×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Нервна система

 

 

Витамини В комплекс играят ключова роля в редица функции в човешкото тяло. Без значение дали става дума за производство на енергия, имунна защита, образуване на червени кръвни клетки и др., В витамините имат различни и много съществени ползи за здравето, в зависимост от това дали се вземат в комбинация или поотделно.

 

Що се отнася до неврологичното здраве и тонуса, са особено важни витамин В12, както и витамините В1 (тиамин), В2 (рибофлавин), В3 (ниацин), В7 (биотин), В6 (пиридоксин) и фолиева киселина. Те имат специфичен ефект върху мозъчните клетки, а дефицитът им води до различни неврологични и психични смущения.

 

Недостигът на В12 (кобаламин) е често срещан, особено у по-възрастни хора, вегани и вегетарианци. Той има много важно значение за правилното развитие и функции на мозъка и нервните клетки. Играе огромна роля в поддръжката и защитата на обвивките, които покриват и предпазват нервите на централната и периферната нервна системи, и гарантира правилния, бърз нервно-импулсен пренос. Мастната субстанция, известна като миелин е от съществено значение за образуването на тези обвивки и именно В12 е витамнът, който активно участва в синтеза и поддръжката на миелина. Неврологичните нарушения, до които се стига в по-късна възраст в резултат от недостига на В12, се дължат на вредите, причинени от недостига на В12.

 

Рискът от недостиг на В12 се увеличава след четиридесетте, при отсъствие на месо и/или млечни продукти в диетата, при алкохолизъм и др. Ако не бъде компенсиран, той може да доведе до тежки дисфункции на централната и периферната нервна системи, изразени под формата на различни нервно-психични проблеми, вариращи от невропатия до деменция в по-късните години. Неврологичните прояви при дефицитен В12 включват миелопатия (заболяване на гръбначния мозък), невропатия (заболяване на нервите), сензорни нарушения, нарушения в походката и слабост. Психичните проблеми варират от когнитивни и поведенчески нарушения до деменция.

 

Сериозни неврологични последствия, до които може да доведе дефицитът на В12

 

-Субакутна Комбинираната дегенерация (SCD). Прогресивно дегенеративно състояние, засягащо гръбначния мозък и причинено главно от недостиг на В12. Тази дегенерация може да включва мозъка, нервите на очите и периферните нерви и първоначално уврежда миелиновата обвивка, след което засяга нервните влакна (аксони) на невроните.

 

Началните симптоми са изтръпване и скованост, и тромави движения. Следват - слабост, зрителни проблеми, когнитивни нарушения, нарушения на рефлексите и функцията на пикочния мехур, както и еректилни дисфункции. Ранното лечение на това състояние с витамин В12 дава много добри резултати. Ако лечението се забави във времето, съществува огромен риск от непълно възстановяване на загубените функции.

 

-Периферна невропатия. Периферната невропатия често е пряк резултат от дефицитния кобаламин. При това заболяване предаването на нервните сигнали между гръбначния мозък и различни части на тялото, е разстроено. Обикновено се дължи на щетите, причинени на невроните (нервните клетки) или т. нар. демиелинизация, която предизвиква аксонално увреждане. Симптомите са изтръпване, болка и скованост. В зависимост от вида на засегнатия нерв, може да има загуба на чувствителност или на мускулна маса. Това състояние се нуждае и от началото на лечението, за да се ограничат щетите и да получат ефективни резултати. Бързото набавяне на В12 е много важно и тук, за да се ограничат щетите и да се получат ефективни резултати.

 

Невродегенеративни заболявания като следствие от недостига на В12

 

Недостигът на кобаламин и произтичащото от него повишение в нивата на хомоцистеина, може да доведе до атрофия (свиване) на мозъка. Мозъчната атрофия често засяга хората в по-късна възраст, но в прсъствието на невродегенеративно заболяване, нейното развитие напредва изключително бързо.

 

Различни изследвания показват, че дефицитът на кобаламин е често срещан при пациенти с болестта на Алцхаймер, болест на Паркинсон, и др. Причинно-следствената връзка обаче, между недостига на В12 и развитието на тези заболявания все още не е напълно изяснена. Напоследък има много доказателства за факта, че от хиперхомоцистеинемия – състояние, свързано с повишените нива на хомоцистеин, по-честа страдат хората с деменция. Дефицитът на В12 и други витамини от В групата, които превръщат хомоцистеина в полезни вещества, играе ключова роля в тези негативни процеси. Редица съвременни проучвания свързват кобаламиновия дефицит и с множествената склероза.

 

 

Психични промени, свързани с недостига на В12

 

Често включват налудности, халюцинации, когнитивни нарушения, особено – отслабване на паметта, депресия и деменция. Тези състояния се развиват под въздействие на различни механизми, като нарушения в производството на невротрансмитери, високи нива на хомоцистеина и метилмалоновата киселина, и др. В тези случаи тестът за дефицит на В12 е силно препоръчителен.

 

 

Витамин В12 предизвиква и съдови усложнения

 

Дефицитът на В12 предизвиква натрупване на хомоцистеин в организма. А повишените нива на хомоцистеин в кръвта са сериозен рисков фактор за инсулт и други съдови усложнения. Ето защо много специалисти са категориични, че връзка между дефицита на В12 и различни съдови заболявания, със сигурност има.

 

Витамин В12 и бременност

 

Дефицитът на В12 и фолиева киселина у майката, предизвиква нарушения в развитието на мозъка на плода. В12 е съществен и за миелинизацията (образуването на мембрана от миелин около нервните влакна), която започва още през ембрионалното развитие и продължава чак до края на пубертета! Така че дефицитът на В12 е сериозен рисков фактор за различни познавателни и интелектуални проблеми по-нататък. Това означава, че бременните трябва да се изследват за фолиева киселина и В12, и в случаите на недостиг, задължително да си ги набавят под формата на добавки!

 





 

 

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.