Сънната апнея се причинява от блокиране на дихателните пътища, обикновено след като меките тъкани в задната част на гърлото се свият и затворят по време на сън. Дихателните паузи продължават от няколко секунди до няколко минути. Появяват се от 5 до 30 пъти на час. На гръцки думата апнея означава без дъх. Съществуват три вида апнея: обструктивна, централна и смесена. Обструктивната сънна апнея (ОСА) обхваща около 90% от всички случаи на апнея. В някои от тях тя може да бъде с фатален край, поради задушаване на пациента. Нелекуваната ОСА може да доведе до високо кръвно налягане и други сърдечни заболявания, проблеми с паметта, напълняване, импотентност и главоболие. Тя може да стане причина за трудови злополуки и пътно-транспортни произшествия.
Лечението на леката форма на заболяването е свързано с промяна на начина на живот и ползване на специални приспособления за уста през нощта. Промяната на начина на живот включва:
● Преустановяване на употребата на алкохол и цигари.
● Редукция на теглото, като се преминава на лек, нискокалоричен диетичен режим.
● Използване на специални възглавнички, които ви предпазват от спане по гръб.
Най-ефикасното лечение за тежката форма на заболяването е хирургично. Видът на хирургичната интервенция зависи от причината за сънната апнея (хирургична операция за свиване на излишната тъкан в гърлото например). След хирургична интервенция пациентът може да има болка в гърлото в продължение на една – две седмици.
Ревита Ви препоръчва:
12 thoughts on “Сънна апнея”
Интересува ме ремонтират ли се някъде в България апаратите за сънна апнея?
Здравейте,
За съжаление не разполагаме с нужната информация, за да отговорим на Вашия въпрос.
Благодарим Ви за запитването!
Хубав ден,
Соня Атанасова
http://www.revita.bg
АЗ СЕ ОПЕРИРАХ ПРЕДИ 3 ГОДИНИ И САМ 6.ТАКА ЧЕ ЗАРЕЖЕТЕ ТЕЗИ АПАРАТИ.ДА НЕ САМ ДАРТ ВЕЙДАР
Ivane molq te da se chuem po telefona az imam takiva problemi I se chudq dali da se podloja na operaciq……0878534988 mi e telefona
zdr ot dosta vreme saprugat mi ima takav problem po vreme na san,molq vi daite mi nqkakva informaciq kade i pri kakav lekar da otidem ………….blagodarq predvaritelno
Здравейте, Бонка,
Има няколко лаборатории за изследване на съня. Изпращам ви сайт – http://sleep-bg.com/sleeplabs.html
д-р Аелита Петрова
лекар биохимик в Отделение ”Имунохематология и трансфузиология” в Майчин дом
Рейки мастер
консултиращ лекар в Български Рейки център
Този апарат за сънна апнея който е с маркуча получавам фобия и не търпимост.Много добре се чувствам от денталното апаратче;
може ли да ми дадете малко повече информация за това дентално апаратче
Здравейте,
За съжаление не разполагаме с нужната информация, за да отговорим на Вашия въпрос.
Благодарим Ви за запитването!
Соня Атанасова
http://www.revita.bg
Здравейте уважаема госпожо Радоева,
Прекрасно е че някой поглежда и коментарите!
Напълно съм съгласен с вас относно факта че операция при сънна апнея съществува НО нека си зададеме и въпроса КЪДЕ и в каква форма?
В държавите с развито здравеопазване и медицина единствената интервенция е по-скоро дентална като не случайно денталните специалисти са включени в групата на лекарите които работят в областта на сънната апнея .
Уважаема госпожо Радоева,
за да бъдем коректни докрай бихте ли предоставили къде и кога в световната медицинска практика има дори един болен трайно излекуван по оперативен метод?
Предварително ви благодаря за вашият отговор!
Най-ефикасното лечение за тежката форма на заболяването ОСА е хирургично. Видът на хирургичната интервенция зависи от причината за сънната апнея (хирургична операция за свиване на излишната тъкан в гърлото например). След хирургична интервенция пациентът може да има болка в гърлото в продължение на една – две седмици.
Дрън-дрън та пляс!
Господа пишете глупости,
ОСА не се лекува с хирургическа интервенция но истина е че при повечето пациенти оплакванията изчезват за 3,4 до 6 месеца и после се възвръщат отново.
Моля бъдете коректни!!!
Единственото решение при ОСА/обструктивна сънна апнея/е ципап/CPAP/ терапя и поради тази причина не случайно в новата наредба №3 третираща здравословното състояние водачите на МПС е записано че при наличие на нетретирана с ципап апарат апнея свидетелството се отнема а никаде не е споменато медикаментозно или хирургическо лечение.
Здравейте!
Благодаря ви за уточнението. Но не можете да отречете, че при тежка форма при някои от пациентите се стига и до хирургическа намеса. Прав сте, че при някои това дори влошава положението, но е факт, че я има.
Радвам се, че има знаещи и активни потребители и още веднъж ви благодаря за коментара!
Поздрави,
Мария Радоева
Ревита ООД
http://www.revita.bg