×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Аденомиоза

Аденомиозата засяга много жени, предимно на възраст между 40 и 50 г. Основният ѝ симптом е разширяване или удебеляване на матката. Възниква, когато лигавицата на матката, наречена ендометриална тъкан, нараства към маточната стена и мускулите. Въпреки че при някои жени може да причини болезнени усещания за определени периоди, в много случаи аденомиозата се развива без никакви симптоми. Облекчение на болезнените усещания идва едва с настъпването на менопаузата или чрез хирургическа интервенция, наречена хистеректомия. Освен това, има и редица начини за регулиране на симптомите с натурални средства, за които ще стане дума по-нататък.

Тъй като често протича протича асимптоматично, аденомиозата е трудна за диагностика и проследяване. Поради този факт не е известно и каква част от жените страдат от това състояние, но сигурност е установено че се среща най-често при раждали жени между 40 и 50-годишна възраст.

Крие ли опасности уголемената матка? Като цяло, аденомиозата не е опасно заболяване. Въпреки това при жени с по-тежки симптоми, обилното кървене по време на месечния цикъл може да предизвика анемия и прекомерна умора. Силните болки по време на менструацията имат и негативен психологически ефект, и в някои случаи могат да станат причина за емоционален стрес, потиснатост и депресия.

Има ли нещо общо аденомиозата с рака?  Не, аденомиозата не е раково заболяване. Въпреки това, тя може да предизвика оформянето на тъканно образувание, наречено аденомиома. Това е вид тумор, но не злокачествен. Някои хора се тревожат заради хипотези, че често аденомиозата и ракът на шийката на матката вървят „ръка за ръка“, но тези твърдения не са научно доказани –  няма никакви данни че появата на аденомиоза увеличава риска от поява на споменатия вид злокачествено заболяване. Разбира се, има случаи на жени с едното заболяване, които в даден етап развиват и другото, но пряка връзка между тях не е доказана.

Може ли аденомиозата да причини безплодие? При някои по-тежки случаи, в които аденомиозата става причина за поява на аденомиома, може да се стигне до безплодие. Възможно е аденомиозата да е причина за инфертилитет и без да има развита аденомиома, но изследванията върху това положение все още не са категорични. Известни са редица случаи на съвместимост между аденомиоза и бременност при по-млади жени. Както обаче беше споменато, това заболяване засяга най-вече жените в зряла възраст, които вече са раждали.

Основни признаци и симптоми на аденомиоза. Както бе уточнено, в много случаи аденомиозата протича асимптоматично. Понякога обаче, се проявява чрез следните симптоми:

-тежки и продължителни периоди на менструален цикъл;

-остри болки по време на менструация;

-наличие на кръвни съсиреци по време на месечния цикъл;

-болка по време на полов акт;

-подуване на корема, запек, рязко и необяснимо наддаване на килограми, често уриниране.

Конвенционални методи за лечение. При повечето жени с аденомиоза не се провежда лечение, поради липсата на симптоми и свързаната с това трудна диагностика. Често се случва аденомиозата да бъде потвърдена с абсолютна сигурност едва след извършването на хистеректомията. Самото заболяване по правило изчезва от само себе си след настъпване на менопаузата, поради спадане нивата на естроген в организма. Противодействието на заболяването започва с конвенционални болкоуспокояващи като ибупрофен, които обаче тушират симптомите само временно. Следват по-сериозните методи, един от които е свързан с разрушаване на удебелената тъкан – т. нар. ендометриална аблация, както и ултразвуков метод, също целящ ликвидиране на удебелената тъкан, причиняваща аденомиоза. Изброените две процедури обаче, невинаги са успешни. Като последна мярка се прилага вече споменатата хистеректомия. Това е хирургическо отстраняване на матката, което ликвидира веднъж завинаги заболяването, но то се счита за сравнително тежка интервенция. Прилага се само при жени с много тежки симптоми, както и при такива които изрично декларират, че не желаят да имат повече деца.

6 естествени начина за облекчаване на симптомите. Немедикаментозните средства за борба срещу симптомите на аденомиоза са насочени към регулиране на менструалните болки и кървенето, предизвикани от заболяването. Те най-често включват:

1.Употреба на загряващи електрически възглавнички. Те могат да бъдат заменени и с обикновена пластмасова бутилка, пълна с топла вода. Доказано е че в повечето случаи загряването има ефект и намалява на болката.

2.Масажна терапия или акупресура. Установено е кои са трите етерични масла, които редуцират най-ефективно болката – лавандула, градински чай и майорана. Препоръчва се да се втриват в ниската част на абдоминалната област. След няколко цикъла на терапия, при някои жени се наблюдава не само понижение на болката, но и облекчаване на потиснатостта и раздразнителността по време на менструация.  В последно време бе открито, че розовото масло също има такъв ефект. Първи признаци на подобрение се появяват най-рано след втория цикъл на масажна терапия. Акупресурата пък, е метод за почти незабавно облекчаване на болката – редица изследвания установяват, че при голям брой жени, страдащи от аденомиоза, ефектът се проявява почти веднага и трае около два часа.

3.Употреба на билки и хранителни добавки. Не са една и две билките с доказано болкоуспокояващ ефект. Други пък намаляват кървенето и повлияват настроението. Ето някои от тях:

Валериан. Ефективно болкоуспокояващо средство. В конкретния случай се препоръчва прием на дози от по 250 mg три пъти дневно в началото на всеки цикъл. За да има ефект, добре е терапията да не бъде еднократна, а да обхваща поне няколко менструални цикъла.



Ревен. Екстрактът от това растение от семейство лападови се предлага като хранителна добавка, най-често под формата на капсули. Приема се два пъти дневно, два дни преди настъпване на месечния цикъл.

Витамин В1 и Витамин Е. 100 mg дневно от първия са напълно достатъчна болкоуспокояваща доза. Още по-ефикасно е, когато двата витамина се комбинират.





Магнезий. Още едно ефективно средство за облекчаване на болката. Все още обаче има редица разногласия по точната доза. При всяко положение, на повечето хора е известно че този ценен минерал има неизброими полезни ефекти върху организма, и именно поради това много специалисти препоръчват редовния му прием.



Омега-3 мастни киселини. В изследване, сравняващо рибеното масло с плацèбо, се доказва, че първото има по-голям ефект за облекчаване на менструалните болки.



Лайка. Някои изследвания твърдят, че що се касае до облекчаване на неприятните усещания свързани с менструалния цикъл, лайката е по-ефикасна дори от някои медикаменти.

Други растения и билки, за които се твърди че са ефективни в борбата срещу симптомите на аденомиоза, са сминдух, копър, джинджифил, кимион, особено ако се приемат в комбинация с рибено масло или витамини от групата В.

Регулиране и следене на начина на хранене. Изследванията, свързани с начина на хранене при аденомиоза, не са многобройни. Въпреки това са установени някои , към които е добре да се придържате.

Консумирайте достатъчно омега-3 мастни киселини. Някои проучвания твърдят, че има зависимост между заболеваемостта от аденомиоза и мазнините – при жени, приемащи много трансмазнини за сметка на омега-3, заболяването се среща по-често. Споменато бе и че рибеното масло облекчава менструалните болки. При всяко положение, добре е омега-3 мастните киселини да присъстват по-често в дневното меню (скумрия, сьомга, чия, орехи, ленено семе), а в случай че това е трудно – да се приема висококачествено рибено масло под формата на хранителна добавка.

-Регулирайте количеството мазнини в млякото. Избирайте млечни продукти с възможно най-ниска масленост.

-Преминавайте от време на време на вегетарианска диета, за периоди от по няколко дни.

-Консумирайте фибри в големи количества. Според изследване, проведено в Япония, те спомагат за облекчаване на менструалните болки.

-Наблягайте на храни богати на калций и антиоксиданти.

-Избягвайте преработени  и рафинирани храни, както и бял хляб.

-Набявайте си протеините от чисти меса, тофу, боб, леща, нахут, грах

-Старайте се организмът да е редовно хидратиран. Това се постига с между 6 и 8 чаши вода всеки ден.

Транскутанна електрическа нервна стимулация (ТЕНС). Този метос използва електричество за да редуцира болката. Върху кожата се поставят специални малки електроди, които провеждат слаб ток със специфична честота. Експериментите потвърждават, че при голяма част от пациентите методът ТЕНС дава резултати, спомагайки за облекчаване на болката. Въпреки тези резултати, специалистите споделят че в тази насока са нужни още много изследвания. Задължителна е консултацията с медицинско лице преди започване на такава терапия.

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.