Това смущение е открито още през 1880 г. от френският физик Жан Баптист Едуард Желино. За съжаление днес близо 120 години по-късно все още загадката на болестта не е открита.
Какво причинява нарколепсията?
Причината за нарколепсията не е известна. Учените смятат, че заболяването зависи от промени в някои гени на болните. Тези гени контролират хормона мелатонин, както и химикали в мозъка, които са отговорни за фазите на съня и бодърстване. Някои експерти смятат, че нарколепсията може да се дължи на недостиг на производство на химичното вещество, наречено хипокретин в мозъка. Учените са на мнение, че причината за появата на заболяването е комплекс от фактори, които си взаимодействат.
Какви са симптомите?
- Прекалена сънливост през деня. Хората, които се оплакват от сънливост през деня (независимо дали са болни от нарколепсия или не) страдат от липса на енергия и концентрация, загуба на памет, депресия и силна умора.
- Загуба на мускулен тонус. При рязка загуба на мускулен тонус човек не може да контролира тялото си. Това може да доведе до симптоми като проблеми с говора, цялостен срив на мускулите по тялото. Загубата на мускулен тонус често се свързва с необясними емоции на страх, страх, гняв или удоволствие.
- Халюцинации: Обикновено, тези измамни преживявания са ярки и дори плашещи. Те могат да се явят както при заспиването, така и при събуждането.
- Сънна парализа. При нея човек не може да се движи, да говори или да реагира докато заспи или преди да се събуди. Тези епизоди обикновено са кратки – от няколко секунди до няколко минути.