×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Кости и сърце

 

„Ако калцият вреди на сърцето ми, защо трябва да го приемам като добавка за здрави кости?“ Това е въпрос, който специалистите често чуват от пациенти. Доброто здраве на костите е изключително важно през всички етапи на живота – то е пряко свързано с двигателната активност. Остеопорозата и чупливостта на костите, както и сърдечните проблеми, за съжаление не са проблем само на третата възраст. Хората рядко се замисля както за здравето на сърцето, така и за това на костите си, освен ако не им се наложи принудително… Ето го и общия основен проблем – и в двата случая реакцията е закъсняла.

 

Нещото, което повечето хора правят за здравето на костите си, е да приемат калций. Той е наистина важен поради причината че тялото ни не може да го произвежда, а в същото време този минерал е важен за редица системи и процеси в организма. Не бива обаче да се прекалява – системното предозиране може да има много неприятни негативни ефекти, най-сериозният от които е отлагането на калций по стените на кръвоносните съдове, което води до състояние познато като калциране на артериите. То представлява всъщност тяхното втвърдяване, което натоварва сърдечносъдовата система.

 

Какво е Витамин К2? Витамин К2 е част от групата К – мастноразтворими витамини. Самата група  е разделена на 2 – подгрупи – тези на витамин К1 и витамин К2. Разликата между тях е в строежа на молекулите им. Групата витамини К1 има само една, докато при К2 говорим за молекулярна верига.  Витамините от групата К играят важна роля за кръвосъсирването, но К2, за разлика от К1 се използват от черния дроб и по този начин са на разположение на тъканите и органи извън него – кости, артерии, кръвоносни съдове.

 

Но кое прави К2 толкова ценен? Казано образно, витамин К2 може да се оприличи с електрически ключ. Присъствието му в организма активира важни протеини, какъвто е остеокалцинът, полезен за костите, и други протеини ((MGP), подпомагащи добрата работа на артериите. С включването на последните, калцият се изолира до голяма степен от кръвоносните съдове, за чието калциране е основен виновник. Той се транспортира и натрупва в костите, където всъщност „попада на мястото си“.

 

Въпреки че витамин К2 е сравнително нов в палитрата на хранителните добавки, научните факти са красноречиви и обещават все по-широкото му приложение за постигането на баланс в организма. Той се явява разпределител на калция, изолирайки го от кръвоносната система и доставяйки го там, където е най-полезен.

 

 

Безспорните доказателства за необходимостта от витамин К2. Нека започнем с доказателствата за ролята на този витамин в предпазването от калциране на кръвоносните съдове. Изследване, проведено наскоро в Ротердам показва, че достатъчните нива на витамин К в организма намаляват риска от сърдечно съдови заболявания , а с това съответно и свързаната с тях смъртност. За целта, група от над 16 000 жени на възраст между 49 и 70 години (в началото на изследването всички са били без заболявания на сърдечносъдовата система) са държани под наблюдение в продължение на цели осем години. Установено е, че рискът от развитие на коронарна болест на сърцето  се понижава с около 9 процента на всеки 10 микрограма витамин К2, калкулирани като средно количество в организма. В същото време става ясно, че приемът на К1 няма никакъв ефект.

 

За скептиците относно ползите от редовната консумация на витамин К2 има още едно интересно клинично изследване. Накратко, то показва е една хранителна доза (180 микрограма) от специфичната разновидност на К2, наречена MenaQ7приемана ежедневно за период от три години не само забавя естествения процес на втвърдяване на артериалните стени, но и значително подобрява тяхната еластичност. Така, този експеримент в голяма степен фиксира оптималната дневна доза витамин К2, която предпазва от развитие на болестни процеси в сърдечносъдовата система.

 

Изводите... Четирите ключови фактора за добро здраве са правилното хранене (включително добавките), физическата активност, добрия сън и контрола върху стреса. Хапчетата сами по себе си нерядко не са решение, но хранителните добавки несъмнено попълват празнините, които зейват понякога в ежедневната ни диета.

 

Най-удачно е витамин К2 да бъде приеман заедно с витамин D и калций, а идеалния вариант е да се намери добавка, съдържаща в себе си и трите елемента. Разбира се, само това не е достатъчно – най-важното е всеки да следи пряко здравето си и редовно да посещава личния си лекар за профилактични прегледи и компетентни насоки и препоръки.

 



 

Коментари (1)

    • Mariq
    • 2024-03-14 11:05:01
    Здравейте, При достатъчен прием на храна съдържаща витамин К2 и дефицит на D3, може ли да взимам добавка D3 -1000IU с К2 45 mcg за по-добро усвояванe на калция или е по-добре да се взима само D3 и за какъв период. Притеснявам се да не се получи предозиране на K2

    Здравейте!

    В действителност е трудно е да се предозира с перорален витамин К – както с К1, така и с К2. Единствените данни за значителна токсичност на витамин К при хората се свързват с употребата на синтетичния витамин К3 – менадион, който обаче не се използва отдавна в хуманната медицина, а само като добавка към фуражите за определени видове селскостопански животни. Менадионът в по-високи дози може да предизвика жълтеница, токсичност за черния дроб, хемолитична анемия и други реакции, понеже нарушава метаболизма на ендогенния антиоксидант глутатион.

     Токсичността на витамин К1 и на К2 е изключително ниска, както може да се види (примерно) в образователните листове за професионалисти, издавани от Министерството на образованието на САЩ : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551578/ - а също и от много други източници. Само за витамин К1, когато е приложен интравенозно в големи дози, са описани бронхоспазъм и промени в сърдечния ритъм, но не и за пероралните форми, които не могат да доставят толкова големи концентрации в организма. Поради неустановената им перорална токсичност, за К1 и К2 не е зададена максимална безопасна доза – разбира се, без това да насърчава безразборната им употреба.

    Следователно, можете да използвате както витамин D3, така и съчетанието му с витамин К2 – оптимално около 50-100 микрограма дневна доза, или както е указано от лекар. Ако имате нарушения с костната плътност или други състояния, предразполагащи към дефицит на калций – хормонален дисбаланс, прием на някои лекарства (вижте в листовките им, ако приемате такива), нарушения на паращитовидните жлези, бъбречни заболявания и т.н., е по-добре да приемате и К2, заради по-добрата абсорбция на калция и оптималното му включване в костното вещество, вместо да циркулира в кръвта и да усилва риска от сърдечно-съдови нарушения (втвърдяване на артериите).  Диетичният прием на К2 с храната няма да го „предобри“, както се казва.

    Поздрави,

    Борис Гинчев

    магистър-фармацевт

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.