×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
 

Причини за наличието на лош дъх

Лошият дъх, медицински наричан халитоза, може да е резултат от лоша орална хигиена или да бъде признак за наличие на здравословни проблеми. Състоянието би могло да се влоши още повече от консумацията на различни видове храни, нездравословни навици или цялостен начин на живот.

Как храната оказва влияние върху дъха ни?

По принцип, всички храни, които поемаме започват да се разграждат още с попадането им в устната кухина. Докато храните се смилат и се абсорбират в кръвния поток, те достигат до белите дробове, след което се изхвърлят посредством дъха. Ако ядете храни със силни миризми (като чесън или лук), миенето и дори почистването с конец  или вода за уста просто прикрива миризмата временно. Тя не си отива напълно, докато храните не преминат всички етапи на обработка вътре в тялото.

Защо лошите навици причиняват лош дъх?

Ако не миете зъбите си всеки ден, и то по два пъти на ден, хранителни частици могат да останат в устата, а това води до насърчаване на растежа на бактериите между зъбите, около венците и по езика. Това е и причината за наличието на неприятен дъх. Редовната употреба на вода за уста е препоръчителна за намаляване броя на тези бактерии в устната кухина.

 

Цигарите причиняват лош дъхПушенето или дъвченето на продукти със съдържание на тютюн също може да предизвика лош дъх, петна по зъбите, дразнене на венците и намаляване на способността ви да усещате вкуса на дадени храни.

За какви здравни проблеми сигнализира лошият дъх?

Постоянният лош дъх или неприятен вкус в устата могат да бъдат предупредителен сигнал за заболяване на венците (пародонтит). Заболяването се причинява от натрупването на плака по зъбите. Бактериите причиняват образуването на токсини, които дразнят венците. Ако пародонтита не се лекува, може да доведе до увреждания на венците и челюстта.

Други стоматологични причини, за които сигнализира наличието на лош дъх включват  гъбични инфекции в устната кухина и зъбен кариес.

Медицинското състояние, свързващо се със сухота в устата (наричано още ксеростомия) също може да е причината за наличието на лош дъх. Слюнката е необходима, за да се овлажнява устата и да се неутрализират киселините, произведени от плаката, както и да отмие мъртвите клетки, които се натрупват върху езика, венците и бузите. Ако не бъдат отстранявани, тези клетки се разлагат и могат да са причинители на лош дъх. Сухотата в устата може да е страничен ефект от приема на различни медикаменти, проблеми, свързани с работата на слюнчените жлези или непрекъснато дишане през устата.

Много други състояния могат да причинят лош дъх. Ето и някои от тях: инфекции на дихателните пътища като пневмония или бронхит, хронични инфекции на синусите, постназална секреция, диабет, наличие на стомашни киселини и чернодробни или бъбречни проблеми.

Какво можем да направим, за да предотвратим появата на лош дъх?

Лошият дъх може да бъде намален или предотвратен, ако:

Поддържате достатъчно добра устна хигиена.

Важно е да миете зъбите си по два пъти дневно с паста, съдържаща флуорид, за да премахнете остатъците от храна и плака. Измивайте зъбите след като се храните (препоръчително е това да се случва след всяко хранене). Не забравяйте да миете и езика – налепите по него водят до множество стоматологични проблеми, както и до неприятен дъх. Особено важно е да сменяте четката за зъби на всеки 2 до 3 месеца или след като сте боледували. Използвайте конци за почистване на междузъбното пространство за отстраняване на частици храна и плака между зъбите всеки ден. Ако сте с протези, те трябва да бъдат отстранявани през нощта и да се почистват  внимателно, преди да бъдат поставени в устата на следващата сутрин.

Не пренебрегвайте стоматологичните прегледи!

Посещавайте зъболекаря си поне два пъти годишно. Зъболекарят ще направи щателен преглед, както и ще Не пренебрегвайте посещенията при зъболекарпочисти професионално устната ви кухина. Освен това, специалистът би могъл да открие начални стадии на заболявания от типа на пародонтоза, прекомерна сухота в устата, или други проблеми, които могат да бъдат причина за лошия дъх.

Пийте много вода!

Това ще държи устната кухина достатъчно овлажнена. Дъвките (за предпочитане без захар) или смученето на бонбони (за предпочитане без захар) също стимулират производството на слюнка в устата, която помага за отмиването на частиците храна и бактерии. Най-полезни за венците са ментовите бонбони, съдържащи ксилитол.

Водете дневник на храните, които консумирате!

Ако смятате, че някоя от храните може да е причина за наличието на лош дъх в устата, водете дневник, в който да впишете всичко, което ядете. Включете и лекарствата, които пиете (те често са причинители на неприятен дъх). Занесете лекарствения и хранителен списък на своя зъболекар, за да ви даде професионални насоки по повод причинителите на лошия дъх.

Как да лекуваме лошия дъх?

В повечето случаи, вашият стоматолог може да излекува причината за лошия дъх. Ако той/тя  прецени, че устната кухина не е причината за миризмата, най-вероятно става въпрос за друго заболяване. Ако миризмата се дължи на заболяване на венците, например, вашият стоматолог може да ви насочи към пародонтолог, специализирал в лечението на проблеми, свързани с венците.

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.