Признаци за зимна депресия могат да бъдат усещането за безпомощност и тъга, липсата на радост от щастливи събития и случки в ежедневието, раздразнителност, повишена отпадналост, нарушения в съня, промени по отношение на апетита, който варира в крайности – загуба на такъв и рязко сваляне на теглото или преяждане и напълняване.
Как да се справите
● Старайте се възможно най-много да се възползвате от слънцето и дневната светлина, независимо, че интензивността им е доста по-слаба в сравнение с топлите месеци. Ежедневните разходки ще спомогнат отделянето на серотонин, в резултат на което настроението ви ще се подобри.
● Ако се налага да прекарвате по-голямата част от деня у дома или в офиса, гледайте да седите максимално близо до прозореца, за да имате досег със светлината.
● Изследванията по този въпрос, направени досега доказват, че изкуствената светлина също оказва благотворно влияние, така че ако работите и вечер, нека светлината бъде възможно най-силна.
● Приемайте повече сезонни плодове и зеленчуци и избягвайте тежки, нездравословно приготвени храни. Наред с това е важно да приемате хранителни добавки, за да компенсирате на организма си онова, което не успявате с храната.
● Спортувайте – движението провокира производството на хормони, сходни на серотонина.
● Лягайте си по относително едно и също време.
● Бъдете активни, излизайте с приятели, срещайте се с повече хора, забавлявайте се.
За сравнение, есенната депресия се понася по-леко, тъй като в предходния летен период организмът се е запасил достатъчно с така необходимия серотонин. През зимата обаче, тези запаси са съвсем изчерпани и човек трябва да търси начини за справяне с меланхоличните и депресивни състояния.