

Ръчният масаж се смята за най-ефективния метод за снемане на стреса и напрежението, апаратният е само допълнително средство. Той се използва само тогава, когато се изисква по-продължително въздействие върху различните мускулни групи.
Апаратен масаж
Апаратният масаж може да бъде вакуумен, вибрационен или воден (хидромасаж).
Вакуумен масаж. Вакуумният масаж въздейства върху дълбоките слоеве на дермата и често се прилага за премахване на така наречената „портокалова кожа”. За извършването му се използва специален апарат с „вендузи”, които се прикрепват към тялото и стимулират циркулацията на кръвта и лимфата. Резултатът от процедурата е стягане на мускулите и кожата.
Въпреки, че вакуумният масаж има дълбоко въздействие, той не причинява никакъв дискомфорт – движението на „вендузите” е плавно и приятно, без болезнен натиск.
Вибромасаж. Вибромасажът има силен тонизиращ ефект, успокоява възпалителните процеси в организма и подобрява работоспособността на мускулите. Този масаж се използва за въздействие на гърба, корема, ръцете, краката и гръдния кош. Той активира обменните процеси в организма и снема напрежението и физическата умора.
Хидромасаж. Водният масаж се извършва с помощта на специална хидромасажна вана или душ, които могат да се прилагат заедно или поотделно. Тялото се масажира с различни по сила водни струи, които въздействат по определен начин върху кожата и мускулите. В резултат от процедурата, клетъчният обмен и възстановителните процеси в организма се ускоряват, порите се отпушват, отоците спадат, а тялото се тонизира и става по-стегнато.
Тъй като апаратният масаж има противопоказания, е препоръчително да се консултирате със специалист преди да се подложите на някоя от тези процедури!
Видове ръчен масаж
Аюрведически масаж. Аюрведическият масаж се смята за един от най-ефективните методи за релаксация и постигане на вътрешна хармония. Той служи за възстановяване на физическите и енергетичните възможности на организма. При аюрведическия масаж се използват елементи от индийския, тайландския и китайския масаж, а също така специални ароматни масла и релаксираща музика.
Стоунтерапия. Стоунтерапията е древно изкуство за лечение на тялото с помощта на нагрети камъни. За извършване на процедурата се използват камъни с различен размер и температура, с които се въздейства върху определени зони на тялото. Стоунтерапията се прилага за облекчаване на емоционалното напрежение и за възстановяване на имунната и вегетативната системи.
Лимфодренажен масаж. Лимфодренажният масаж подобрява работата на лимфатичната система и стимулира кръвообращението. В резултат на това, тялото започва по-бързо да се освобождава от шлаките и токсините, съдовете започват по-ефективно да пренасят кръв между сърцето и органите, а процесите на регенерация в организма се ускоряват.
Антицелулитни масажи. Вече споменатият лимфодренажен масаж се използва и като средство за борба с целулита. Като цяло в SPA терапията се използват много методики, позволяващи да се отстрани „портокаловата кожа”. Популярна процедура е антицелулитният масаж с мед, при който медът абсорбира токсините, намалява отоците, подобрява състоянието на лимфата и прави кожата по-стегната и гладка.
За премахване на целулита, също така могат да се извършват комплексни процедури, при които масажът се съчетава с маски за тяло – с шоколад, с морска кал или с водорасли.
Испански масаж. Този вид масаж се отличава с щадящото си въздействие, и пластичността на манипулацията – движенията на масажиста приличат на танц. Испанският масаж е изключително приятен, той снема стреса и напрежението, укрепва ставите и мускулите и действа благотворно на сърдечносъдовата система.