×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
пчелен мед

 

 

Употребата на пчелни продукти за медицински цели е толкова отдавна, колкото и отглеждането на самите пчели.  Тези производни от пчелния труд и чудодейните им ефекти върху човешкия организъм се споменават още в китайски текстове от преди повече от две хиляди години. В Римската империя например, медът е бил толкова ценен, че с него са се заплащали различни данъци и такси, вместо със злато.

 

От медицинска гледна точка, най-високо е ценен прополисът. Самият Хипократ го е предписвал за лечение на рани, както и на вътрешни и външни язви. Пчели, произвеждащи прополис, са били изобразявани върху вази в древен Египет, като знакът на пчелата често е бивал вплитан в титлите на владетелите или пък поставян като етикет за качествен и полезен продукт. Древните египтяни са почитали дълбоко пчелите и техните продукти като извор на здраве и дълголетие.  През XVII в. прополисът започва да се използва масово в Европа като съставка на различни лечебни мехлеми.

 

Лечението чрез пчелни продукти се нарича апитерапия. Апитерапията се дели на няколко подтерапии, по-важните от които биват лечение с мед, лечение с пчелно млечице и лечение с прополис и др. Нека сега научим повече за тези толкова ценни продукти!

 

 

Пчелен прашец. Пчелния прашец е продукт от мъжки полови клетки на цъфтящи растения. Той се събира по краката и телцата на пчелите-работнички, за да попадне след това в друг цвят, където да оплоди женските растителни клетки. Прашецът се събира и се носи до кошера, където пчелите му добавят нектар и ензими. Самото пчелно семейство го използва за храна. Средно за една година едно добре развито семейство консумира около 30 килограма прашец. Едва около 20 процента от него може да се отнеме, без това да има пагубни последствия за пчелите. Интересно е, че за събиране на количеството пчелен прашец, равен на чаена лъжичка, една пчела трябва да се труди около 8 часа дневно в продължение на цял месец.

 

 

Прополис. Прополисът е смолисто вещество, събирано от пчелите от листните пъпки и кората на дърветата (най-вече от тази на тополите и иглолистните видове). Те го използват, заедно с пчелния восък, за строеж на гнездото си, или както още е познато то – на пчелната пита.

Прополисът има силно антимикробно действие, което помага на самите пчели в борбата срещу различни бактерии и вируси, а оттам и на хората.

 

Пчелно млечице. Пчелното млечице е гъста, млекоподобна субстанция, произвеждана от пчелите-работнички за да храни пчелата-майка. За целта те смесват меда и пчелния прашец с ензими от жлези, които се намират в гърлото им. Пчелното млечице е изключително силна и полезна хранителна добавка – за това може да се съди и по размера, силата , издръжливостта и дълголетието на пчелата-майка, сравнена с останалите пчели.

 

 

Хранителни ползи

Пчелният прашец е считан за идеалната храна от природата. Изключително богат на протеини (около 35-40 %) , той е причисляван към т.нар. пълноценни протеини, тъй като съдържа в себе си всичките осем основни аминокиселини. Фактически, той е с по-високо съдържание на протеини от който и да било друг животински източник, като около половината от тях са под формата на свободни аминокиселини, готови за директна употреба от човешкия организъм. Съдържа също значителни количества витамин В, витамин С, каротини и други минерали, както и множество флавоноидни молекули и растителни хормони.

 

Прополисът и пчелното млечице имат сходни хранителни характеристики с тези на пчелния прашец, но с тази разлика че при тях биологически активните съставки са с малко по-различно разпределение. Млечицето например съдържа около 12 % протеини, 5-6 процента липиди и 12-15 % въглехидрати.

 

 

Пчелен прашец. Проведените научни изследвания са сравнително оскъдни. Затова пък резултатите от  тези, извършени до момента, са достатъчно впечатляващи.

Експерименти върху животни например показват, че пчелният прашец стимулира растежа и телесното развитие, подобрява качеството на спермата, повишава плодовитостта, ликвидират свободните радикали , предпазват до известна степен от въздействието на радиация, както и на други токсични химични агенти.

Екстрактът от пчелен прашец облекчава симптомите, съпътстващи менопаузата (главоболие, уринарнаинконтиненция, вагинална сухота, понижен жизнен тонус).

 

 

Прополис. Поради силното си антимикробно и антибактериално действие, прополисът е известен като мощен стимулатор на имунната система. Проучванията показват, че той има още антиоксидантно и антивъзпалително действие, предпазва черния дроб от вредни влияния, както и намалява риска от развитието на някои видове рак.

Най-често се използва за профилактика и облекчаване на симптомите на общи простудни състояния. Доказано е, че екстрактът от прополис намалява риска от развитие на инфекции на горните дихателни пътища при децата.

При експеримент върху 50 души с общи симптоми на простудно заболяване, групата на тези, взимащи прополис, показва много по-бързо стихване и изчезване на симптомите в сравнение с тези, които не го приемат.

Антимикробните му свойства помагат и за профилактика на паразитни инфекции на стомашно-чревния тракт, както и на вагинални гъбични инфекции.

 

 

Пчелно млечице. Някои скорошни проучвания показват че редовният прием на пчелно млечице спомага за намаляване нивата на лошия холестерол (до 14 % при пациенти със средни и високи нива на холестерол в кръвта). Колкото по-висококачествен е пчелният продукт, толкова по-добър е ефекта му.

 

Препоръчителни дози:

Пчелен прашец: 1 до 3 чаени лъжички дневно.

Прополис: от 100 до 500 mg три пъти дневно.

Пчелно млечице: от 50 до 200 mg един до два пъти дневно.

 

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.