×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Храни, съдържащи глутен    

Днес много от производителите предпочитат на техните продукти да е изписано  „не съдържа глутен”. Затова нека да обсъдим глутена и това как да разберем дали наистина сме свръхчувствителни към него.  

Първо, понятията „глутен” и „въглехидрати” не са с едно и също значение. Глутенът е протеин, открит в зърнените храни, особено в пшеницата. Има хлябове, зърнени храни, и макаронени изделия, които не съдържат глутен, и това е опоменато на опаковката. Добре  е да не обърквате глутена с въглехидратите. Важното е да разберете какво представлява глутенът, за да може, ако имате непоносимост към него, да го избегнете.    

При хората, които имат непоносимост към глутен, обикновено храносмилането е затруднено, което кара тялото да не бъде в състояние да поеме останалите ключови вещества с храната. Непоносимостта към глутен също така е свързана с дълъг списък от заболявания. Обикновено обаче, хората обръщат внимание на състоянието си чак когато са диагностицирани с цьолиакия, която е тежка форма на глутенова нетърпимост и може да доведе дори до смърт. Милиони хора страдат от леки симптоми на тази непоносимост, и понякога се стига до смъртни случаи без дори да е открита конкретната причина за тях.  

  Това е списък с 12 от най-честите симптоми, които биха могли да сигнализират за глутенова непоносимост:

1.Храносмилателни проблеми: Най-очевидните признаци на свръхчувствителност към глутен са храносмилателните проблеми след консумация на храни, съдържащи глутен. Това включва подуване, газове, коремни болки и синдром на раздразненото черво.  

2. Промени в настроението: глутеновата   свръхчувствителност може да доведе до нестабилно     емоционално здраве, включващо състояния на депресия,   тревожност и внезапни, драстични промени в настроението.    

3.Мозъчно замъгляване: непоносимостта към глутен може да има отрицателен ефект и върху мозъка. Често срещани са състоябнията на замаяност, липса на фокус, вестибуларни нарушения и мравучкане (парестезия на крайниците), най-често придружено от изтръпване.
   
4.Главоболие: непоносимостта към глутен може да е причината за остро главоболие и дори мигрена.    

5.Умора: Хората, страдащи от свръхчувствителност към глутен може да изпитват необоснована умора през целия ден, дори и да се наспали добре, без да са извършвали физически или психически изтощителна дейност.  

6.Състояния на кожата, предизвикващи автоимунни симптоми: глутеновата чувствителност може да предизвика и автоимунни заболявания като екзема и псориазис, както и да влоши драстично симптомите на вече налични такива.  

7.Фибромиалгията: според някои лекари, фибромиалгия (скелетна болка и слабост), при която може да се появят възпаления и болки почти навсякъде по тялото, в действителност може да бъде симптом на глутенова нетърпимост.      

8.Хормонален дисбаланс: 
Затрудненото усвояване на  глутен може да доведе до проблеми, свързани с нормалните хормонални нива. В резултат често се наблюдава влошаване на симптомите на ПМС. За съжаление, глутеновата непоносимост става и все по-честата причина и за безплодие.    

9.Кератоза пиларис: Непоносимостта към глутен може да предизвика заболяване, отличаващо се с неравности, обикновено в горната част на
ръцете и бедрата, но понякога се появяват по лицето. Заболяването понякога се бърка с акне. Това състояние е следствие на глутенова непоносимост, когато тя оказва влияние на стомаха.      

10.Болки в ставите и възпаление: 
Глутеновата чувствителност може да е причината и за перманентните болки,възпаления и отоци в ставите.    

11. Влияние върху имунната система: тъй като глутенът засяга пряко храносмилателната система, оказва влияние и върху имунната система, защото 80% от нея се намира в червата.      

12.Стоматологични проблеми: 
Непоносимостта към глутен може да доведе до появата на кариеси, зъбни пукнатини и проблеми с венците. Всички тези симптоми са индикатори за сериозно възпаление в организма.    

Тестовете за глутенова нетърпимост не са честа практика , освен в случаите, когато става въпрос за цьолиакия. Най-добрият метод да тествате дали страдате от непоносимост към глутен е хранителен режим, който го изключва. Ако забележите подобряване на симптомите, това говори за налична непоносимост към него. Обърнете внимание на етикетите на храните и търсете секциите "без глутен" в магазините за хранителни стоки. Безглутеновата диета става все по-полулярна  ,затова такива щандове се срещат все по-често на местата, където се предлагат хранителни стоки.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.