×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
профилактика рак на гърдата

 

Едно от най-страшните опасения за болест при нас, жените е ракът на гърдата. Въпреки това, вместо редовно да посещаваме мамолога и да правим профилактичните прегледи, ние предпочитаме да обсъждаме проблема помежду си и да се доверяваме на недостатъчно компетентната информация в някои сайтове и списания. Вярвайки на тези митове, ние губим ценно време и се обръщаме към лекаря, когато лечението е вече трудно или невъзможно.

 

Мит 1. Ако съм в рисковата група, непременно ще се разболея.


 

Никой не е застрахован от рак на гърдата. За по-добра профилактика е нужно да знаем рисковите фактори за тази болест. Тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, напълняване след менопаузата, продължаване на менструациите след 50 годишна възраст, първо раждане след 30 годишна възраст и т.н. – това са фактори, които увеличават риска от заболяването. Но наследследствената предразположеност, макар и фактор, не означава, че непременно ще се разболеем.



Мит 2. В семеството ми никой не е боледувал и аз няма да се разболея.



Съвършено невярно. Всяка жена може да се разболее от рак на гърдата. Проучванията сочат, че в 85% от случаите жените не са имали генетична предразположеност. Ето защо е важно да правим редовно профилактични прегледи при специалист мамолог. Макар и значително по-рядко, боледуват и мъжете. Последни проучвания показват нарастване на честотата на заболяването сред мъжете.

 

Мит 3. Преди менопаузата съм застрахована от рак на гърдата.



С възрастта рискът се увеличава, но бдителност е нужна на всяка възраст. При наследствена предразположеност проследяването трябва да започне по-рано, по преценка на лекаря. В зависимост от възрастта се назначава ултразвуково или рентгеново изследване.

 

Профилактиката при жени със "стандартен" риск, т.е. когато жената е без фамилна обремененост - в семейството й няма кръвни родственици заболели от рак на гърдата, става чрез мамография.  Първоначален преглед, т.нар. базисна мамография, се прави еднократно във възрастта 35-40г.

 

Освен с диагностична цел, тази рентгенова снимка се прави за сравнение с всички следващи.

  • 41-51г. - през година

  • 52-63 г. - всяка година

  • След 63 г. -  по показания


Мит 4. Гърдите ми са малки, рискът е незначителен.


 

Тук размерът наистина няма значение. Всяка жена с малък бюст може да се разболее от рак на гърдата.

 

Прочетете още:

 

Мит 5. Хормоналната терапия е причина за заболяване от рак на гърдата.


 


Проведените изследвания не установяват недвусмислена връзка между терапията с женски полови хормони /противозачатъчни/ и заболяването. Но жените с фамилен риск и носители на гените BRCA би трябвало да се консултират с лекаря за умесността на такава терапия.

 

 

Мит 6. Някои храни провокират рака на гърдата.


 

Храната с много калории води до затлъстяване, а затлъстяването е фактор, повишаващ риска не само за рак на гърдата, но и за всички други онкологични заболявания. Изследванията показват връзка между затлъстяване и рак, но не и между рак и вид на храната.

 

Мит 7. Мамографията гарантира здрави млечни жлези.


 

С мамографско изследване заболяването може да се открие в ранен стадий, но не и да се предотврати. Колкото по-рано е открита болестта, толкова по-успешно се лекува.

 

Мит 8: Мамографията е болезнена.



Действително, процедурата не е особено комфортна и при наличие на кистозни изменения в млечната жлеза има известна болезненост, но тя е краткотрайна.

 

Мит 9. Мамографията е безполезна.


 

По този въпрос мнението на учените от различни страни е противоречиво. Но в ръцете на опитен мамолог с богат професионален опит, методът дава достоверни резултати.

 

 

Хранителни добавки, подходящи за профилактика на рак на гърдата: 


 

Мико Дифенс - медицински гъби

Ликопен

Мелатонин

 

Текст:

Д-р Аелита Петрова

лекар в Отделение ”Имунохематология и трансфузиология” в Майчин дом
Рейки мастер консултиращ лекар в Български Рейки център

 


Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.