×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Отслабване

 

 

Зоновата диета предлага много протеини и доста ограничено количество въглехидрати. Основава се на постигането на идеалната пропорция мазнини, въглехидрати и протеини. Това, според доктор Сиърс, подобрява хормоналния баланс, регулира инсулиновите нива и помага в отслабването.

 

 

Кратка история. Зоновата диета е дело на Бари Сиърс - доктор по биохимия, който обаче няма научна степен в диетологията. Той започва създаването й още през 1970 г., след като баща му умира от инфаркт на 53 години. Това събитие провокира Бари Сиърс да започне да разглежда мазнините като предпоставка за развитие на сърдечно-съдови заболявания.

 

Книгата му „Зоната” става бестселър през 1995 г. Оттогава популярният вече доктор Сиърс издава още много трудове и готварски книги, свързани със зоновата диета.

 

 

Основни принципи на Зоновата диета. Основната цел е свалянето на излишните килограми, както и намаляването на процентното съдържание на мазнини в организма. Менюто е сложно и строго определено. Всяко хранене трябва да съдържа точно 40 % въглехидрати, 30 % протеини и 30 % мазнини. Според Сиърс, това е идеалното съотношение. Целта при мъжете е мазнините в организма им да се установят на около 15%, а при жените – на 22%.

 

Количеството храна зависи от индивидуалните протеинови нужди. Необходимостта от протеини се изчислява по специална формула, включваща теглото, височината, обиколката на ханша и талията, както и физическата активност. Количеството въглехидрати и мазнини пък, е производно на нуждите от протеини. Така, се получава меню съдържащо приблизително 2000 калории дневно. Калориите обаче, не са толкова важни, колкото процентното разпределение между мазнини, въглехидрати и протеини.

 

В Зоновата диета можете да откриете термините „добри” и „лоши” храни. Ето някои от тях:

 

 

 „Добри” храни:

-протеини: бяло пилешко и пуешко месо, морски дарове, яйчни белтъци, нискомаслени и обезмаслени млечни продукти.

-въглехидрати:  плодове, зеленчуци, които не съдържат скорбяла, овесена каша, ечемик, малки количества зърнени храни.

-мазнини: малки количества зехтин и олио от рапица.

 

 

„Лоши” храни:

 

-червени меса, тлъсти меса  и всякакви субпродукти, яйчни жълтъци, моркови, царевица, стафиди, банани, папая, манго, повечето плодови сокове, хляб, ориз, тестени продукти, картофи, пълномаслени млечни продукти, газирани и диетични безалкохолни напитки, алкохол, кафе  и други напитки, съдържащи кофеин.

 

 

Основни правила:

-Трябва да хапвате 5 пъти дневно -  три основни и  две междинни порции.

-Закуската да бъде не по-късно от един час след ставането от сън.

-Между отделните приеми на храна не бива да има повече от 5 часа.

-Не по-малко от два литра вода на ден!

-Поне минимум физическа активност дневно.

 

 

Действие. По време на хранене, нивото на глюкоза в кръвта се покачва. Доколко ще се повиши, зависи от приеманата храна. „Добрите” храни с нисък гликемичен индекс (под 50) покачват равнището на кръвната захар по-бавно от „лошите” храни, съдържащи гликемичен индекс над 65. Когато нивото на глюкозата се повишава, клетките в панкреаса започват да произвеждат инсулин. Този процес дава сигнал на организма да започне да превръща глюкозата в гликоген.

 

Гликогенът се складира в черния дроб и мускулите, провокирайки натрупването на мазнини  в мастните клетки. Ако обаче нивото на глюкоза в кръвта е по-ниско, други клетки в панкреаса произвеждат хормона глюкагон, който дава сигнал към клетките в черния дроб и мускулите да освобождават гликоген, който се превръща обратно в глюкоза.

 

 

Ползи

 

-Загуба до 6 кг. в рамките на седмица.

-Нисък риск от т.нар. йо-йо ефект.

-Подобрено физическо състояние и тонус.

-Значително по-нисък риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания.

-Подобрения във функционирането на имунната система.

-Забавяне на стареенето и свеж вид.

 

 

В кои случаи трябва да се внимава със Зоновата диета?

 

-При проблеми с бъбреците, е необходима консултация със специалист, тъй като високото съдържание на протеини в този хранителен режим, може да влоши състоянието.

-Рязкото ограничаване на зърнените храни може да предизвика дефицит на фибри, което да доведе до трайна констипация.

 

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.