×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Мозък Алцхаймер    

Стресът е неизбежна част от съвременния живот.  Той може да бъде остър или хроничен и не винаги е задължително да вреди - острият стрес представлява реакцията на организма при непосредствена заплаха. След като заплахата изчезне, стресовите хормони се връщат към нормалните си нива, без да имат дълготрайни ефекти. В някои случаи острият стрес дори е желателен.   Но хроничният стрес – онзи, който постоянно съпътства ежедневието на все повече хора, увеличава нивата на стресовия хормон кортизол и засяга много мозъчни функции. Хроничният стрес ни прави силно уязвими към всичко – от обикновена настинка, до рак. Трайно завишените нива на стресовите хормони разболяват тялото и оказват негативно влияние върху мозъка.   Стане ли хроничен, стресът променя функционирането на мозъка и води до последствия, които понякога са необратими.
   
Кортизол – безпощадният убиец Преди да разгледаме механизмите, по които хроничният стрес засяга мозъка, нека да говорим за хормоните на стреса.   Епинефринът (известен също като адреналин) и норепинефринът са стресови хормони, които се произвеждат в моменти на екстремна възбуда. Те са абсолютно необходими, тъй като ви помагат да мислите и да реагирате бързо в напрегнати и опасни ситуации. Освен това не се задържат дълго в тялото и не му пречат да изпълнява функциите си.   За разлика от тях обаче, кортизолът циркулира в тялото през целия ден, което го прави изключително опасен за умственото и физическото здраве. Излишъкът от кортизол води до редица здравословни проблеми, включително покачване на теглото, остеопороза, храносмилателни проблеми, хормонален дисбаланс, рак, сърдечни заболявания и диабет. Завишеният кортизол разстройва бъбречните ж лези и ви кара и предизвиква чувство на силна умора, резки промени в настрението, проблеми с паметта и вниманието, проблеми със съня (предимно – трудности при заспиване) и др.  

Ефектите на хроничния стрес върху мозъка Кортизолът и предизвиканият от него хроничен стрес имат огромно въздействие върху мозъка.  Двата най-сигурни сигнала за завишени нива на кортизол са отслабването на паметта в млада възраст, както и тревожност, постоянно чувство на безпокойство, напрегнатост. Ето как точно хроничният стрес вреи на мозъка!  

1.Създава свободни радикали, които убиват мозъчните клетки.
Кортизолът създава излишък от невротрансмитерния глутамат, който от своя страна насърчава образуването на свободни радикали. Свободните радикали атакуват мозъчните клетки по същия начин, както кислородът атакува метала, причинявайки му ръжда.  

2.Кара ви да бъдете прекалено емоционални и да забравяте често
Проблемите с паметта, както и прекомерната емоционалност под формата на плачливост, излишна паника, гневност, нервност, които са нетипични за конретния човек, издават наличие на хроничен стрес.    

Знаете ли, че....

  В12 е витамин №1 за укрепване на психо-емоционалното състояние и подобряване на паметта? Недостигът му е една от най-обсъжданите теми към момента. Установено е, че недостигът на В12 е широко разпространен, но в повечето случаи той бива установен на много късен етап. Недостигът на В12 е водеща причина за когнитивни проблеми и психо-емоционални разстройства.   

Изследванията показват, че когато сте стресирани, електрическите сигнали в мозъка, свързани с фактическите спомени отслабват, докато областите в мозъка, свързани с емоциите, стават много активни.  

3.Създава порочен кръг на страх и безпокойство. Много често хроничният стрес погрешно бива диагностициран като тревожно разстройство. Причината е, че симптомите и при двете състояния доста си приличат и макар границата между тях да е тънка, все пак става въпрос за съвсем различни неща. Стресът повлиява област в мозъка, наречена амигдала. Това е центърът на страха. Стресът увеличава размера, нивото на активност и броя на невронните връзки в тази част от мозъка ви, което ви кара да се страхувате и създава порочен кръг от още повече стрес и безпокойство.  

4.Възпрепятства производството на нови мозъчни клетки. При нормални обстоятелства мозъкът разполага с достатъчно високи нива на т. нар. мозъчен невротрофичен фактор. Мозъчният невротрофичен фактор е протеин, изключително важен за поддържането на мозъчните клетки и стимулиране образуването на нови такива. Мозъчният невротрофичен фактор може да компенсира отрицателните ефекти от стреса върху мозъка. Кортизолът обаче, възпрепятства производството му, което забавя и пречи и на създаването на нови мозъчни клетки и невронни връзки. При ниски нива на мозъчен невротрофичен фактор, се увеличава рискът от депресия, шизофрения, деменция, болестта на Алцхаймер и др.  

5.Изчерпва важните мозъчни химикали Мозъчните клетки комуникират чрез химикали, наречени невротрансмитери. Хроничният стрес намалява нивата на невротрансмитерите, особено - на серотонин и допамин. Занижените нива на тези два невротрансмитера могат да ви карат да се чувствате по-потиснати и по-склонни да се пристрастявате към храна, алкохол, цигари, кофеин и др.   Серотонинът, известен още като "щастливата молекула", играе важна роля в настроението, способността за учене и запаметяване, контролът върху апетита, съня и др. Установено е, че хората с ниски нива на серотонин са много склонни към депресия, тревожност, преяждане, прием на алкохол и др.   Допаминът пък, познат като  "мотивационната молекула" отговаря за системата за удоволствие и възнаграждение. Недостигът на допамин може да ви направи твърде разсеяни, немотивирани, летаргични, апатични. Хората с дефицит на допамин често са пристрастени към кофеин, захар, алкохол и др., които временно увеличават нивата на допамин в мозъка.  

Важно е да знаете, че...
Депресията, предизвикана от дефицит на серотонин, е придружена е от тревожност и раздразнителност. Депресията, основаваща се на допаминов дефицит, се изразява в летаргия и липса на удоволствие от живота.  

6.Увеличава риска от психични разстройства. Главната причина за повечето психични заболявания не е изяснена докрай. Последни проучвания обаче, са открили значителна разлика между мозъците на хората със стресови разстройства и такива без. Оказва се, че при хората, страдащи от хроничен стрес съотношението между бялото и сивото мозъчно вещество е в полза на бялото. Стресът значително увеличава риска от развитие на тревожност и панически разстройства, депресия, биполярно разстройство, наркомания, алкохолизъм и др.  

7.Кара ви да бъдете плахи и неуверени в определени ситуации.
Много хора се чувстват дискомфортно по време на изпит, интервю за работа, публично говорене и др. Причината отново е хроничният стрес, който кара мозъкът да „мисли”, че е поставен в ситуация на живот и смърт, когато инстинктът за самосъхранение надделява над рационалната мисъл. Това може да попречи да бъдете изядени от тигър, но в съвременния живот рядко е полезно.  

8.Свива мозъка. Кортизолът може да спре генерирането на нови неврони в хипокампуса – онази част от мозъка, която съхранява спомените. Хипокампусът е от решаващо значение за ученето, паметта и контрола върху емоциите. Стресът също така свива префронталната кора. Това влияе отрицателно върху вземането на решения, работната памет и контрола на импулсивното поведение.  

Вижте Сербо IQ Мемори Комплекс - естествен продукт за поддържане на нормалната памет и концентрация.
Фокус

9.Позволява навлизането на токсините в мозъка.
Човешкият мозък е много чувствителен към токсини от всякакъв вид. Кръвно-мозъчната бариера, която го предпазва от тях, представлява група специализирани клетки, които играят ролята на „мозъчна порта”. Този полупропусклив филтър защитава мозъка от вредни вещества, като същевременно позволява да се набавят необходимите за него хранителни компоненти.   Хроничният стрес разрушава кръвно-мозъчната бариера и позволява на различните патогени, включително тежки метали, химикали и други токсини да преминат кръвно-мозъчната бариера, което увеличава риска от рак на мозъка, мозъчни инфекции и множествена склероза.

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.