
За най-честите възрастови изменения на кожата около очите разказва д-р Дейвид Орентрек, главен дерматолог на компания Clinique:
20-30 години: поради агресивното въздействие на външната среда (на първо място ултравиолетовото лъчение) кожата става по-суха и се появяват леки бръчици.
30-40 години: колагеновите и еластиновите влакна започват да се разрушават – бръчиците около очите стават по-забележими. Сутрешното подуване на очите вече не изчезва толкова бързо, колкото преди. Възможна е поява на капилярни звезди и тъмни петна под очите.
40-50 години: започва формирането на по-дълбоките бръчки. Поради факта, че колагенът и еластинът продължават да се разрушават, процесът на възстановяване и регенерация на кожата става по-бавен. С началото на менопаузата нежната кожа около очите може да стане по-чувствителна към ежедневния стрес.
50 и повече години: с отслабването на функцията за съхраняване на влага, кожата става все по-тънка и слаба. Производството на колаген и еластин се забавя, което способства за появата на нови бръчки и задълбочаването на старите. Тъмните кръгове около очите стават още по-забележими.
Правило №1. Леко замразяване
Натрупването на излишно количество влага в периорбиталната тъкан води до отичане на кожата около очите.Да победиш врага със собственото му оръжие – това е съвършената воинска тактика. Въпреки че вятърът и минусовите температури оказват неблагоприятно влияние върху кожата, студът в разумни количества е най-доброто средство за отстраняване на отоците на клепачите и подочните торбички.
Това могат да бъдат гелови маски за лице и клепачи с ментол, охладени резени краставица или памучни тампони, напоени в охладена билкова настойка. Използването на кубчета лед в зоната на околоочния контур обаче не е препоръчително. Преохлаждането на нежната кожа в тази област може да доведе до нейното раздразнение или трайно увреждане.
Правило №2. „Правилна” козметика
Тънката кожа на клепачите е практически лишена от мастни жлези, което означава, че тази част на лицето е склонна към по-бързо стареене и се нуждае от по-сериозни грижи. Околоочната козметика трябва да бъде съобразена с възрастта: жените на възраст до 25 години трябва да избират овлажняващи и тонизиращи средства; тези на възраст над 25 години трябва да акцентират на подхранващите кремове; а жените над 40 трябва да се ориентират към т. нар. „антиейджинг” козметика и продуктите с „лифтинг ефект”.
Какво не трябва да правим:
- Не трябва да използваме козметика за околоочния контур с мазна основа, тъй като мазните козметични средства блокират достъпа на кислород до кожата и провокират задържане на влага.
- Не трябва да използваме козметика за лице върху кожата около очите. Повечето хора смятат, че околоочната козметика се отличава от тази за лице само по цена и размер на разфасовката. Този начин на мислене е напълно погрешен. Кремовете за лице често съдържат течни масла, които могат да попаднат в очите и да предизвикат раздразнение. Освен това козметиката за лице може да включва по-агресивни компоненти, които не са подходящи за кожата около очите.
- Не трябва да лягаме да спим без да сме изчистили козметиката от очите си. Преди сън лицето трябва да бъде почистено с лосион (мляко, гел, емулсия).
Правило №3. Професионална грижа
Ако сте изпробвали всички възможни подръчни средства, маски, кремове и гелове, но състоянието на кожата около очите ви не се е подобрило, не се притеснявайте да потърсите помощта на специалисти.При застаряваща кожа около очите може да бъде назначен курс мезотерапия – подкожно въвеждане на вещества, стимулиращи възстановяването на кожата, нейното овлажняване и „изглаждане” на бръчките. За премахване на „пачия крак” помагат инжекциите ботокс, а при торбички под очите е подходяща блефаропластиката.
Правило №4. Здравословен начин на живот
Колкото и банално да звучи, да запазите кожата около очите ще помогнат пълноценният сън и здравословно балансирано хранене. Препоръчително е да се откажете от тютюнопушенето и алкохола, а в слънчево време да носите очила с UV защита. Ревита Ви препоръчва:
Околоочен лифтинг ефект (крем), 15 ml
Подочна терапия (крем), 15 ml
Хидраплениш (65% Хиалуронова киселина) серум + Витамин С, 30 ml
Хидраплениш серум (88% Хиалуронова киселина), 30 ml
Хидраплениш § МСМ, 750 mg
Хидраплениш, 500 mg
Коментари (0)
Нов коментар