×

Как работи NewPay?


Когато плащате с NewPay, всъщност NewPay плаща поръчката ви вместо вас. Вие я получавате и разполагате с три начина да я платите към тях:



Изберете NewPay като начин на плащане при завършване на поръчката си и следвайте стъпките.
Цигари

 

 

Кой каза, че тютюнопушенето е чак толкова лошо? Значителен брой изследвания, проведени върху въздействието на тютюна показват, меко казано, доста изненадващи резултати.

Можете да продължите да четете тази статия, но само с уговорката, че няма да приемате информацията твърде сериозно. Все пак не съществува никакво съмнение, че тютюнопушенето уврежда здравето в дългосрочен план и увеличава риска от ранна смърт.

А сега дишайте дълбоко и разберете кои са петте възможни ползи, с които е свързана употребата на тютюн!

1.Цигарите са скъпо удоволствие, но изненадващите резултати от скорошно проучване, проведено в Университета на Аделаида, Австралия, показват, че тютюнопушенето може да спести доста пари на хората с увредена колянна става. Според изследването, публикувано в Arthritis & Rheumatism, рискът от операция на колянната става е значително по-нисък при пушачите. Причината е, че най-често необходимостта от такава операция се среща в случаите на затлъстяване, както и при хора, които редовно тренират джогинг. Е, пушачите рядко имат проблеми с теглото и още по-рядко се претоварват физически, което си има и своите предимства...

Друга теория стига по-далеч, защитавайки тезата, че никотинът има леко изразен защитен ефект върху хрущяла и ставите, в резултат от което намалява риска от развитие на остеопороза.

 

2.Според изследователи от Харвард, тютюнът намалява вероятността от развитие на болестта на Паркинсон. Изследването е публикувано още през 2010 г. в престижното издание Neurology. При един от експериментите си учените установили, че след спиране на цигарите, рискът от болестта на Паркинсон многократно се увеличава. Те не са установили точния механизъм на действие на тютюна в случая, както и на какво дължи той този си ефект, но са убедени в откритието си.

 

3.Никотинът в цигарения дим потиска апетита – факт, известен от векове, още от времето на Колумб. Интересен факт е, че през 1920 г., някои от тютюневите компании в Америка рекламирали продуктите си като средство за отслабване, което имало огромен ефект върху нежния пол.

Изследване, публикувано през 2011 г. във Physiology & Behavior, посочва един отдавна известен факт – а именно, че в повече от 95% от случаите отказът от тютюнопушенето води до осезаемо покачване на теглото. Това е и основната причина, заради която много пушачи не искат да се откажат от вредния навик.

Връзката между тютюнопушенето и контрола върху теглото е сложна. Първо, никотинът действа едновременно като стимулант и агент, потискащ апетита; и второ – самият акт на пушене предизвиква промяна в поведението, предполагайки ограничаване на навика за хранене. Тютюнопушенето освен това намалява вкусовите усещания, което означава, че прави храната по-малко вкусна за пушачите.

Като успешно средство за потискане на апетита, никотинът въздейства върху онази част от мозъка, известна като хипоталамус, твърди изследване на учени от Йейл, публикувано в списание Science.

 

4.Теорията, че тютюнопушенето намалява риска от смърт след сърдечен пристъп, е още по-безумна. Тя се базира на няколко експеримента, при които се установява, че сред пушачите, преживели сърдечни пристъпи смъртността е значително по-ниска, отколкото при хората, въздържащи се от вредния навик.

Е, тук все пак има иронична уловка. Обяснението е, че повечето пушачи обикновено преживяват сърдечен удар около 10 години по-рано от непушачите.

 

5.Доста странна е и теорията, че тютюнопушенето допринася лекарството  клопидогрел да действа по-ефективно. Клопидогрел е медикамент, инхибиращ образуването на кръвни съсиреци у пациенти, страдащи от заболяване на коронарната артерия или други заболявания на кръвообращението, които водят до инсулт и инфаркт.

Това е установено от корейско проучване, публикувано през 2010 г. в издание Thrombosis Research. Изследването доразвива друго подобно проучване на учени от Харвард, което демонстрира ползата от пушенето на 10 цигари дневно. Корейските учени твърдят, че една от съставките в цигарения дим активира определени протеини, наречени цитохроми, които преобразуват клопидогрела в доста по-активна субстанция.

 

В заключние:

Дори да приемем, че някои от субстанциите в тютюна и тютюневия дим имат известно положително влияние (което все още не е 100% доказано), то нека не забравяме, че общата вреда от тютюнпушенето е много по-голяма, отколкото изолираните, незначителни ползи... Ако и вие имате проблем с вредния навик, ви предлагаме да научите повече за екстракта от кудзу - естествен продукт №1 за намаляване на желанието за алкохол и цигари:

Коментари (0)

Няма коментари към този момент

Нов коментар

Мишела Христова

Мишела Христова е копирайтър и автор на съдържание с дългогодишен опит в изготвянето, редактирането и оформянето на текстове за печатни и електронни медии. Проявява силен интерес към здравословния начин на живот и нутрициологията. Майка на едно прекрасно момче.

Продуктът беше успешно добавен в любими.