
Бартолиновите жлези са разположени от двете страни на вагиналния отвор. Тези жлези секретират течност, която помага за овлажняване на вагината. Понякога отворите на тези жлези се запушват, което води до натрупването на течност в жлезите. В резултат на това се образува сравнително безболезнена подутина, наречена бартолинова киста. Понякога течността в кистата може да се възпали, което води до отделянето на гной във възпалената тъкан (абсцес).
Тези кисти са често срещани и обикновено са разположени едностранно. Лечението им зависи от техния размер, болезненост и от това дали кистата е инфектирана. Инфекцията се причинява както от широко разпространени бактерии като E. coli, така и от такива, носители на болести предавани по полов път като хламидия и гонорея. Понякога домашното лечение е всичко, което е необходимо. В други случаи е необходим хирургически дренаж на кистата. При инфекция може да е необходим приема на антибиотици.
Ако кистата е малка и не настъпи инфекция, вие вероятно няма да я забележите. Ако, обаче, тя се възпали, за броени дни ще настъпят следните симптоми: болезнена бучка в областта на вагиналния отвор, дискомфорт при седене и вървене, болка при полов акт, висока температура.
Лечението на бартолиновите кисти може да бъде свързано със седящи бани с топла вода, хирургически дренаж (прави се разрез и се поставя катетър), антибиотици (при възпаление на кистата), марсупиализация (процедура подобна на хирургическия дренаж, при която се правят два шева от двете страни на отвора, за да остане той постоянно отворен). Ако всички тези процедури не помогнат, в редки случаи може да се наложи отстраняване на бартолиновите жлези.
Коментари (151)
Не става ясно дали в момента имате оплаквания или не. В случай, че във момента има възпаление на бартолиновата жлеза, не е изключена да се влоши. Ако нямате никакви оплаквания, не виждам предпоставки за обостряне. Ако все пак се притеснявате, отидете на преглед, за да проверите състоянието на жлезата.
Поздрави,
д-р Маргарита Маламова
Малко трудно мога да се ориентирам за какво става въпрос. Отидете и на дерматолог, за да се изключи евентуален хидраденитис супуратива. Това е хронично състояние, което се лекува периодично с антибиотик. Важно е, ако пушите, да спрете.
Поздрави,
д-р Маламова
Нов коментар