×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.

Полезни бактерии

Микробиомът или с други думи – колониите от бактерии, населяващи червата, е ключов фактор не само за физическото, но и за психичното здраве на човека. Тази интелигентна бактериална екосистема е от първостепенно значение за имунитета и общото здравословно състояние.

Връзката с микробиома. Може и да ви звучи нелогично, но е действителен факт – трилионите микроби и техните колонии определят как изглеждате, чувствате и мислите във всеки един момент!

Някои заболявания и състояния, като синдром на пропускливите черва, бактериален свръхрастеж на тънките черва и др., могат сериозно да разстроят равновесието на микробиома. Още Хипократ е казал, че всички болести започват от червата. Днес редица изследвания категорично са доказали, че увреденият микробиом може да отключи редица заболявания. Лошото е, че в тези случаи не е задължително да има каквито и да било стомашно-чревни симптоми.

Предлагаме ви да научите кои са заболяванията и състоянията, често предизвикани от нарушен стомашно-чревен микробен баланс. Звучи невероятно, но е абсолютно вярно...!

1.Автоимунни заболявания

Случаите на автоимунни заболявания се увеличават с всеки изминал ден, като тази тенденция се наблюдава още от миналия век. Днес съществуват около 100 признати автоимунни заболявания и още 40 с автоимунен компонент. Имайки предвид факта, че около 80% от клетките, регулиращи имунната функция, се намират в червата, не е никак учудващо, че разбалансираният микробиом е сериозна предпоставка за развитие на автоимунно заболяване.

2.Психо-емоционални разстройства

Червата и мозъкът са неразривно свързани чрез т. нар. чревно-мозъчна ос. В медицинската литература червата биват наричани „вторият мозък” и това колкото и нелогично да звучи на пръв поглед, е напълно вярно. Днес е доказано, че нездравословният микробиом е причина за появата на тревожни и депресивни разстройства. Може би сте чували за т. нар. Чревен и психологически синдром – състояние, което открива връзка между дейността на храносмилателната система и мозъка. Понятието е въведено от д-р Наташа Кампбел-Макбрайд. Тя е невролог и диетолог, и е работила с десетки деца и възрастни с различни неврологични и психични разстройства, включително Синдром на дефицит на вниманието, аутизъм, депресия, дислексия, диспраксия и др. д-р Кампбел-Макбрайд въвежда диетата ЧИПС (GAPS), която по естествен начин възстановява нормалната чревна флора и постепенно елиминира симптомите.

3.Слаб имунитет

През последните години учените откриха, че хронично отслабената имунна система е често следствие от дисбаланс в микробиома, което означава свръхрастеж на болестотворни гъбички, бактерии и др.

4.Сърдечно-съдови заболявания

Наскоро бе научно установено, че има съществува пряка връзка между състоянието на микробиома и сърдечно-съдовото здраве. Някои бактерии произвеждат високи нива на триметиламин-N-оксид, което пък от своя страна е свързано с повишен риск от инфаркт и инсулт. Все още не е съвсем ясно точно кои микроорганизми произвеждат повече триметиламин-N-оксид, но учените предполагат, че в бъдеще профилактиката и лечението на сърдечно-съдовите заболявания ще започва именно от повлияването върху микробните видове.

5.Диабет тип II

Скорошно проучване установи, че това хронично дегенеративно заболяване води началото си от определени смущения в стомашно-чревната флора. За целта, учените пренесли микробни видове от болни от диабет мишки в здрави такива, които след това заболели от диабет.

6.Кожни раздразнения

Акне, псориазис, екзема, дерматит и др. ... – учените вярват, че тези и подобните на тях заболявания и състояния са резултат от възпалително-имунен компонент в микробиома.

7.Повишено тегло и затлъстяване

При експерименти върху мишки е установено, че прекомерното разрастване на бактериите от типа Firmicutes се среща у затлъстели, с наднормено тегло мишки, докато Bacteroidetes били открити у по-слабите от тях. Наскоро бе установено, че Lactobacillus rhamnosus регулира теглото и степента на мастни отлагания при хората, поради което специалистите препоръчват именно тези полезни бактерии на всички, които се нуждаят от редукция на теглото.

8.Рак

Увреждането и възпалението на червата е пряко свързано с рязко понижаване на полезните бактерии и разрастване и свръхрастеж на „лошите” такива. Учени от Университета на Северна Каролина смятат, че свръхрастежът на Е. Коли, може да предизвика рак на дебелото черво, което отново е установено чрез експерименти върху мишки.

9.Запек или диария

Няколко скорошни изследвания откриват, че в организма на пациенти със запек има повишени нива на т. нар. Firmicutes и ниски нива на бактерията Prevotella.

10.Астма и хронични инфекции на синусите

Свръхрастежът на Corynebacterium tuberculostearicum е един от най-честите причинители на астма и хроничен риносинуит, категорично твърдят скорошни проучвания. Това откритие се оказва много сериозна стъпка към съвсем ново лечение, ориентирано към елиминиране на причината за проблема, а не към последствията от него.

Със сигурност ни очаква нова ера в лечението на много от широко разпространените болести и то ще се базира на микробиома, от чието състояние зависи цялото ни здраве!

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.