Ако чревната флора е унищожена от продължителна употреба на антибиотици, кандида се развива неконтролируемо и води до редица мъчителни симптоми и локални инфекции. Една от тях е вагиналната кандидоза, която е особено неприятна в летните месеци.
Смята се, че при размножаване на кандида в червата е възможно преминаването й през чревната стена и разпространението й в организма. Имунната система се активизира, наблюдава се умора, главоболие, променливо настроение, слаба памет, лоша концентрация и апетит към сладки храни.
Факторите, които допринасят за развитието на гъбична инфекция, са:
- честата употреба на антибиотици
- богати на захар храни
- ползването на стероиди, антиацидни и противоязвени препарати
- приемането на орални контрацептиви
Симптомите на гъбичната инфекция включват: умора, лоша памет, стомашни, ставни и мускулни болки, запек, подуване или диария, вагинално течение, сърбеж, парене, простатит и др.
За щастие има редица природни средства, които в комбинация с подходяща диета, са в състояние постепенно да отстранят проблема.
Ацидофилус – ацидофилус е бактерия, която контролира размножаването на кандида, регулирайки киселинността на чревния тракт.
Фибри – фибри от типа на псилиум или пектин се препоръчват ежедневно при наличие на кандидоза.
Стомашно-устойчиви капсули с екстракт от чесън – чесънът е популярен с противогъбичните си свойства и способността си да активизира имунната ни защита.
Масла от чаено дърво, риган и мента – препоръчват се като средство за предотвратяване свръхразвитието на кандида отново под формата на стомашно-устойчиви капсули.
Клеева тинктура – препоръчва се при всякакъв род бактериални, вирусни и гъбични инфекции. В случаите на кандидоза може да се приема както вътрешно, така и локално с помощта на вагинален душ.
Келп, горчив портокал, нар, както и пробиотичните препарати благоприятстват създаването на по-здрава стомашно-чревна среда. Приложението им трябва да бъде съобразено с евентуалното наличие на съпътстващи заболявания.
Ревита Ви препоръчва:
Перли YB (ферментационен баланс)