
Програмата „Университет за пациенти” е дългосрочна инициатива на Национална пациентска организация и нейни членове, която е насочена към предоставяне на обучение и подкрепа на пациентите с хронични заболявания, техните семейства и близки. Този проект ще взаимства опита и успешните практики на страни като Испания, в които тази система е вече изграден и успешно действащ модел.
В най-скоро време подобни обучения ще започнат и за заболявания като остри вирусни хепатити, глаукома, диабет, репродуктивно здраве, лимфом, рак на шийката на матката, множествена склероза, контрол и управление на болката, нежелани реакции и др.
Защо този проект е необходим?
В съвременното общество броят на заболяванията все повече се увеличава, като по-голямата част от тях хронифицират и излизат от групата на „смъртоносните”. Това предполага те да бъдат контролирани през целия живот на пациента.
Съществуват данни, че поради непридържане към лечението, всяка година милиони левове са „изхвърлени в кошчето за боклук”. Освен финансови измерения, неспазването на терапията има и чисто медицински аспект – заболяванията прогресират или имат фатален изход.
Ето защо е необходим непрекъснат контрол над здравето, независимо дали човек е болен или здрав.
От друга страна, едно от най-големите предизвикателства, пред които сме изправени в днешно време, е как пациентите с хронични заболявания да получат най-адекватната и пълноценна грижа от медицинските служители.
Личната отговорност към здравето е един от ключовите моменти в оздравителния процес. Въпреки това, голяма част от хората смятат, че отговорността за здравето се пада изключително и само върху работещите в сферата на здравеопазването. Важно е всеки един да знае как да вземе отговорно решение относно собственото си здраве!
Програмата „Университет за пациенти” цели разработването на специфични обучителни модули, насочени както към здравните специалисти и доброволците в системата на здравеопазването, така и към самите пациенти – за придобиване на умения за самостоятелни грижи и контрол на заболяването.
• Проектът позволява интегрирането на различните страни в процеса на лечение на хроничните заболявания – специалисти, медицински сестри и пациенти.
• Осъществяване на приемственост в лечението на един пациент – следване на назначената терапия.
• Пациентът ще има възможност да бъде обучен от друг пациент със същото заболяване.
• Програмата дава възможност за улеснение на живота на всеки пациент – чрез подаването на необходимата за него информация както от специалиста, така и от друг пациент, който е със сходно заболяване и сходна терапия.
• Програмата ще се стреми да развива самоконтрол и дисциплина у пациентите, които сами да се наблюдават и контролират заболяването си.
• Този проект ще взаимства опита и успешните практики на страни като Испания, в които тази система е вече изграден и действащ модел.
Основни цели на програмата:
• да се контролира лечението на пациентите с хронични заболявания;
• да се гарантира равнопоставеност на възможностите за качествено образование на пациенти и потребители на здравната система;
• да промотира модернизацията и повишаването на качеството на здравната система чрез провеждане на активности, свързани с предоставянето на информация, обучение и провеждане на изследвания.
Коментари (0)
Нов коментар