×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Недостиг на витамини

 

Умора? Депресия? Чувство на изтощение и безсилие? Най-вероятно става въпрос за недостиг на основни витамини и минерали!

 

Парадоксът е, че въпреки огромното разнообразие от храна в съвременния свят, все повече хора страдат от сериозен хранителен недостиг. Дали заради непълноценното меню, наличие на заболявания или други фактори, е факт, че съвременните хора страдат от сериозни хранителни дефицити.

Много често пропуските в диетата причиняват множество различни симптоми, като слаба памет, кървящи венци, нервност, неспособност за концентрация, меланхолия и др.

В повечето случаи обаче, правилната причина така и не се открива, в резултат от което здравословният проблем не може да бъде решен ефективно.

 

Ето кои са едни от най-често срещаните хранителни дефицити и как да ги разпознаете!

 

Витамин В12

Витамин В12 се съдържа в много животински продукти, включително риба, месо, яйца и млечни изделия. Рядко се среща в растителните храни. Витамин В12  е важен за правилното образуване на червените кръвни клетки, неврологичните функции и синтеза на ДНК. Недостигът на този важен витамин е много често срещан и засяга около 15 на сто от общото население.

Препоръчителната дневна доза (RDA) за мъже и жени на възраст над 14 години, е 2,4 мкг дневно.

Симптомите на недостиг включват мегалобластна анемия, умора, слабост, запек, загуба на апетит и загуба на тегло. Също така, могат да се появят неврологични проблеми като скованост и изтръпване на ръцете и краката. Други симптоми са световъртеж, депресия, обърканост, деменция, слаба памет и болезненост на устата или езика. Предполага се, че дефицитът на В12 е свързан и с развитието на болестта на Алцхаймер.

 



 

Витамин C

Витамин С не се синтезира в човешкия организъм, затова трябва да се набавя чрез храната и/или хранителните. Цитрусови плодове, чушки, киви, броколи, ягоди, брюкселско зеле, пъпеш, домати, картофите  др., това са едни от най-богатите източници на витамин C.

Тялото използва витамин С за биосинтеза на колагена, L-карнитин и някои невротрансмитери. Освен че има биосинтетични и антиоксидантни функции, витамин С играе важна роля в имунната функция. Подобрява абсорбцията на желязото, магнезия и други важни хранителни вещества. Препоръчителната дневна доза за възрастни над 19-годишна възраст, е 90 мг за мъжете и 75 мг за жените.

Недостигът на витамин C причинява скорбут, чиито симптоми включват умора, неразположение, възпаление на венците, загуба на зъби, болки в ставите, и бавно заздравяване на повърхностни рани. Недостигът на витамин С се среща най-често при алкохолиците и по-възрастните хора, чиито организъм не абсорбира добре витамин С, в резултат от лекарствата и алкохола.

 



 

Витамин D

Най-добрите източници на витамин Д са мазните риби като сьомга, риба тон, скумрия, масло от черен дроб на треска. В по-малки количества, витамин D, която се намира и в говеждия черен дроб, сиренето, яйчния жълтък и гъбите.

Витамин D регулира калция в организма и е изключително важен за здравината на костите. Подпомага свободното движение на мускулите, подпомага нервната система и подобрява имунните функции. Препоръчителната дневна доза за витамин D е 600 IU за мъже и жени между 19 и 70-годишна възраст.

При деца, недостигът на витамин Д води до рахит. У възрастните, дефицитът на витамин D причинява остеомалация и болки в костите и мускулите. Умората и сънливостта през деня също са много чест резултат от дефицитът на „слънчевия” витамин.

 



 

Йод

Йодът е минерал, открит в океанската риба, морските водорасли, скаридите, морските дарове, някои млечни продукти и др.

Йодът се използва от организма, за да може той да произвежда хормони на щитовидната жлеза. Хормоните на щитовидната жлеза изпълняват редица функции, включително правилното развитие на мозъка на костите, особено по време на бременност и най-ранна възраст. Препоръчителната дневна доза за хора над 14 години е 150 мкг.

Йодният дефицит по време на бременност и в ранна детска възраст, е водеща причина за различни мозъчни увреждания. При възрастните, дори лекият йоден дефицит причинява гуша и затруднена мисловна дейност. Хроничният дефицит йод повишава риска от някои форми на рак на щитовидната жлеза.

 



 

Желязо

Според Световната здравна организация, недостигът на желязо е най-често срещаният хранителен недостиг в света.

Желязото е от съществено значение за правилното функциониране на тялото. То подпомага транспорта на кислород до клетките и образуването на червени кръвни телца, поддържа белтъчните структури в тялото и др. Препоръчителната дневна доза за желязо е 8 мг за мъжете на възраст между 19-51, и 18 мг за жените на възраст между 19 и 51 години. За мъже и жени над 51 г., необходимата дневна доза е 8 мг.

Симптомите при недостиг на желязо включват умора и слабост, много ниска работоспособност, забавено когнитивно и социално развитие по време на детството, затруднено поддържане на телесната температура, намалена имунна функция, повишена податливост към инфекции и възпаление на езика.



 

Магнезий

Магнезият се среща в бобовите растения, ядките, пълнозърнестите храни и зеленчуци и др. Всеки втори човек има дефицит на магнезий, в резултат от лоша диета или просто лошо качество на храната. Този проблем до голяма степен е предизвикан и от обработването на почвите с химикали, в резултат от което те са бедни както откъм магнезий, така и откъм други ценни вещества.

Магнезият помага на тялото да регулира повече от 325 ензима и играе важна роля в организирането на много телесни функции, като мускулен контрол, предаването на електрическите импулси, производството на енергия, елиминирането на вредните токсини и др. Магнезият е от изключително значение за сърдечносъдовата система и правилната сърдечна дейност, както и за нервната система. Препоръчителната дневна доза за мъже между 19 и 30 години е 400 мг, а за онези над 31 – 420 мг. Жените между 19 и 30 г., трябва да приемат 310 мг. Магнезий, а тези над 31, имат нужда от 320 мг. Дневно.

Ранните симптоми на магнезиев дефицит най-често биват загуба на апетит, гадене, повръщане, умора и слабост, тревожност. Недостигът на магнезий може да се прояви и със скованост, изтръпване, мускулни контракции и спазми, гърчове, личностни промени, нарушения на сърдечния ритъм, коронарни спазми. Богатата на магнезий диета може да намали риска от инсулт, твърдят редица съвременни проучвания.

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.