×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Ензими за добро храносмилане

Всички сме чували фразата, че здравето започва в червата, но с напредване на възрастта функционирането на храносмилателната система се влошава. Това например е причината човек на 20 години да може да изяде хамбургер с чили сос и пържени картофи, без особени последствия, докато човек, който приема същата храна на 40 и повече години, да се почувства зле. Добрата новина е, че има естествени средства, с чиято помощ да поддържаме добро храносмилане във всеки етап от живота си. Сред тях особено ефикасни са ензимите – катализаторите, които позволяват молекулите да се променят от една форма в друга. С тяхна помощ храната се разгражда, за да може тялото да произвежда енергия и да възстановява и поддържа физическите си структури и функции.

Единственият начин храната да навлезе от храносмилателната система в тялото, е тя да бъде раздробена на малки частици, които да преминат през стените на червата. Това е сложен процес, в който участват много органи. Дъвченето започва с помощта на множество ензими, които разграждат скорбялата и простите захари. В стомаха храната се разгражда от стомашната киселина и след това преминава в тънките черва – там се изливат ензими от задстомашната жлеза, които разграждат протеините, мазнините и въглехидратите. В този етап от храносмилането храната става течна. В дебелото черво от храната се отделя водата и тя започва да се подготвя за извеждане извън тялото.

Активността на ензимите варира в зависимост от киселинността на средата – в киселинна среда ензимът може да бъде неактивен, а в алкална среда същият ензим да се активира. Освен важната им роля за храносмилането, ензимите имат противовъзпалителни ефекти и подпомагат имунната система. Приемът на ензими с всяко хранене осигурява по-доброто разграждане и абсорбция на хранителните вещества.

Основни ползи от ензимите:

  • намаляват стреса върху храносмилателната система;
  • понижават хроничното възпаление в организма;
  • способстват за разграждане на храната и подобряват храносмилателния процес;
  • намаляват образуването на газове и подуването на корема;
  • участват в поддържане баланса на чревния микробиом;
  • подобряват имунния отговор;
  • стимулират производството на клетъчна енергия;
  • облекчават симптомите при хранителна чувствителност, алергии към определени храни, автоимунни заболявания;
  • важни са за състоянието на кожата и тъканите. 

Помагат ли ензимните добавки?

Според д-р Елън Кътлър (Ellen Cutler) – автор на книгата „Micro Miracles: Discover the Healing Power of Enzymes“, включването на ензимни добавки в ежедневната диета може да доведе до значителни промени в здравословното състояние. Самата тя ги включва в терапията на своите пациенти вече 25 години.

„Дори ежедневно да консумирате само здравословна храна няма да получите ползи, ако тя не се смила и усвоява правилно. Несмилаемата храна прониква от тънките черва в кръвообращението, при което имунната система реагира.“ – казва д-р Кътлър.

Суровите плодове и зеленчуци са отличен източник на ензими, но ако са отглеждани в изчерпана от ценни вещества почва, то тяхното ензимно съдържание е под необходимия минимум. Също така, ако от тези ябълки бъде приготвен ябълков пай или пастьоризиран сок например, то техните ензими ще бъдат напълно разрушени в процеса на приготвяне.

Човешкото тяло може да произвежда ензими, но само при определени условия – консумация на повече плодове и зеленчуци, отглеждани в необходимите условия, както и оптимално сдъвкване на храната.

Имайки предвид, че менюто на повечето хора е бедно откъм качествени сурови и пресни храни, то ензимната терапия се оказва добра възможност за набавяне на необходимите ензими.

Широк поглед върху протеолитичните ензими – ключови помощници за разграждане на протеините

Протеолитичните ензими (протеази, протеинази или пептидази), както подсказва името им, лизират (разграждат) протеините чрез разкъсване на химични връзки в полипептидните им вериги. Образуват се в организмите на животните, растенията, бактериите и гъбите. Могат да разграждат както протеини върху кожата, така и върху лигавиците, в стомаха и червата, в кръвоносните съдове, в наранени и възпалени участъци на кожата, костите и ставите.

Според мястото в полипептидната верига на протеините, на което става разкъсването ѝ, протеолитичните ензими се делят на екзопептидази (откъсват крайни аминокиселини от веригата) и ендопептидази (разкъсват я някъде във вътрешността). Екзопептидазите са два вида – аминопептидази и карбоксипептидази, според това, дали откъснат аминокиселина откъм аминогрупата или откъм карбоксигрупата на протеиновата верига.

Според вида на аминокиселината, при която ензимът осъществява каталитичната си функция и разкъсва протеиновата верига, протеазите се делят на серин протеази, аспартил протеази, цистеин протеази и металопротеази.

Главните протеолитични ензими в човешката храносмилателна система са ендопептидазите пепсин, трипсин и химотрипсин

Пепсинът е аспартил протеаза, секретирана от главните клетки на стомашната лигавица, който осъществява първонаалното накъсване на хранителните протеини в стомаха.

Трипсинът се получава в горните отдели на тънкото черво след активация на трипсиногена, произвеждан от панкреаса. Той накъсва пептидните вериги главно при карбоксилната група на аминокиселините лизин или аргинин.

Химотрипсинът е компонент на панкреатичния сок, който се излива в дванадесетопръстника. Той разцепва амидните връзки на пептидите при хидрофобните аминокиселини – тирозин, фенилаланин и триптофан. В по-малка степен разкъсва амидните връзки при левцина и метионина.

Най-често използваните протеолитични ензими от растителен произход са бромелаин, папаин и натокиназа

Бромелаинът (сулфхидрил протеаза - разкъсва дисулфидните мостове на цистина, от стъблото или плодовете на ананаса - Ananas comosus)

Папаинът - цистеин протеаза от плодовете на папаята (Carica papaya)

Натокиназата - серин протеаза от ферментирали соеви зърна с участието на бактерията Bacillus natto.

Като хранителни добавки се използват също бактериална протеаза от Bacillus subtilis и гъбична протеаза от Aspergillus flavus var. oryzae. От насекомен произход (копринената буба) е ензимът серапептаза, който е с изразен противовъзпалителен ефект срещу остеоартрит.

Продукти с протеолитични ензими и приложението им

Протеолитична смес от растителни ензими – папаин и бромелаин, които ускоряват разграждането на диетичните протеини, особено на тези от животински произход, съдържащи се в месото и рибата. Имат противовъзпалително и антимикробно действие в червата, противодействат на чревните патогени и паразити. Намалява алергенността на протеините в храната и успокоява автоимунните реакции, които тя предизвиква у индивиди с хранителни непоносимости. Включената амилаза е от полза при намалена секреция на слюнчените жлези. Съставът помага за зарастването на язви и увредената лигавица на стомаха и червата. Папаинът облекчава симптомите на херпес зостер, а бромелаинът може да намали възпалението в ставите.

Противовъзпалителна, антиоксидантна и хепатопротективна формула с куркумин и бромелаин, активна срещу острото възпаление на ставите (остеоартрит, ревматоиден артрит), при дискови хернии и други увреждания на опорно-двигателния апарат. Улеснява дейността на черния дроб. Потиска възпалението в червата и н дихателната лигавица, има също антиалергично и антиастматично действие. Може да облекчи състоянието при синдрома на раздразненото дебело черво.

Серациопептидазата (серапептаза) подобрява кръвообращението и намалява риска от образуване на тромби в кръвоносната система. Намалява възпалението в стените на кръвоносните съдове и върху лигавиците. Използва се за профилактика на инфаркти, атеросклероза, инсулти, тромбози на вените, след вирусни инфекции с тропизъм към фините кръвоносни съдове в белия дроб (като ковид-19), а също при синуити, бронхити и бронхиална астма. Разчиства дихателните пътища от разпадни продукти на патогените и имунните клетки и от излишна слуз. Намалява отоците, оказва противовъзпалителен и обезболяващ ефект върху ставите и мускулите. Намалява увреждането на мускулатурата след физическо натоварване.

Натокиназата е протеолитичен ензим (серин протеаза) от субтилизиновата група, продукт на бактерията Bacillus natto, ферментираща сварените соеви зърна по време на приготвянето на натто – традиионна далекоизточна соева храна.

Натокиназата е фибринолитик – активира производството на плазмин, който разтваря фибриновите нишки, изграждащи кръвните съсиреци (тромби). Използва се като профилактикум на атеросклероза, тромбози, високо кръвно налягане, инфаркти и инсулти, подобно на серапептазата. но за разлика от нея не въздейства съществено върху остеоартрита. Приложима е срещу висок холестерол, ангина пекторис, венозна тромбоза/тромбофлебит, слаба циркулация в крайниците и кожата, за предотвратяване на съдови усложнения след вирусни инфекции, например Covid-19. Може да се използва като профилактичен „разреждащ кръвта“ агент, подобно на нискодозираната ацетилсалицилова киселина.

Пълен спектър от храносмилателни ензими, разграждащи всички класове хранителни вещества – въглехидрати, протеини и липиди. Подходящ при нарушено храносмилане поради хипофункция на храносмилателните жлези в стомаха, панкреаса и тънкото черво, проявяващо се с газове, колики, тежест в стомаха, хроничен запек и малабсорбция на хранителни вещества. Много полезен при по-възрастните хора, които желаят да се хранят здравословно с повече прясна и сурова храна, но страдат от нея поради затруднено храносмилане и дразнене на стомаха и червата. Включени са ензими, разграждащи нишестето, малтозата, целулозата, млечната захар, целулозата, наситените мазнини, жилавите протеини на месото. Универсален мултиензим.

Мултиензим с мощно действие при всякакви нарушения на храносмилането, особено ефективен при разграждането на храни с богато съдържание на мазнини и холестерол. Подходящ при дислипидемия и висок холестерол, при диета с много хидрогенирани, палмови и соеви мазнини, и при жлъчно-чернодробни нарушения. Облекчава газовете и дискомфорта при консумация на значителни количества прясно мляко, сирене, кашкавал – концентрирани млечни продукти. L-глутаминът укрепва тесните връзки между клетките на чревния епител и намалява пропускливостта на червата. Бетаинът е гастропротективен агент, понижаващ риска от язва при неадекватна продукция на стомашна киселина.

Пълен спектър от храносмилателни ензими, изцяло от растителен и гъбичен произход – особено подходящ за вегетарианци, суровоядци и вегани. С висока активност срещу трудно смилаемите полизахариди и протеини от ядки, семена, листни зеленчуци, зърнени и ферментационни храни. Може да се използва и от лица, които не спазват вегетарианска диета, включително с метеоризъм, ентероколит, лактозна непоносимост, хронична умора и недохранване. Ензимите позволяват да се извлече максимум енергия и трудно достъпни нутриенти от всякакви храни, включително растителни масла, наситени мазнини. Помага на детоксикацията на червата, предизвикана от дълго задържащи се хранителни остатъци.

Пълен спектър ензими, подходящ при кето- и палеодиети и при суровоядство. Има висока протеолитична и липолитична активност и подпомага храносмилането на жилави меса, яйца, мляко и сурови растителни нутриенти. Благодарение на удълженото освобождаване на капсулите, позволява еднократно дневно дозиране. Съдържа също рутин и екстракт от амла, богат на витамин С, които имат антиоксидантно действие, намаляват дразненето на лигавиците и подобряват абсорбцията на отделените от ензимите нутриенти. Не са подходящи за вегани и лица, избягващи свински продукти (напр. юдаисти и мюсюлмани), понеже съдържа свински панкреатин.

Специална мултиензимна формула при хранителни непоносимости към богати на лактоза и глутен храни – особено печива и зърнени храни. Разгражда соеви, пшенични и други растителни протеини, а също и целулозата при по-грубите храни. Подходящ при цьолиакия/глутенова ентеропатия, лактазен дефицит, непоносимост към казеин и алергенни храни като ядки и семена.

Специфична ензимна формула за контрол на бактериалния и гъбичния растеж в тънкото черво. За предотвратяване и контрол на чревната и генитална кандидоза, както и за бактериалния свръхрастеж в тънкото черво (SIBO) – често срещан проблем при дългосрочната употреба на инхибиторите на протонната помпа (напр. омепразол). Намалява газовете и болката в червата. 

Топ 10 ензими за добро храносмилане и поддържане на здравето

Ензим:Помага ви да усвоите:
Алфа-галактозидазаВъглехидратите в бобовите растения, причиняващи метеоризъм
АмилазаНишесте
ЦелулазаЦелулозата (фибри) в плодовете, зеленчуците, зърнените храни и семената
ГлюкоамилазаМалтоза (малцова захар)
ИнвертазаЗахароза (рафинирана захар)
ЛактазаЛактоза (млечна захар)
ЛипазаМазнини
Малцова диастазаВъглехидрати
Протеаза (в идеалния случай - смес от алкални, неутрални и кисели протеази)Протеини
ПептидазаКазеин (в млякото) и глутен (в зърната). Забележка: пептидазата не е предназначена да лекува целиакия.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.