×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

високо кръвно


Регулирането на кръвното налягане е задължително условие за здравето на сърдечно-съдовата система. За съжаление процентът на хората с високо артериално налягане непрекъснато расте, а с това се увеличава и броят на страдащите от сърдечно-съдови заболявания. В световен мащаб, хипертензията е отговорна за смъртта на почти 9,5 млн. души по света годишно, а от сърдечно-съдови заболявания умират 17 млн. души годишно, което означава, че високото кръвно налягане е причина за повече от половината смъртност, свързана със заболявания на кардиоваскуларната система.   

Специалистите свързват постоянното нарастване на случаите на хипертония с цяла палитра от фактори, включваща:

  • лошо хранене;
  • прекаляване с алкохол;
  • намалена физическа активност;
  • наднормено тегло;
  • постоянен стрес;
  • живот в среда със силно замърсен въздух и др. 


Кръвното налягане е натискът, който кръвта оказва върху стените на артериите. Измерва се по два показателя – систоличното налягане, което показва налягането върху стените, когато сърцето изтласква кръв, а диастоличното – когато е в покой (или т.нар. фаза на пълнене). Разликата между двете стойности се нарича пулсово налягане или амплитуда на артериалнното налягане. Високото кръвно налягане е причина за редица други здравословни проблеми - причинява най-вече поражения по стените на артериите в резултат на честия масиран натиск на кръвта върху тях, както и по-бързото им втвърдяване (калциране) и натрупване на вредни отлагания като холестерол, мазнини и плаки. Това от своя страна може да доведе до поражения по останалите органи, образуване на кръвни съсиреци и други проблеми.

Регулирането на собствения режим на живот и начин на хранене е една от първите стъпки, които трябва да бъдат предприети с профилактична цел, а и като допълнение към терапията при високо кръвно налягане, в случай, че то вече е налице. На помощ на страдащите от хипертония засега на първо място са медикаментите – различни бетаблокери, диуретици и други медикаменти. Те обаче често имат неприятни странични ефекти. Бетаблокерите понижават артериалното налягане посредством забавяне на сърдечния ритъм, което пък от своя страна намалява дебита на кръвта и притока ѝ към органите. Те могат да причинят изстиване на крайниците, постоянна умора, депресия, безсъние. Диуретиците помагат за намаляване на излишните натрий и вода в организма, понижавайки в резултат на това и стойностите на кръвното налягане. Страничните ефекти свързани с употребата им се изразяват в дефицит на калий, който пък предизвиква слабост, чести мускулни крампи, умора, както и повишаване нивата на кръвната захар при диабетиците. Използването на натурални съставки е друга опция за въздействие на нивата на артериалното налягане.

Редица изследвания показват разнообразни опции и механизми, които дават все повече надежда, че и натуралните средства могат да се борят успешно с хипертонията. Особено в случаите, когато приемът им е започнал още при началните симптоми, успеваемостта им може да бъде много висока.

За здрави артерии. Според повечето специалисти, човешкото тяло има редица механизми и начини да помага само в регулирането на артериалното налягане, адаптирайки се към някои ситуации като физически натоварвания, или прекомерно високи температури. В никакъв случай обаче, не трябва да се разчита само на естествените механизми на организма, ако стойностите са постоянно високи. Той не може да се справи сам с други негативни фактори, каквито са холестеролът и калцирането на кръвоносните съдове. На какво може да се разчита тогава?

Витамин К2 – новата надежда за здрави артерии. Витамин К2, познат още като менахинон, е мастноразтворим витамин, действащ като регулатор на калция. Именно натрупването на последния елемент води до стесняване и втвърдяване на артериите. Калцирането им води до намаляване на тяхната гъвкавост, с което ги лишава от възможността да поддържат нормално налягане. Нещо повече – нерядко калцираните кръвоносни съдове могат буквално да се пръснат, а това води до сърдечни и мозъчни удари... и всички произтичащи от тях усложнения. Витамин К2 предпазва в голяма степен от подобни инциденти, активирайки протеин, наричан matrix GLA protein (MGP). Той елиминира натрупания калций от артериалните стени и по този начин повишава тяхната еластичност, която пък допринася за нормализиране на налягането.

Изследване от 2004 г. доказва връзката между повишения прием на този витамин и сърдечното здраве. Резултатите сочат, че калцирането на аортата може да намалее с до 50% чрез допълнителен прием на витамин К2. Според друго подобно проучване, редовния прием на доза от около 180 мкг. витамин К дневно за период от три години, може да редуцира свързваната с напредването на възрастта т.нар. каротидно-феморална скорост на пулсовата вълна (PLW- единиця мярка за артериална ригидност).



Други естествени средства за сърдечно-съдово здраве


Аргинин - аминокиселина, прекурсор в производството на азотен оксид. Когато бъде активиран, ензим наречен азот-оксид синтаза, започва да произвежда азотен оксид от аргинина. Това от своя страна подпомага т.нар. вазодилатация, отпускайки мускулите около кръвоносните съдове. Последвалото нарастване на техния диаметър впоследствие понижава кръвното налягане и подобрява кръвния поток.

Екстракт от семки на грейпфрут - спомага за производството на азотен оксид. Експерименталните проучвания сочат, че редовна доза от 150 – 300 мг. дневно водят до понижаване както на систоличното, така и на диастоличното кръвно налягане при пациенти с метаболитен синдром. Осезаемо въздействие се наблюдава и при хора, чиито показатели са около границата, над която може да се говори за хипертония.

Магнезий - минерал с доказано благоприятен ефект при хипертония. Анализ на няколко проучвания, публикувани през 2013 г. показва, че пероралният прием на магнезий понижава и двата показателя на кръвното налягане. За целта са обхванати  135 доброволци, чието систолично налягане (горната граница) редовно е с показатели над 155. Магнезият е приеман в рамките на половин година, с двуседмична пауза. Магнезият е изключително важен минерал с редица други положителни въздействия върху организма, затова неслучайно се нарежда сред най-употребяваните минерали в световен мащаб.

Хром - този есенциален микроелемент оказва влияние на високото кръвно налягане, предизвикано от повишен прием на захар. Основната функция на хрома е да регулира нивата на кръвната захар и да подпомага превръщането на захарите и скорбялата е енергия. Хромът също така съдейства за намаляване на холестерола, контрола върху апетита и подобряване на мускулното здраве.

Рибено масло - проучване, обхващащо 160 здрави възрастни доброволци на възраст между 50 и 70 години показва, че редовната консумация на 6 гр. рибено масло дневно, води до значително понижение на пулсовото налягане на аортата. То намалява и систоличното и диастолично налягане при пациенти с хронична хипертония, според обзор на 17 независими проучвания, публикуван през 2013 г.

Ленено семе
- също помага за контрола на кръвното налягане, според експеримент проведен през 2014 г. с участието на 110 пациенти. В хода на изследването те са консумирали разнообразни храни, като в порциите на едната част от групата са присъствали 30 гр. смляно ленено семе дневно, а на другата – не. След шест месеца е установено, че първата група постига в резултат на тази консумация понижение с до 15 мм на горната граница и до 7 мм на долната.

Коензим Q10 - сред естествените средства, които подпомагат нормализирането на стойностите на артериалното налягане, присъства и този мощен антиоксидант. Той въздейства най-вече на систоличното налягане при хипертоници. Коензим Q10 има доказан съдоразширяващ ефект и може да доведе до общо подобрение на ендотелната функция.

Специалистите припомнят, че за постигане на оптимални резултати е задължително да се спазват и други основни препоръки – редовна физическа активност, намаляване приема на сол и алкохол, контрол на теглото.

НОРМАЛНИ, НИСКИ И ВИСОКИ СТОЙНОСТИ НА КРЪВНОТО НАЛЯГАНЕ СПОРЕД ВЪЗРАСТТА

Възраст Нормални стойности – горна граница mmHg (систолично налягане) Нормални стойности – долна граница mmHg (диастолично налягане) Хипотония Хипертония

Новородено,

недоносено, на 12. час
39-5916-36<39/16>59/36
Новородено, 3 кг, на 12-ти час60-7631-45<60/31>76/45
Новородено, на 96-тия час67-8435-53<67/35>84/53
1-12 мес72-10437-56<72/37>104/56
1-3 год85-10642-58<85/42>106/58
3-5 год90-11048-70<90/48>110/70
6-7год97-11557-76<97/57>115/76
8-10 год93-12060-78<93/60*>120/78
10-12 год102-12061-80<102/61*>120/80
12-15 год110-13164-83<110/64*>130/83
Над 16 год, вкл. възрастни90-120 **60-80<90/60

>120/80**

130-139/80-89 - I степен

>140/90 II степен

>180/120 – хипертонична криза, незабавна нужда от лекарска помощ


* Теоретично се приемат за хипотонични стойности, но при възрастни и деца над 8 години симптомите на хипотония се появяват обикновено под стойности 90/60 mmHg.

** Според редица специалисти, стойности до 130/90 у възрастните и децата над 16 години са в рамките на нормалното, а 120/80 e „твърде идеализирано“.

През 2017 г., десет официални здравни организации в САЩ снижават прага на диагнозата „хипертония“ от 140/90 за лица под 65 години и 150/80 – над 65 години, до 130/80 за всички възрастови групи, поставяйки така около 70% от хората над 55-годишна възраст в категорията на хипертониците. Официалното обяснение се свързва със статистиката на смъртността от сърдечно-съдови заболявания и нуждата от по-стриктен контрол върху кръвното налягане. Основната критика на това решение, особено сред неспециалистите, е в това, че стремежът е всъщност максимално потребление на лекарства с цел изгода на фармацевтичната индустрия. Истината вероятно е встрани от средата, с предимство на поддръжниците на новите стойности, понеже винаги е по-добре да се намали навреме рискът от сърдечно-съдови болести, дори с цената на лекарствената терапия, вместо да се стига до ранна хоспитализация и висока смъртност.

Нормални, ниски и високи стойности на кръвното налягане според възрастта - Източници:

  1. https://www.onlymyhealth.com/low-blood-pressure-in-children-causes-symptoms-management-1651487859
  2. https://clinicalgate.com/children-are-different/
  3. https://www.health.harvard.edu/heart-health/reading-the-new-blood-pressure-guidelines

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.