
Авторите отбелязват, че изводите от 70-те години, свързани с ниските нива на сърдечно-съдови заболявания при ескимосите в Гренландия, които консумират голямо количество риба, не винаги се подкрепят в най-новите изследвания върху народи, които често използват лекарства като статини, фибрати и антитромбоцитни средства. „Полезното действие на рибното масло превъзхожда многократно много от високоефективните лекарства, които са широко използвани днес”, казва д-р Джъмп. „Хората често забравят, че хранителните вещества като рибеното масло са с по-слабо действие от лекарствата и е необходим по-продължителен период на прием, за да покажат своята максимална ефективност. Много е трудно да се докаже полезното действие на рибеното масло, когато изследваните хора приемат освен него и лекарства за същото заболяване.”
Друга причина за някои от различията между по-старите и най-новите изследвания са различните източници на омега-3 мастни киселини. Доктор Джъмп и неговите колеги докладват, че растителните източници като ленено масло и семена от чия, които са с високо съдържание на алфа-линоленова киселина (вид омега-3 мастна киселина), са по-малко ефективни от омега-3 мастната киселина от рибено масло. Това се дължи на различното усвояване в организма, по същата причина омега-3 от дрождите и водораслите са с висока усвояемост. Те отбелязват, че изкуствено отгледаните риби имат нужда от допълнителен прием на добавки, което прави количеството на омега-3 мастни киселини в тях непредвидимо.
Омега-3 мастните киселини имат голямо значение не само за здравето на сърдечносъдовата система. Те са полезни и за състояния като метаболитeн синдром. Омега-3 са полезни и при заболявания, свързани със зрителната острота, когнитивното развитие и спад, превенцията на рак и преждевременна смърт.
„Има сериозни доказателства, че съдържанието на омега-3 мастни киселини в сърдечната тъкан и кръвта е важно за здравето и за превенцията на сърдечносъдови заболявания”, завършва д-р Джъмп.
Коментари (0)
Нов коментар