×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Сърце и кости

Витамин К е открит през 1929 г. от холандския учен д-р Хенрик Дам. По-късно учените откриват неговите две форми – К1 и К2. Зеленолистните зеленчуци са богати на витамин К1. Той играе важна роля за кръвосъсирването. Витамин К2 се набавя по-трудно с храната и много хора страдат от дефицита му.

В своята книга „К2, липсващият елемент за сърдечно и костно здраве“, д-р Денис Гудман описва връзката между костите и сърдечното здраве. Много малко хора са наясно, че витамин К2 подпомага здравето на костите, а още по-малко знаят, че укрепва и сърдечно-съдовата система.

Преди години японски учени откриват, че жените в Токио имат повишена костна плътност. Там традиционно се консумират големи количества натто (ферментирала соя) – храна, изключително богата на витамин К2. Жените в западна Япония, където натто не е обичайна храна, имали ниска костна плътност.

Знаете ли, че… Костите, подобно на другите тъкани в човешкото тяло постоянно се променят. Клетки, наречени остеобласти, изграждат костите, а други клетки – остеокласти, ги разграждат. След 30-годишна възраст човек започва да губи по 1% от костите си всяка година. На 70-годишна възраст загубата вече е достигнала около 40% от костната маса.

Витамин К2 е свързан с остеобластите, които произвеждат протеин – остеокалцин. Този протеин играе важна роля за метаболизма на калция и подобно на лепило закрепва калция към костите. Това повишава костната плътност и понижава риска от остеопороза и фрактури на костите. Резултатите от японски изследвания показват, че К2 намалява риска от фрактури на гръбначния стълб със 60% и фрактури на бедрата с 80%.

К2 и влиянието му върху сърдечно-съдовата система. Според д-р Уилям Ослър от университета Макгийл, Канада, човек е толкова стар, колкото са стари артериите му. Това означава, че можем да живеем по-дълго, ако артериите ни запазят мекотата и гъвкавостта си по-дълго време. Ето защо е много важно калцият да бъде извеждан извън артериите, което всъщност е основната роля на витамин К2. Дефицитът на К2 увеличава риска от натрупване на калций в аортата – най-големият кръвоносен съд в човешкото тяло. Отлаганията на калций правят артериалните стени по-слаби, което увеличава риска от запушване и внезапна смърт.

Според изследване, проведено в Холандия върху 4600 мъже на възраст над 55 години, високият прием на витамин К2 понижава риска от калциране на аортата с удивителните 52%.

В наши дни в Северна Америка конгестивната сърдечна недостатъчност е най-разпространеното заболяване на сърдечно-съдовата система. Сърцето ще бие по-дълго, ако калцият се съхранява в костите, а не в сърдечните клапи, където упражнява повече стрес върху сърдечния мускул.

Набавянето на К2 чрез приема на хранителни добавки е добър вариант за поддържане на сърдечно-съдовата система и костите. Много често той се предлага в комбинация с А и Д – други, жизненоважни за здравето на костите витамини!



 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.