×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Бял имел


Растението бял имел отдавна е в полезрението на учени, медици, микробиолози и фармаколози. Многообразни са изследванията в подкрепа на неговите неоспорими ползи и терапевтични ефекти при редица здравословни състояния. Останете с нас, за да научите повече за тази интересна и – оказва се – доста значима за съвременната фитология билка.

Какво представлява бял имел?

Сигурно ще се учудите, но това растение е полупаразитно. Въпреки това, е изключително привлекателно с дребните си бели кръгли, наподобяващи малки плодчета, цветове. Самата билка е вид храст и много често използва дървесните клонове за свой „дом“, където расте и стига до около един метър височина. Обикновено, билкарите го събират през пролетта, в периода му на цъфтеж. В народната медицина често се нарича „дърво от Божия кръст“, а в научните среди е познато с широкия спектър от полезни нутриенти в състава си. Сред тях откриваме витамините С, А и В8, а също така и холин, гликозиди, алкалоиди и редица важни органични киселини.

Как се използва бял имел?

Лечебните части на билката са листата и стръкчетата, които най-често се използват в сушен вид и от тях се приготвя чай, тинктура или компреси. От растението се прави и воден извлек за по-лесно усвояване на активните му елементи от организма. Без значение какви рецепти ще се използват, е важно да се знае с точност кога се бере бял имел.

Бял имел – терапевтично приложение

Тази билка може да подпомогне конвенционалното лечение на редица заболявания, като същевременно има сериозни превантивни свойства срещу някои хронични състояния. В теорията и практика медицинските специалисти препоръчват бял имел при:

  • пристъпи на високо кръвно и хипертония;
  • болки и дискомфорт в следствие на артрит, остеопороза и други ставни проблеми;
  • метаболитни смущения, диабет, висока кръвна захар и инсулинова резистентност;
  • стеснени кръвоносни съдове;
  • риск от кардиологични заболявания, включително инфаркт и инсулт;
  • нарушено кръвообращение;
  • повишено кръвотечение по време на менструация, както и кръвоизливи от друг характер;
  • силна кашлица – суха, влажна и магарешка;
  • неприятни симптоми на менопауза, включително свръхвъзбудимост, паник атаки, аритмия и студено-горещи вълни;
  • някои видове заболявания на женската полова система (матка и яйчници);
  • дерматологични проблеми: псориазис, екзема, циреи и бактериално акне;
  • възпалителни хронични състояния, в това число подагра, ревматизъм, хемороиди и други;
  • бъбречни функционални нарушения и нефрит;
  • нужда от подсилване на защитните сили на организма;
  • силен стрес, леки депресивни състояния, безпокойство и други психически смущения;
  • нарушения в стомашно-чревния тракт, включително възпаление на лигавицата, колит, гастрит и други.

Други ползи

Австралийски учени смятат, че белият имел може да бъде полезен в терапията на колоректален рак. Специалистите от университета в Аделаида са сравнили три различни екстракта от растението с препарати за химиотерапия. Оказало се, че един от екстрактите (тип Fraxini) ефикасно се бори с раковите клетки, без да влияе отрицателно на здравите такива. Изследването допълва палитрата от вече известни лечебни свойства на вечнозеления бял имел.

Бял имел – противопоказания и странични ефекти

При използването на билката е важно да се имат на предвид някои нейни противопоказания. Бял имел не се препоръчва при хронична бъбречна недостатъчност, бременност и кърмене. Продължителният прием на билката може да предизвика тежко отравяне. Важно е употребата й да бъде съобразена с мнението на лекуващия ви лекар. Възможни са следните странични ефекти в случай на индивидуална непоносимост или предозиране с растението: световъртеж, стомашни болки и гадене. В случай че получите такива, незабавно прекратете приема на билката.  

Прием. Освен като чай, белият имел може да се приема под формата на капсули, таблетки и капки, самостоятелно или в съчетание с екстракти от други лечебни растения, като например глог, готу кола и др.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Виктория Дичева
Виктория Дичева е юрист и маркетолог по професия, но автор по душа. Тя е дългогодишен копирайтър с огромен опит в писането на блог, уеб текстове, авторски материали и ревюта. През годините на своя професионален опит пише в различни ниши и сфери. Любими теми, по които работи с удоволствие, са здраве и красота, култура и грижи за детето. Самата тя е майка на момче, любител на природата, книгите и домашната кухня. Мечтае за простички, но ценни неща като щастие за своето семейство и да издаде своя собствена книга. Нещото, което винаги си пожелава наум, е здраве.
Продуктът беше успешно добавен в любими.