Ако се спрем на продуктите, които приемаме всеки ден (сирене, мляко, зеле, риба и т.н.), ще видим, че не е толкова трудно да си набавим калций по естествен начин. В същото време магнезият остава на заден план и недостигът се увеличава. Дневната препоръчителна доза магнезий за жените е 300мг, а за мъжете – 400 мг. Затова е необходимо да се пие по 2-3 литра мляко, да се яде по 1,5кг свинско месо или 3кг бял хляб, което е невъзможно. Дори и ако си набавим нужната доза магнезий, той лесно се губи, особено ако приемаме алкохол и кафе.
Основният недостатък на магнезиевия дефицит е в това, че при кръвни изследвания резултатите може да показват нормални нива и това да не е точно така. Това се дължи на способността на магнезия да се мобилизира от костите, където се намира 60% от него.
Съществуват и други, общи признаци на магнезиевия дефицит:
- хронична умора, бързо изтощение, дори и след дълга почивка;
- развалени зъби, косопад, чупливост на ноктите;
- намалена концентрация, нарушения в паметта и съня;
- понижена телесна температура в крайниците;
- болезнен месечен цикъл.
80% от жителите в големите градове са с дефицит на магнезий. Неговият недостиг предизвиква хронични прекъсвания в биоенергичността на клетката. Магнезиевият недостиг рязко ускорява развитето на атеросклерозата, сърдечните проблеми и камъните в бъбреците. Изследвания показват, че средният недостиг на магнезий дневно е около 100мг и се препоръчва прием в съотношение с калций 1:2.
Д-р Сергей Алешин
Ревита Ви препоръчва:
Калций, магнезий и цинк, 255 mg
Калций § магнезий § витамин D, 250 mg