×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Хормонален дисбаланс

 

 

Затруднена концентрация, промени в настроението, безсъние... Това са само част от оплакванията, с които се сблъсвкат жените по време на менопаузата. Те се дължат на променящите се нива на хормоните и тяхното въздействие върху мозъка през този период.

 

Кои са най-често срещаните симптоми на менопаузата?

Оказва се, че при много жени преминаването през менопаузата е изключително трудно, с тежки физически и психо-емоционални симптоми, които сериозно нарушават нормалното ежедневие.

Според Australian women's health organisation, в повечето от случаите физическите симптоми включват горещи вълни, нощно изпотяване, болки в ставите и др. Невропсихологичните симптоми включват отслабване на познавателните способности, проблеми със съня, тревожност и раздразнителност, разсеяност, загуба на интерес към секса, чести и внезапни промени в настроението.

 

Какви са причините за симптомите на менопаузата?

Основната причина е промяната в хормоналния синтез и влиянието й върху тялото и ума. Трите хормона с особено значение за начина, по който протича менопаузата са яйчниковите хормони естроген, прогестерон и тестостерон. По време на перименопаузата, предшестваща същинската менопауза, нивата на тези хормони непрекъснато се колебаят, а след това постепенно започват да се понижават.

 

Как промяната в нивата на хормоните влияе на мозъка?

Мозъкът реагира силно на променящите се под влияние на различни фактори хормонални нива. Той изпълнява и двете роли – контролира хормоните, но в същото време функциите му зависят силно от тях.

Всъщност рецепторите за  яйчниковите хормони естроген, прогестерон и тестостерон се намират в мозъка. Хормоните се свързват с тези рецептори и така влияят върху мислите, чувствата и поведението.

„За менопаузата са много характерни оплакванията, свързани с функционирането на мозъка – т. нар. мозъчна мъгла, затруднения при намирането на думи, отслабване на паметта, фокуса и вниманието, и др.”, казва д-р Соня Дейвисън, консултант по ендокринология в Monash University, Австралия.

„Но да не забравяме, че както физическото, така и психо-емоционалното здраве през периода на менопаузата са резултат от много фактори”, предупреждава д-р Дейвисън. Според нея тези фактори включват общото здравословно състояние на жената в годините преди менопаузата, генетиката й, нивото на физическа активност, социалните взаимоотношения и т.н. От взаимодействието между тези фактори и нивата на хормоните в тялото, всъщност зависи индивидуалното състояние на всяка жена през периода на менопаузата.

 

Кои са най-често срещаните оплаквания по време на менопаузата, които засягат мозъка?

-Мозъчна мъгла

Огромна част от жените съобщават за отслабване на паметта и нарушения в концентрацията и вниманието през този период. Повечето от тях се чувстват силно застрашени, защото се страхуват че този симптом може да показва наличие на сериозно заболяване. Въпреки това проучванията върху менопаузата и предшестващия я период на перименопауза показват, че състоянието на мозъчна мъгла е типично, но почти винаги временно състояние.

 

-Безсъние

Според Australian Menopause Society, много жени се оплакват от различни нарушения на съня по време на менопаузата: накъсване на съня, трудно заспиване, твърде ранно събуждане... Тези симптоми могат да бъдат предизвикани както от хормоналния синтез, така и от други фактори като горещи вълни през нощта, сънна апнея, синдром на неспокойните крака, стрес, тревожност, депресия, хронични заболявания и дори някои лекарства.

Нарушенията на съня могат да бъдат елиминирани, ако се избягват кафето и други стимулиращи напитки, чрез активен спорт, както и с помощта на природни средства за подобряване на съня, включително мелатонин, екстракти от валериана и др.

 

-Промени в настроението

Някои жени преживяват прехода към менопаузата без да изпадат в дерпесия или тревожни състояния, но повечето съобщават за сериозни психо-емоционални сътресения. Счита се, че тези неблагоприятни промени са до голяма степен свързани с променящите се нива на хормоните през този период.

Жените, които са се сблъсвкали с депресията преди настъпването на менопаузата, както и онези, които са имали ПМС, по-често се оплакват от депресивно-тревожни състояния. Понякога менопаузата просто настъпва в лош момент от живота на жената, добавяйки още един проблем в списъка...

 

Много е важно да знаете, че менопаузата не слага край на вашето здраве, на вашата привлекателност и сексуалност. Приемете, че това е един нормален биологичен процес, през който тялото ви трябва да премине и не си създавайте излишни драми. Много важно е през този период обаче, да си създадете още по-здрав щит срещу стреса, да поддържате добро настроение и тонус, и много да се грижите за добрия си сън. За целта:

-бъдете физически активна

-поддържайте социални контакти и намирайте повече време за забавления и релакс

-наспивайте се добре

-хранете се здравословно

-ако сте пушачка, откажете се от пушенето или поне драстично намалете цигарите

-не прекалявайте с алкохола

 

Природни решения за контрол върху менопаузата

Екстракт от див ямс. Доказан регулатор на хормоналния баланс, ефикасна природна алтернатива на естроген-заместителната терапия, препоръчвана на жени в менопауза. Много важен компонент в състава на това растение е т. нар. диосгенин – фитохормон, аналог на човешките стероидни хормони, който активира синтеза на прогестерон.



Екстракт от витекс (Vitexagnus-castus). Влияе върху връзката хипоталамус-хипофиза, увеличавайки производството на лутеинизиращия хормон и намалявайки синтеза на фоликуло-стимулиращия хормон. Това спомага за увеличаване на прогестерона и нормализиране на нивата на пролактин. Възстановява баланса на естроген и прогестерон.



Червена детелина (Trifolium Pratense). Отличен източник на изофлавони - вид фитоестрогени с естрогеноподобен ефект. Използва се успешно срещу горещи вълни и изпотяване, укрепва здравето на гърдите, намалява холестерола, подобрява циркулацията на кръвта по време на менопаузата. Допринася за намаляване на риска от загуба на костна маса, повишено кръвно налягане и др.



 

 

 

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.