при цели 22% – съвсем неуспешна.
Според Д-р Джефри Кац, ортопедичен хируруг в Women’s Hospital в Бостън, смяната на колянната става в повечето случаи е манипулация, която е добре да се направи, когато нищо друго вече не помага. Д-р Кац има публикуван материал по въпроса в издание, посветено на артита и ревматизма – Journal of Arthritis and Rheumatism. За съжаление обаче, много от хората във възрастта между 50 и 60 години, които нямат нужда от смяна на колянната става, все пак пристъпват към тази крайна мярка.
Разбира се, има и противоположни мнения. Така например, според Д-р Джошуа Джейкъбс, ортопедичен хирург в Rush University Medical Center, смяната на колянната става може значително да подобри функционирането на ставата, както и да облекчи болките.
Може да се каже, че повечето специалисти наистина препоръчват решението за колянна ендопротеза да се обмисли много добре.
Възрастта, спецификата на заболяването, както и неговия интензитет са определящите фактори, които трябва да съобразите преди да се решите на подобна операция!
Силно препоръчително е да предприемете превантивни мерки, които ще ви помогнат да поддържате опорно-двигателния апарат в добро здраве. Това е напълно възможно при 3 условия: добра храна, физически активен живот и специална грижа за костно-ставната система с помощта на хранителна добавка със съдържание на подкрепящи костите съставки.