Безсъние = стрес
Без съмнение световната икономическа криза се отразява негативно върху здравословното състояние на човек – безсъние, емоционалното хранене, стрес… Резултатите са повече от тъмни кръгове под очите и разрошена коса. Липсата на достатъчно почивка през нощта води до тревожност, чести промени в настроението, липса на сексуално желание и като цяло – по-ниско качество на живот. Изследвания сочат, че човек е по-щастлив, когато спи повече, отколкото когато има по-голяма заплата. Лекарите смятат, че сънят може значително да повиши жизнения стандарт в условия на икономическа криза.
Безсъние = наднормено тегло
Безсънието има и още едно много неприятно последствие – наддаване на тегло. Липсата на достатъчно почивка създава хормонален дисбаланс в организма и метаболизмът се забавя. Ако не почивате достатъчно, чувството на глад ще се засили. Доказано е, че хората, които не спят достатъчно постоянно са гладни. Те копнеят за сладки и тестени храни. Сънят всъщност може увеличава способността на тялото да гори мазнини. Докато си почивате организмът усвоява въглехидрати, които ефективно се използват като източник на енергия на сутринта. Липсата на достатъчно сън пречи на метаболизма и води до натрупване на мазнини. Резултатът е няколко килограма отгоре.
Време е за лягане
Ако страдате от безсъние, опитайте се да промените начина си на живот. Спортувайте повече (но поне 2 – 3 часа преди да легнете). Опитайте с пилатес, танци, аеробика или йога. Упражненията ще намалят нивото на хормоните на стреса.
Обърнете внимание на диетата си. Хапвайте повече зеленчуци и плодове. Пригответе си лека вечеря – без месо и млечни продукти. Не прекалявайте с количеството. Много трудно се заспива с пълен стомах.
Вземайте хранителни добавки. Има няколко билки, които успокояват нервната система и са гаранция за добрия и спокоен сън. Жълтият кантарион ще ви помогне да се отпуснете и да не мислите за проблемите си. Комбинацията от валериан, хмел и шлемник е най-доброто решение при безсъние и нервно напрежение. Тези билки намаляват стреса и притесненията изчезват. Те действат отпускащо и повишават ефективността, качеството и продължителността на съня. „Тежката артилерия” при безсънието е мелатонинът (хормонът на съня). С напредването на възрастта организмът произвежда все по-малко мелатонин. Това е и причината по-старите хора да заспиват трудно и да се събуждат рано. Може да намерите мелатонин на таблетки и да си осигурите пълноценна почивка. Аромотерапията също не е за пренебрегване. Проветрете добре спалнята си, приглушете светлината и запалете няколко ароматни свещи. Лавандулата има успокояващ ефект. Оставете я да гори поне час, за да наситите въздуха с прекрасния й аромат.
За добър сън Ревита Ви препоръчва