Дисковата херния представлява нарушение на целостта на междупрешленния диск, при което се осъществява изместване на намиращото се в него пулпозно ядро и разкъсване на неговия фиброзен пръстен.
Заболяването засяга предимно лица на възраст 25-45 години.
Причини за развитие на дискова херния
Основната причина за разрушаването на междупрешленните дискове са острите и хроничните претоварвания, дължащи се на:
- накланяне при вдигане на тежки предмети;
- работа в седнало положение;
- хронично въздействие на вибрация;
- неправилна стойка.
Механизъм на развитие на дискова херния
Междупрешленният диск е съставен от пулпозно ядро и фиброзен пръстен. С възрастта плътността на хрущялната тъкан, изграждаща ядрото намалява, а основното натоварване пада върху влакната на пръстена.
В началните етапи от заболяването по фиброзния пръстен се образуват микропукнатини, в които попадат частички от тъканта на ядрото. С течение на времето тези пукнатини се разрастват, а пулпозното ядро започва да излиза извън пределите на диска. Този процес води до формиране на дискова херния и може да обхване шийните, поясните или гръдните прешлени.
Симптоми
1) Симптоми при дискова херния в гръдния отдел на гръбначния стълб: постоянна болка в гръдния отдел; в някои случаи – сколиоза и кифосколиоза.
2) Симптоми при дискова херния в шийния отдел на гръбначния стълб: главоболие, световъртеж, скокове на артериалното налягане, болки в областта на раменете и ръцете, изтръпване на пръстите на ръцете.
3) Симптоми при дискова херния в поясно-кръстния отдел на гръбначния стълб: болки в кръста и долната част на краката, изтръпване на пръстите на краката.
Лечение
Методите за лечение на дисковата херния се делят на консервативни и оперативни. Изборът на методика зависи от размерите, локализацията и обема на хернията.
В началните етапи заболяването се поддава на лечение с мануална терапия. Други консервативни методи за лечение са: остеопатия, лечебен масаж, рефлексотерапия и лечебна физкултура.
4 thoughts on “Дискова херния”
Хранителни добавки за дискова херния?
Здравейте,
При добра „отзивчивост“ на организма към тази билка, хормоните може да се балансират, но е необходим продължителен прием. Ето защо, по-добре е да започнете медикаментозно лечение и постепенно да преминете към билколечение – витекс, див ям, вечерна иглика и т.н.
д-р Аелита Петрова
лекар в Отделение ”Имунохематология и трансфузиология” в Майчин дом
Рейки мастер
консултиращ лекар в Български Рейки център
Здравейте,
Не се препоръчва.
д-р Аелита Петрова
лекар в Отделение ”Имунохематология и трансфузиология” в Майчин дом
Рейки мастер
консултиращ лекар в Български Рейки център
Здравейте,
Както знаете, неоперативното лечение на дискова херния е комплексно и се провежда в съответните болнични отделения, физиотерапевтични кабинети и в балнеосанаториумите в Павел баня, Бургаски, Пловдивски и Хасковски бани. Профилактика на кризите се извършва с подходящи физически упражнения ежедневно и физиотерапия 2 пъти годишно. Подходящи хранителни добавки – Босвелия, Остеомуув, Глюкозамин, МСМ, Дяволски нокът и др.
д-р Аелита Петрова
лекар в Отделение ”Имунохематология и трансфузиология” в Майчин дом
Рейки мастер
консултиращ лекар в Български Рейки център