×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
холестерол, високо кръвно, статини, миалгия, болки в мускулитеУстановено е, че някои от пациентите, приемащи статинови препарати за понижаване на холестерола, се оплакват от мускулни болки. Според статистиката, 1 от 15 души, ползващи статинови препарати се сблъскват с този страничен ефект – болки в мускулите.

 

Наскоро излязоха резултати от изследвания, според които коензим Q10 намалява мускулните болки и рисковете от усложнения, предизвикани от статиновата терапия.

 

 

 

За какво се използват статините?

 

 

Ако сте с високо кръвно налягане, наднормено тегло, водите заседнал начин на живот, то е добре да следите нивата на вашия холестерол и да го поддържате в границите на нормата. Високите нива на LDL могат да доведат до сърдечно-съдови нарушения. Той запушва артериите, които осигуряват кислород на сърцето, и участва в процеса на образуване на кръвни съсиреци.

 

 

Статините представляват клас лекарства за понижаване на холестерола – те работят чрез понижаване на „лошия“ холестерол (LDL) и/или умерено увеличаване на „добрия“ холестерол (HDL).

 

 

Смята се, че статиновата терапия е ефикасна като превенция на първи инфаркт, но за това преки доказателства няма. Статините могат да помогнат и за понижаване нивата на  C-реактивния протеин – маркер на възпалителния процес, което вероятно също понижава риска от сърдечни заболявания.

 

 

 

Безопасни ли са статините?

 

 

За съжаление статините имат някои доста неприятни странични ефекти. Лекарят трябва много добре да прецени съотношението ползи – вреди от тези медикаменти, преди да назначи лечение с тях. Приемът на статини изисква строг медицински контрол, за да не се стигне до необратими последствия. Нежеланите лекарствени реакции могат да се проявят при всеки пациент, който приема статини, но най-застрашени са бъбречно и диабетно болните, пациенти с хипотиреоидизъм, по-възрастните хора над 65-годишна възраст, както и пациентите, приемащи повече лекарства.

 

Най-често срещаният страничен ефект от приема на статини, е миалгията (мускулна болка). Въпреки че се среща сравнително рядко (при не повече от 1% от хората), мускулните слабост и болка могат изключително да затруднят способността за движение. Най-сериозното усложнение, което може да предизвика статиновата терапия, е рабдомиолизата – разпадане на мускулната тъкан, както и освобождаване на мускулен белтък в кръвта. Всичко това може да доведе до тежка бъбречна недостатъчност, увреждане на черния дроб, а понякога дори – смърт.

 

 

 

 

Контролиране на миопатията с помощта на коензим Q10

 

Свързаните със статините мускулни проблеми – миопатия, обикновено се проявяват като мускулни болки, мускулна слабост, засягат повече от една мускулна група и от двете страни на тялото. Съществени маркери са грипоподобни симптоми, болки в долната част на гърба и кафеникава урина (което може да е сигнал за рабдомиолиза). Мускулните симптоми обикновено се появяват от няколко седмици до няколко месеца след началото на лечението и изчезват в рамките на дни до 2-3 седмици след прекратяване на лечението.

 

Тук вече се намесва коензим Q10! Според много от съвременните проучвания, коензим Q10 намалява болката, явила се следствие приема на статини и понижава риска от други усложнения.

 

 

 

Познат и като убихинон, коензим Q10 е мастноразтворима субстанция, подобна на витамин, която се получава от организма чрез храната (месо, морски продукти), а също така се произвежда от тялото. Присъства в повечето клетки в организма, но най-вече – в митохондриите (части от клетките, които произвеждат енергия) на сърдечните и чернодробните клетки.

 

 

Нивото на коензим Q10 в организма е най-високо през първите 20 години от живота. С възрастта концентрацията му намалява толкова, че към 80-годишна възраст нивата са по-ниски, отколкото при раждането. Коензимът е естествен продукт, който има много функции в организма – от антиоксидант до биохимичен кофактор. Приемът на коензим Q10 се препоръчва в случаите на хипертония, ангина, конгестивна сърдечна недостатъчност, болест на Хънтингтън, мигрена, мускулна дистрофия, рак на гърдата, безплодие и др.

 

 

Въздействието на коензим Q10 върху митохондриалната енцефаломиопатия е прието за доказано от FDA - Американската организация за контрол на храните и лекарствата. Мускулната митохондриална дисфункция може да се появи поради ниски нива на Q10 в организма, което обяснява мускулната болка или слабост.

 

Самият недостиг на коензим Q10 може да доведе до развитие на сърдечно-съдови и дегенеративни усложнения, проблеми с кръвоносните съдове и спад на мускулната енергия. Много специалисти смятат, че допълнителният прием на коензима, значително понижава риска от сърдечни заболявания. Този изключително мощен антиоксидант противодейства на окислителния стрес, забавя процесите на стареене и подсилва естествените защитни сили на организма.

 

Ако приемате статини, посъветвайте се с вашия лекар дали е удачно да комбинирате статиновата терапия с коензим Q10!

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.