Спите лошо и се събуждате с неприятен вкус в устата.
Може да е симптом на: Неприятният вкус и лошият дъх често са сигнал за гастроезофагеалната рефлуксна болест. Последните проучвания на съня показват, че близо 25% от хората, които не могат да спят имат този проблем. Епизодите на гастроезофагеален рефлукс настъпват главно през нощта и са много дълготрайни. Гастроезофагеалната рефлуксна болест е хронично страдание. Веднъж започнала тя се проявява в различна степен през целия живот.
Какво прекъсва съня: Киселинен отлив кара човек да се буди от време на време през нощта, дори и когато няма киселини в стомаха. Резултатът е накъсан, неспокоен сън без болния да осъзнава какво се случва.
Какво да направите: Опитайте да се преборите с киселините като не се храните поне два часа преди лягане. Избягвайте храните, които могат да предизвикат киселини – алкохол, шоколад, сосове, тлъсти меса, пикантни ястия, цитрусови плодове, домати. Някои лекари препоръчват да дъвчете дъвка преди сън тъй като тя стимулира производството на слюнка, която неутрализира стомашната киселина.
Определени лекарства като аспирин и др. болкоуспокояващи също могат да предизвикат епизод на гастроезофагеалната рефлуксна болест. Не ги вземайте преди лягане. Спете на лявата страна, това ще облекчи симптомите. За съжаление спането по гръб засилва неприятното усещане. За да го избегнете, повдигнете матрака си леко откъм главата. Доказано е, че загубата на тегло може да направи чудеса като прогони завинаги киселините.
Често ходите до тоалетна през нощта.
Може да е симптом на: Никтурия е термин, използван за често уриниране през нощта. Обикновено човек спи 6 до 8 часа без да ходи до тоалетната. Хората с никтурия обаче се събуждат няколко пъти, за да уринират. Проблемът често е свързан с инфекции на пикочните пътища и пикочния мехур, бъбречни заболявания и прием на повече течности през деня. Статистиката сочи, че 65% от възрастните страдат от тази болест. С напредване на възрастта човек е не е в състояние да задържа течности за по-дълги периоди.
Какво прекъсва съня: Много хора се събуждат, за да отидат до тоалетната и след това не могат да заспят в продължение на часове. За други проблемът е във факта, че спят накъсано и не могат да си починат активно.
Какво да направите: Не пийте много течности поне три часа преди лягане. Това включва и течни храни като супа и диня, например. Забравете за чая и кафето. Не пийте алкохол, той е силен диуретик.
Използвайте тоалетната точно преди да си легнете. Ако проблемът продължава, консултирайте се със специалист. При мъжете никтурията често е сигнал за възпаление на простатата, а при жените за инфекция на пикочните пътища, инконтиненция или цистит. Не на последно място честото уриниране е един от симптомите на диабета.
Челюстта и зъбите ви болят.
Може да е симптом на: Скърцането със зъби е подсъзнателна нервно-мускулната дейност. В повечето случаи човек не знае за проблема, докато партньорът му не каже или зъболекарят не открие износване на зъбите. Около 5% от хората страдат от този проблем. Има пациенти, които само стискат челюстта си, а други я мърдат наляво и надясно. Повечето от тях сутрин се будят с болка и скованост в областта на шията.
Какво прекъсва съня: При скърцането със зъби мускулите на челюстта и почти цялото лице се напрягат. Това пречи на дълбокия сън.
Какво да направите: Посетете зъболекар. Той може да установи дали няма проблем със захапката, например. В някои случай се поставят зъболекарски шини. Не дъвчете дъвка, защото може подсъзнателно да продължите с неволните движения на устата и през нощта. При някои пациенти помага инжекция с ботокс.
Ревита Ви препоръчва спокоен сън
Срещу киселини Ревита Ви препоръчва
Срещу проблеми с уринирането Ревита Ви препоръчва
Червена боровинка (плод), 465 mg
Кафяви водорасли (фукус), 580 mg
Срещу скърцане със зъби Ревита Ви препоръчва
Ленено масло, 474 ml супер лигнан