Грипът и настинката са заболявания на дихателните пътища, но причинителят им е различен. Понякога те имат подобни симптоми и е трудно да се различат.
Грипът се развива, когато грипният вирус инфектира дихателната система, включително носа, гърлото, бронхите, а в някои случаи дори белите дробове. При настинката заразата обикновено се простира само до носа и гърлото. Грипни симптоми в повечето случаи са по-тежки от тези на настинката.
Защо грипът е толкова опасен?
За разлика от настинката, грипът може да порази белите дробове и да доведе до пневмония. Има случаи, при които пневмонията изисква болнично лечение, а понякога дори е фатална. Хората със слаба имунна система – над 70-години, бременни, деца и пациенти с хронични проблеми са най-застрашени.
Може ли противогрипната ваксина да предизвика грип?
Имунизацията е направена от т.нар. „убити” вируси и не може да ви разболее от грип. Понякога обаче тя предизвиква имунен отговор на организма ви. Той се изразява в болки в мускулите и повишена температура. Тъй като грипните вируси, които ни атакуват се различават всяка година, най-добре е да се имунизирате редовно. Важно е да знаете обаче, че ваксините не дават 100% гаранция, че ще се напълно здрави. Възможно е да се заразите от щам, който не е включен във ваксината. Изследванията показват, че имунизациите не защитават деца под 2-годишна възраст.
Как да се предпазите по друг начин от „зимните болести”?
Вирусите на грипа и настинката се предават по един и същи начин – чрез микроскопични заразени капчици. Когато болният киха или кашля, във въздуха се разнасят милиони бацили. Те често попадат върху различни повърхности – дръжки на врати, ключове за осветление, маси и т.н.
За да се предпазите и настинката и грипа, трябва да следвате няколко прости правила:
• Често мийте ръцете си. Ако нямате достъп до вода, избършете се с антибактериални кърпички.
• Ако кихате или кашляте, винаги слагайте кърпичка пред устата си. Обръщайте главата си настрани.
• Ако нямате кърпичка, използвайте рамото си, за да се прикриете.
• Не докосвайте очите, носа или устата си без да сте се измили.
• Редовно почиствайте дома си. Обърнете по-голямо внимание на споделените повърхности като дръжките на вратите и приборите.
• В разгара на грипния сезон не оставайте дълго в помещение, в което има много хора.
• Подсилете именната си система с витамини, минерали и билки. Така тя ще може да се пребори с инфекциите. Важно е да приемате и омега-3 ненаситени мастни киселини и пробиотици. Те подпомагат работата на имунната система.
• Упражнявайте се редовно. 30-минутна разходка ще ви помогне да укрепите тялото си.
Кога грипът е заразен?
Основните симптоми на грипа са повишена температура, умора, силни болки в мускулите, втрисане и кашлица. Заболяването се проявява 24 до 72 часа след като сте се заразили. В този период вирусите са размножават. Първите 3-4 дни са най-неприятни. Понякога възстановяването може да трае 7 до 10 дни, а кашлицата да продължи по-дълго. Препоръчително е да останете у дома, докато не се възстановите напълно.
Кога трябва да се отиде на лекар?
Задължително потърсете лекар, ако имате някои от тези симптоми:
• Затруднено дишане;
• Постоянно повишена температура;
• Повръщане или диария;
• Силни болки при преглъщане;
• Кашлица;
• Постоянно главоболие.
За здраве през зимата Ревита ви препоръчва
Ехинацея & астрагалус & рейши, 400 mg
Самбукус за деца сироп, 120 ml
Самбукус имун систем сироп, 120/240 ml
Черен бъз (плод & цвят), 575 m
Перли YB (ферментационен баланс)
Ленена пудра с протеини & фибри & лигнани, 454 гр