Мултипробиотик за жени с червена боровинка, 12 млрд. активни пробиотици, 60 капсули

Д-р Шефкетова е защитила специалностите акушерство и гинекология, и репродуктивна медицина. Повече от 10 години е фокусирана предимно върху репродуктивната медицина. Към момента оглавява Центъра за асистирана репродукция към Аджибадем Сити Клиник ДКЦ Токуда. Участвала е в редица национални и международни конгреси и семинари на тема репродуктивна медицина.
Съществуват десетки видове гъбички от рода Candida, способни да провокират развитие на кандидоза, като всеки от тях влиза в състава на нормалната микрофлора на устната кухина, влагалището и червата.
През последното десетилетие се наблюдава значителен ръст на заболеваемостта от кандидоза, свързан с широката употреба на антибиотици, отслабването на имунната система и други фактори, провокиращи свръхрастеж на Candida.
В този материал д-р Мефтуне Шефкетова ще разкаже за една често срещана вагинална гъбична инфекция, която познаваме като генитална кандидоза.
Какво е генитална кандидоза
Често срещана инфекция, която се отразява върху качеството на живот и самочувствието на много жени. Спада към неполово предаваните инфекции.
Засяга най-често жени в репродуктивна възраст, това са дейни жени, ангажирани в своята професия и семейство. Рядко се наблюдава при жени преди полова зрялост и жени в менопауза, което се обяснява с хормоналните промени.
За съжаление тази инфекция често се повтаря, рецидивира. От друга страна понякога диагнозата на това състояние се забавя и може да предизвика допълнителни усложнения.
Симптоми при генитална кандидоза
Сърбеж в гениталната област, зачервяване и лек оток в областта, засилено, с гъста консистенция течение, което често се сравняват с извара, то може да бъде бяло или жълтеникаво. Често гениталните инфекции се усложняват в урогенитални и усещанията от дискомфорт се засилват.
Оплакванията могат да се появяват след посещение на басейни, след употреба на презервативи, след медикаментозна терапия от вида на кортикостероиди, антибиотици, при придружаващи заболявания като диабет, затлъстяване, при HIV позитивни болни.
Като цяло хора с имунни заболявания, захарен диабет са по-податливи и при тях е много важна превенцията.
Лечение
За ефективно лечение на кандидоза е необходимо да се изключат съпътстващи заболявания на организма, да се изключат съпътстващи полови инфекции, да се уточни точната диагноза (посявка и определяне на чувствителността на пациента към противогъбичния препарат за конкретната разновидност на Candida).
Съществуват различни видове лекарствени средства за лечение на кандидоза. Някои от тях са с локално приложение (мехлеми, вагинални таблетки, свещички), а други се приемат вътрешно (капсули и таблетки).
При лека форма на кандидозен вулвовагинит (инфекция на влагалището и външните полови органи) се назначава местно лечение или еднократен прием на флуконазол (Медофлукон, Дифлазон, Дифлукан, Микосист),150 мг вътрешно. От препаратите за местно лечение най-често се прилагат: клотримазол, изоконазол, миконазол, натамицин и нистатин.
Нистатин влиза в състава на някои препарати и се смята за остаряло и не достатъчно ефективно средство. Назначаването на вагинални таблетки и свещички с широк спектър на действие при кандидоза е нецелесъобразно, тъй като тези препарати предразполагат към развитие на гарднерелоза (бактериална вагиноза). В състава на тези препарати влизат широкоспектърни антибактериални средства, нарушаващи нормалната микрофлора на влагалището. В някои случаи се назначава лечение, допълващо противогъбичните препарати (имунотерапия, физиотерапия и др.).
При наличие на рецидивираща кандидоза са възможни следните варианти на лечение: свещички или вагинални таблетки с клотримазол (Канестен, Клотримазил) – веднъж седмично в продължение на няколко месеца; флуконазол (Медофлукон, Дифлазон, Дифлукан, Микосист) – 100 мг вътрешно, веднъж седмично в продължение на няколко месеца.
Пробиотиците и ролята им в третирането на генитална кандидоза
Нормалната вагинална флора играе защитна роля срещу урогениталните инфекции. Тя е съставена от различни микроорганизми, бактерии, като доминиращите са лактобацилите, които имат ключова роля в защитата срещу различни инфекции. Те осигуряват защита както срещу микроорганизми от външната среда, така и от такива, които се намират нормално във влагалището, чрез колонизация и образуване на млечна киселина и водороден прекис.
Млечната киселина спомага за поддържане на здравословно рН и флора на влагалището. Водородният пероксид потиска растежа на т.нар. „лоши” бактерии и микроорганизми, които причиняват инфекции. Проучвания сочат, че развитието на вагиналната кандидоза е асоциирано с пониженото количество на лактобацили във влагалището или повишеното количество на Н2О2 непродуциращи лактобацили. Балансът между т.нар. полезни и вредни бактерии във влагалището е много крехък, като дисбалансът настъпва, ако вагиналното рН не е достатъчно киселинно.
Пробиотиците често се препоръчват за дисбаланс на вагиналната флора. Те спомагат за възстановяване на здравословното ниво на лактобацилите. Поддържането на здравословен баланс на вагиналната флора възстановява защитата на организма срещу инфекции.
Пробиотиците могат да се използват и като превенция на рецидивиращите кандидози. Трябва да се имат предвид при пациентки, които имат контраиндикации за противогъбично лечение.
Women’s Multi Probiotic / Мултипробиотик за жени - един от най-иновативните естествени продукти за поддържане на интимното женско здраве
Women’s Multi Probiotic на канадската компания Natural Factors, е висококачествен натурален продукт, източник на 12 млрд. активни пробиотици от 10 специално култивирани пробиотични щамове (лактобацили и бифидобактерии).
Ползите от Women’s Multi Probiotic обхващат цялостно интимното женско здраве – в състава на продукта е включен и патентован концентрат от червена боровинка CranRich®, осигуряващ превенция срещу цистит.
Тази комбинирана 2 в 1 формула е създадена да поддържа както вагиналното, така и уринарното здраве, и може да се приема с превантивна цел или да се комбинира с конвенционалното лечение. В случай, че проблемът е с рецидивиращ характер, е препоръчително Women’s Multi Probiotic да се приема не по-малко от 3 месеца.
Дозировка: приемайте по 1 капсула 1-2 пъти дневно с храна. При прием на антибиотици приемайте 2-3 часа по-рано или по- късно.
Natural Factors е най-големият производител на природни продукти в Северна Америка! Компанията има 50 години опит в индустрията на хранителните добавки.
Прочетете още полезна информация по темата:
Свързани продукти
Прочети още
Коментари (309)
След като лекуващият ви лекар е преценил да го вземате не се притеснявайте.
Поздрави,
д-р Шефкетова
Не се притеснявайте. Информирайте гинеколога, който ще води женска консултация ,така или иначе бременността ще се проследи внимателно, при необходимост ще се назначи амниоцентеза.
Поздрави,
д-р Шефкетова
Аз бих посъветвала да не вземате третата таблетка .Направете микробиологично изследване на вагинален секрет и урина и на база на изследванията да Ви назначат адекватна терапия.
Поздрави,
д-р Шефкетова
Здравейте,
Nugent е система от критерии за оценка на влагалищната микрофлора при бактериална вагиноза. Кокобактерии са бактерии със сферична или подобна на сферичната форма, в тази група се включват стафилококи, стрептококи и др.. Във Вашето изследване броят на патогенните микроорганизми е сравнително малък, поради което състоянието е оценено като междинно /гранично/. Вашият гинеколог ще Ви препоръча подходящо лечение, ако е необходимо. Освен това, за да подопомогнете лечебния процес е необходимо да направите възможното, за да стимулирате общия и локален имунитет – подходяща храна /без сладкиши и полуфабрикати/, физическа активност за стимулиране на кръвообръщението, достатъчно почивка и сън т.н. Подходящи хранителни добавки - Women`s Multi Probiotic Мултипробиотик за жени с 12 млрд. активни пробиотици или CranRx® Women`s Care with probiotics с червена боровинка + 7 млрд. акт. Пробиотици.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Здравейте,
Възможно е лечението да се затруднява от проблема с въглехидратната обмяна. Необходима е консултация с добър ендокринолог и изследвания за въглехидратната обмяна – гликиран хемоглобин, кръвно-захарен профил, автоантитела срещу инсулин и т.н според преценката на консултанта. В Стара Загора - Д-р Донка Атанасова Мутафчиева; в Пловдив - Д-р Пресияна Няголова, дм и Д-р Васил Мечкаров. Както знаете, колебанията в кръвната захар увреждат вагиналната микрофлора и рН баланса и предразполагат към гъбични и др. инфекции, нарушавайки локалния имунитет на влагалището.
Поздрави,
Д-р Аелита Петрова
Можем да насочим запитването Ви към наш консултант, но тъй като Вие днес ще посетите специалист, моля да ни информирате дали все още имате нужда от консултация.
Поздрави и хубав ден!
Екипът на Ревита Бг
Показателите, които сте споделили като резултат, не изискват терапия.
Поздрави,
д-р Шефкетова
Що се отнася до забременяване, няма достатъчно данни дали прием на Дифлукан може да повлияе забременяването, но ако искате все пак да изчакате, елиминационният полуживот е 30 часа, тоест това е времето, което теоретично би трябвало да се изчака. Еднократна доза дифлукан по време на бременнст след първи триместър, не е проблем.
Поздрави,
д-р Маргарита Маламова
Не, не се притеснявайте.
Поздрави,
д-р Шефкетова
Изчакайте консултацията с уролога, но при положение, че бактерия се изолира е необходимо лечение, за да избегнете хронифициране на възпалителен процес. При лечение е необходимо да се спазва антибиограмата, в противен случай то е неефикасно. По това, което сте написала виждам, че ще е поредно лечение с антибиотик- комбинирайте с подходящ пробиотик за деца.
д-р Шефкетова
Посочвате, че са ви диагностицирани"к.албиканс" за 4 ти път, за съжаление понякога гъбичните инфекции хронифицират и лечението трябва да е по- упорито. В същото време бремеността ще Ви ограничи при лечение на състоянието. Съветвам Ви първо да излекувате възпалителната компонента след което да възстановите опитите за бебе.
Поздрави,
д-р Шефкетова
Здравейте!
Залаин крем е препарат, който е подходящ за лечение на кожни гъбични заболявания. При положение, че при Вас е налично такова-да, подходящ е. Относно времетраенето- за съжаление гъбичните инфекции са упорити и често хронифицират, поради което е препоръчително третиране до излекуване.
Поздрави,
Д-р Шефкетова
Здравейте!
Не бива да се притеснявате от честите прегледи, те по никакъв начин не могат да са причина за описания дискомфорт. От друга страна без гинекологичен преглед и микробиологично изследване на вагинален секрет не е възможно изписване на адекватна терапия. Съветвам Яи да се консултирате с лекуващия Яи гинеколог или да потърсите второ мнение.
Поздрави,
Д-р Шефкетова
Здравейте,
Не се притеснявате, довършете си курса с Гиназол и посетете акушер-гинеколог. Този път изчакайте да излезе резултатът от влагалищния секрет. В какво се изразяват Вашите симптоми? Може да изследвате и една стерилна урина за всеки случай. Също така препоръчвам и локални гелове и препарти, които да подкислят влагалищното pH.
Поздрави,
Д-р Кръстанова
Изчакайте микробиологичното изследване, ако сте по-чувствителна на външни фактори - рязка смяна във времето, стрес и други - те също биха могли да отключат дисбаланс във влагалищната флора. Друго, което може да опитате са геловете и препаратите, които понижават pH на влагалището, с други думи “подкисляват го”. Защото често се наблюдават т. нар. опортюнистични инфекции, които се дължат на по-редуциран брой лактобацили и други “полезни” микроорганизми във влагалището. Може да продължите приема на Мултипробиотик за жени с червена боровинка, 12 млрд. активни пробиотици.
Поздрави,
д-р Кръстанова
Гъбичните инфекции по време на бременността също се лекуват с антимикотици. Гиназолът не е противопоказен, но преди да започнете курса на лечение, е добре да вземат проба за микробиология от влагалищен секрет, за да се види какво ще се изолира.
Поздрави,
д-р Кръстанова
Здравейте!
Обикновено не препоръчвам полови контакти по време на лечение с какъвто и да е вагинален препарат. В случая, ако ги ползвате превантивно и няма подлежаща генитална инфекция, в момента, в който ги спрете, няма проблем да възстановите половите контакти.
Поздрави,
Д-р Кръстанова
Нов коментар