Съществуват различни типове депресия. Често те се отличават един от друг по преобладаващи характеристики, продължителност и тежест на симптомите.
Клинична депресия.По голяма част симптомите при този тип депресия съществуват през целия ден или почти всеки ден. За да се постави диагноза клинична депресия е необходимо симптомите да присъстват повече от 14 дни.Основните типове симптоми са понижено настроение, спад или загубва на удоволствие почти във всички сфери на живота.
Маниакална депресия, известна още и като биполярно разстройство. При този тип депресия преобладават периоди на мания и депресия. Тези периоди могат да се смеят рязко.При депресивния период наблюдаваме потиснато настроение, докато при маниакалната депресия имаме пред себе си еуфоричен човек, за когото едва ли не всичко е постижимо.Лесно раздразнителен и много упорит в идеите си.Този период може да продължава около седмица.
Други типове депресия
Следродилна депресия.Тя започва до 4 месеца след раждането и симптомите могат да варират по сила и продължителност.
Разстройство с изявена тревожност.При този тип депресия наблюдаваме завишена тревожност с присъствие на панически атаки, паническо разтройство и др.
Атипична депресия. Това е подвид на клиничната депресия.Нарича се още дистимия. Този вид депресия се характеризира с подобряване на настроението при определен вид събитие и присъстват два или повече от посочените симптоми
Хронична депресия. Показва тенденция на присъствие повече от 2 години.
Ендогенна депресия – при този тип причината не е ясно дефинирана.Чувстваш се депресира без видима причина.
Ситуационна депресия или реактивна депресия. За този тип депресия говорим, когато тя е в пряк резултат от дадено събитие, например – загуба на работа, приключване на връзка.
Ажитирана депресия.Този тип депресия е в противовес на другите. При нея основния симптом е на възбуда и двигателна активност, за разлика от меланхоличното подтиснато настроение при другите типове депресии.
Психотична депресия. При този тип депресия се наблюдават симптоми на халюцинации, чуване на гласове и различни вярвания.
2 thoughts on “Депресия”
пия тритико от 0.75мг как мога да ги спра дайте ми сxема
Здравейте,
Спирането на антидепресантите става по предписание от лекаря, назначил медикамента и под негов контрол, в зависимост от обективното състояние и оплаквания на пациента.Самоволното спиране, колкото и да не Ви се вярва, може сериозно да Ви навреди. Ако нямате доверие в лекаря, предписал медикамента, потърсете второ мнение при по-добър специалист.
д-р Аелита Петрова
лекар в Отделение ”Имунохематология и трансфузиология” в Майчин дом
Рейки мастер
консултиращ лекар в Български Рейки център