
Около 80% от холестерола в тялото се произвежда от черния дроб, след което се пренася чрез кръвния поток до останалите тъкани. Високите нива на холестерола са причина за образуването на мастни отлагания, наречени плака. Желателно е горната граница на общия холестерол да не надвишава 4mmol/l. Обикновено липсват признаци и симптоми, подсказващи наличие на висок холестерол в кръвта, но това може да се открие лесно с кръвен тест.
Повишеният холестерол увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. Ако са налице и допълнителни фактори като високо кръвно налягане, диабет и затлъстяване, този риск нараства неколкократно. Човек с общ холестерол 6 mmol/l и е здрав, няма сърдечно болни в семейството си, няма излишни килограми, диабет и не е пушач не се нуждае от медикаменти за понижаване на холестерола. Ако обаче човек със същата стойност на холестерола е пушач и има високо кръвно налягане, диабет и затлъстяване, той трябва да редуцира нивото на холестерола си, за да се предпази от сърдечно-съдови проблеми.
Не по-малко важно обстоятелство за превенцията на атеросклерозата, инфаркта, инсулта и стенокардията е съотношението HDL (липопротеини с висока плътност) / LDL (липопротеини с ниска плътност), наречени „добър холестерол” и „лош холестерол”. И двата са еднакво важни за нашето тяло. „Добрият холестерол” - HDL е необходим за продукцията на различни хормони и жлъчни соли. Той подпомага пренасянето на жизненоважните мастноразтворими витамини A, D, E, K посредством кръвния ток. Точно той обаче, циркулирайки в кръвта, може постепенно да се натрупа по вътрешните стени на артериите, снабдяващи с кръв сърцето и мозъка. Заедно с други вещества се формира плътна плака, която стеснява артериите, намалява тяхната еластичност и ограничава или напълно блокира кръвотока към сърцето и мозъка. Ето защо е наричан още тихият убиец. Основната функция на HDL холестерола е да „обира” излишния „лош холестерол” и да го връща в черния дроб, за да бъде разграден и изхвърлен вън от тялото. По този начин той предпазва артериите от отлагането на мастни депозити в тях. С увеличаването на неговото съдържание в кръвта рискът от сърдечно заболяване намалява.
Всеки човек трябва да си направи кръвен тест за холестерол поне веднъж в младежка възраст, особено ако в семейството ви има хора с висок холестерол. Нивата на холестерола не се променят бързо и ако кръвният тест покаже, че нивата на холестерол са в норма, не се налага повторно тестуване в продължение на дълъг период от време. Ако обаче е повишен, трябва да се проверява редовно и да се проследява ефекта от предписаното лечение.
Какво трябва да правите, за да поддържате здравословното ниво на LDL холестерола?
● Контролирайте внимателно каква храна приемате. Избягвайте тлъсти меса, животински вътрешности, яйчен жълтък и мазни млечни продукти. Консумирайте риби, съдържащи Омега-3 мастни киселини.
● Като алтернатива на пърженето въведете нови техники за обработка на храната.
● Намалете консумацията на месни продукти в полза на зеленчуците.
● Приемайте храна с високо съдържание на разтворими фибри.
● Ограничете до минимум консумацията на чипс, бисквити, донати, кифли, кроасани и торти.
● Следете теглото си и своевременно се освобождавайте от излишните килограми.
Какво трябва да правите, за да повишите нивото на добрия холестерол?
● Отделяйте повече време за движение и физически упражнения.
● Използвайте растителни масла, богати на мононенаситени мазнини като рапично олио и зехтин.
● Заместете животинските източници на протеини с хранителни продукти от соя.
● Консумирайте само крехки меса.
Коментари (2)
Нов коментар