Има добра новина и за тези, които обичат да остават в леглото по-дълго. Според специалистите мързеливото излежаване може да компенсира липсата на сън.
”Бдителността на човек намалява драстично, ако страда от липса на сън. Резултатите показаха, че няколко допълнителни часа в леглото след период на хронична загуба на сън помага на организма да се съвземе”, обяснява д-р Дейвид Дингес, ръководител на изследването.
В проучването, стартирало през 2005 г., взели участие над 30 000 възрастни. Изследователите взели под внимание начина им на живот, хранителните навици и генетичната предопределеност. Оказало се, че 7 часа сън е идеалният период, за който всеки организъм може да се възстанови. Учените все още не могат да посочат пряката връзка между съня и сърдечно-съдовите заболявания, но са категорични, че добрата почивка е от значение. Смята се, че продължителността на съня влияе на ендокринните и метаболитните функции. Лишаването от почивка пък може да доведе до нарушен глюкозен толеранс, намаляване на инсулиновата чувствителност и повишено кръвно налягане. Всички те са предпоставки за втвърдяване на артериите и сърдечни заболявания.
Ревита Ви препоръчва