В природата съществуват шест жизненоважни хранителни вещества: протеини, въглехидрати, мазнини, витамини, минерали и вода. Те са необходими за правилното функциониране на всички органи и системи в тялото. Витамините и минералите се наричат микронутриенти и са необходими за клетките в много малки количества. Те не доставят калории. Когато тялото не получава необходимото количество витамини, организмът е в опасност и се появяват различни заболявания.
Витамините се делят на водоразтворими (витамин С и витамините от групата В) и мастноразтворими ( витамини А, Д, Е, К и т.н). Тези, които се разтварят във вода, не се натрупват в организма, а се движат в кръвния ток. Неусвоеното количество от тях се изхвърля чрез урината и затова могат да се приемат продължително време. Мастноразтворимите витамини имат нужда от мазнини, за да се абсорбират в тънките черва. След това се натрупват в черния дроб и мастните тъкани и могат да достигнат токсични нива, ако се приемат във високи дози и продължително време.
Ето какво е действието на витамините върху тялото ни:
Витамин А е необходим за растежа и възстановяването на клетките. Има съществено значение за формирането и поддържането на здрави кости, зъби, кожа, бъбреци, пикочен мехур, бял дроб, както и за поддържане на добро зрение. Витамин С засилва устойчивостта на организма към различните видове инфекции. Като мощен антиоксидант той притежава и противораково действие.
Недостигът му води до нощна слепота и други нарушения на зрението, загуба на апетит, податливост към инфекции, промени в кожата и зъбите.
Витамин В1 участва в разграждането на въглехидратите, мазнините и протеините. От особено значение е за по-доброто функциониране на нервната система и храносмилането. Недостигът му причинява умора, храносмилателни проблеми, нервно разстройство, мускулна слабост, парализи на крайниците, загуба на рефлекси и сърдечни проблеми.
Витамин В2 е необходим за нормалното освобождаване на енергия от въглехидратите, мазнините и протеините. Участва също в синтеза на определени хормони и в производството на червени кръвни клетки, които пренасят кислород до всички тъкани. Недостигът му причинява тежки анемии, язви в устата и по езика, възпаление на очите и кожата. При голям дефицинт на този витамин може да се развие хистерия и депресия.
Витамин В3 също играе важна роля при обмяната на веществата, при производството на редица хормони и образуването на червени кръвни клетки. Недостигът му причинява слабост, загуба на апетит, нарушено храносмилане, възпаления на кожата, пелагра и увреждане на централната нервна система.
Витамин В6 е много важен за обмяната на вещества. Има ключова роля в усвояването на аминокиселините, които са градивните елементи на протеините. Недостигът му води до възпаления на нервите и кожата, податливост към инфекции, анемия, депресия и др.
Витамин В12 е необходим за формиране на червените кръвни клетки и нормалното производство на аминокиселини. Подпомага нормалното функциониране на нервните клетки. Дефицитът му причинява анемии и неврологични проблеми.
Витамин С поддържа тъканите в добра форма и укрепва имунната система. Необходим е за образуването на колаген (протеин, който участва в структурата на костите, хрущялите, мускулите и кръвните клетки). Поддържа капилярите, костите и зъбите. Той е силен антиоксидант, който подпомага бързото зарастване на рани и костни фрактури. Витамин С подпомага за устойчивостта на организма от инфекции. Недостигът му води до кървене от венците и носа, бавно зарастващи рани, увреждане на кръвоносните съдове, подуване и болки в ставите, суха, лющеща се кожа, отпадналост, предразположение към инфекции, кръвоизливи и скорбут.
Витамин D е необходим за здрави кости и зъби, помага на тялото да абсорбира калций и укрепва имунната система. Най-често срещани заболявания, вследствие на недостига му, са остеопороза при възрастните и рахит при децата.
Витамин Е стабилизира клетъчните мембрани. Поддържа очите, кожата и черния дроб в добро здраве. Не допуска белия дроб да се увреди от мръсния въздух и участва във формирането на червени кръвни клетки. Той е мощен антиоксидант, който влияе благоприятно върху имунната система и има противораково действие. Липсата му може да доведе до безплодие, анемия, увреждания на нервната система и предразположение към инфекции.
Витамин К е с особено значение при кръвосъсирването. Рядко се наблюдава дефицит на този витамин, но въпреки това съществуват лекарствени средства, които затруднят усвояването му, което може да доведе до тежки животозастрашаващи кръвоизливи.