Благотворното въздействие на ниските температури върху човешкия организъм са научно доказан факт. Студът може да подобри имунитета, да повиши работоспособността на организма и устойчивостта към стрес, да нормализира работата на ендокринната система и да помогне при редица заболявания.
Лечението със студ се нарича криотерапия и има широко приложение в различни области на медицината и козметологията:
v Пулмология – лечение на бронхиални заболявания: астма, бронхит;
v Гастроентерология – лечение на язви, хроничен холецистит и гастрит;
v Травматология, ревматология – лечение на фрактури и заболявания на опорно-двигателния апарат (ревматоиден артрит и др.);
v Невропатология – лечение на заболявания на нервната система (множествена склероза, миастения, Паркинсон и др.);
v Дерматология – лечение на възпалителни процеси и кожни заболявания като псориазис, екзема, лишеи, акне и др.
Криопроцедури
Според назначението, криотерапията може да бъде обща (с цел въздействие върху целия организъм) и локална или местна.
При криопроцедурите се използва течен азот, охладен газ, вода или замразени вещества – в зависимост от целта на процедурата.
Обща криотерапия
Общата криотерапия мобилизира всички регулаторни центрове, отговарящи за защитните механизми на организма, повишава тонуса, нормализира работата на нервната система, снема нервното напрежение и подобрява състоянието на кожата. Ефектът от терапията се проявява тогава, когато повърхността на човешкото тяло достигне до температура по-ниска от 0°С. Такова кратковременно охлаждане е безопасно за кожата.
Процедурата се извършва с помощта на специални камери (така наречените криосауни, приличащи на вертикален солариум), които се пълнят с охладен въздух или течен азот. Клиентите влизат в тези камери с ръкавици, чорапи и марлени превръзки, които им осигуряват защита от възможно измръзване. Тялото се охлажда от стъпалата до шията, като студеният въздушен поток или газ достига до температура от -130°С до -140°С. Продължителността на престоя в камерата е приблизително 2-3 минути.
Внимание! Провеждането на обща криотерапия е противопоказно при тежки заболявания и състояния като инфаркт на миокарда, хипертония, сърдечна или бъбречна недостатъчност, а също така при наличие на остри инфекциозни заболявания, непоносимост към студ и др.
Местна криотерапия
v През последните години козметиците и дерматолозите често прибягват до локално въздействие върху определени участъци от тялото, с помощта на струя охладен газ, който представлява азот под налягане. Тази техника се използва в гинекологията, при извършване на криодеструкция – процедура за отстраняване на ерозии на шийката на матката.
v Лечение на заболявания на окосмената част на главата, а също така на кожни дефекти и новообразувания – течният азот има широко приложение в тази област на козметологията, с негова помощ се отстраняват брадавици, папиломи, белези от акне и др.
v Криомасаж с течен азот – използва се за лечение на дребни дефекти, когато не се изисква дълбоко въздействие.
Криотерапия в домашни условия
Към домашната криотерапия спадат студените компреси за намаляване на болката при удари, навяхвания и разтежения и козметичните масажи с кубчета лед. За приготвянето на кубчетата се използва билкова отвара вместо обикновена вода.
За суха кожа е подходящ масажът с лед от: живовляк, магданоз, лайка, листа от мента, жълт кантарион, глог, жен шен и корен от глухарче.
За мазна кожа: микс от лайка и невен, жълтениче (змийско мляко) и китайски лимонник.
За комбинирана кожа: микс от лайка, глухарче и обикновен равнец.
Внимание! Контактът на леда с всеки участък от кожата не трябва да превишава 5 секунди, а цялата процедура не трябва да отнема повече от 5 минути! Процедурите по криотерапия трябва да бъдат строго дозирани, а въздействието на ниските температури – добре пресметнато!