×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
заболявания

 

Когато нещо не е наред със здравето ви, се очаква да потърсите мнението на специалист, който да диагностицира проблема и да назначи адекватно лечение. Но и лекарите са хора, и те също могат да сбъркат, особено когато трябва да идентифицират неспецифични и променливи симптоми.

 

От друга страна, много от важните изследвания не се извършват рутинно и са доста скъпи, в резултат на което пациентите често се отказват от тях.

 

Тук можете да прочетете кои са заболяванията и състоянията, които се оказват трудно разпознаваеми дори за здравните специалисти!

 

Синдром на раздразнените черва

 

Някои състояния се диагностицират трудно, поради простата причина, че не съществува изследване, което пряко доказва съществуването им. В тези случаи медиците действат предимно по метода на изключване. Синдромът на раздразнените черва е хронично състояние, което засяга дебелото черво. Обикновено симптомите биват коремни болки и спазми, подуване на корема, диария и/или запек.

 

Според диагностичните критерии, пациентът трябва да получава тези симптоми в продължение на поне 6 месеца, преди да се говори за наличие на синдрома.

 

Целиакия (цьолиакия)

 

Целиакията е хронично възпалително автоимунно заболяване, което се характеризира с непоносимост към глутен. Целиакията се проявява посредством имунна реакция към глутена, който предизвиква възпаление в тънките черва.

 

Целиакията е заболяване, което много често сякаш е обвито в мистерия. Има дори случаи, в които са нужни поне няколко години, докато проблемът бъде категорично установен. Пациентите с целиакия страдат от нарушения в храносмилането, предизвикани от консумацията на храни със съдържание на глутен (пшеница, ръж и др.).

 

Целиакията може да предизвика необясними кожни сърбежи, главоболие, болки в ставите, киселинен рефлукс, усещане за парене в областта на гръдната кост и други доста нееднозначни симптоми. Нормално е  в подобна ситуация да бъде необходимо повече време, за да бъде установено какво точно се случва с пациента. По принцип, кръвният тест диагностицира най-точно наличието или не на цьолиакия. С помощта на ендоскопията пък, могат да се определят щетите, които заболяването е нанесло на тънките черва.

 

Фибромиалгия

 

Основна проява на фибромиалгията са упоритите скелетно-мускулни болки, които обаче често биват обърквани със симптоми на други заболявания или състояния.

 

Болката при фибромиалгията може да бъде разпространенеа в различни части на тялото, но обикновено обхваща ръцете, раменете, шията, задните части, гърба и др. В не малко случаи, пациентите усещат като особено чувствителна на допир областта в коленете, лактите, ханша, гръдната кост и раменете.

 

Ревматоиден артрит

 

Необяснимите болки в различни области ня тялото, могат да бъдат следствие и от ревматоиден артрит. Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване. За разлика от остеоартритът, който е се явява в резултат от износване, ревматоидният артрит води до въпаление и болезнено подуване на ставите, и може да се прояви във всяка възраст.

 

Ранните стадии на ревматоидния артрит могат да протекат различно. Възможно е в началото да усещате единствено леки болки, скованост в ставите и нищо повече. Затова преди каквито и да било други прегледи, трябва да направите кръвни тестове, които идентифицират наличието или не на възпалителен процес в организма.

 

Множествена склероза

 

Множествената склероза е друго автоимунно заболяване на централната нервна система, което засяга хора от всички възрасти. Най-рискова обаче, е групата на 20 до 40-годишните. При множествената склероза е затруднено предаването на информация от нервната система към тялото и обратно. С други думи казано, предаването на импулсите по нервните влакна във възпалените участъци, е доста затруднено.

 

Проявите на множествена склероза могат да бъдат епизодични, предупреждават специалистите. В зависимост от броя и разположението на лезиите в мозъка, признаците могат да бъдат повече или по-малко тежки при различните хора.

 

Типичните симптоми са мравучкане и парене в горните и долните крайници, мускулна слабост, несръчност и нарушени двигателни функции, некоординирани движения, докато накрая не настъпи тотална парализа. Много често и зрението се замъглява. Изследванията, които се правят са магнитно-резонансно изследване, ликворно изследване, изследване за евокирани потенциали.

 

 

 

Синдром на поликистозните яйчници   

 

Част от симптомите на синдрома са нередовна менструация, необяснимо покачване на теглото, невъзможност за забременяване. Повишените нива на мъжки хормони в тялото на жената, водят до анормален растеж на косми по лицето и тялото, но в някои случаи тези симптоми отсъстват. Синдромът на поликистозните яйчници е хормонално заболяване, което засяга жените в репродуктивна възраст.

 

Хипотиреоидизъм

 

При хипотиреоидизма, функцията на щитовидната жлеза е намалена, при което тя произвежда недостатъчно количество хормони. Това са хормоните, от които зависи регулацията на теглото, нивата на енергия и настроението.

 

Лошото е, че в ранните етапи симптомите на заболяването са едва доловими и нееднозначни. Обикновено те включват умора, наддаване на тегло, проблеми с паметта и суха кожа. Често признаците имитират симптоматиката при фибромиалгия, депресия и много други заболявания.

 

 

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.