
- 98% от инфекциите са причинени от вируси, но въпреки това синусните инфекции са едно от водещите състояния, третирани с антибиотици.
- Прекомерната употреба на антибиотици води до резистентност.
- Антибиотик е необходим само в случаите, когато синусната инфекция продължава 10 дни и повече без подобрение или когато има усложнени симптоми като висока температура, секреция от носа и болки в областта на лицето, която продължава повече от 3 дни.
- Ако все пак се налага антибиотик, се препоръчва комбинация от амоксицилин и клавуланат, които в комбинация преодоляват антибиотичната резистентност. Да се избягва самостоятелният прием на амоксицилин, азитромицин, кларитромицин и триметоприм-сулфаметоксазол, поради риска от увеличена лекарствена резистентност.
- Независимо дали инфекцията е бактериална или вирусна, да се има предвид, че деконгестантите и антихистамините могат да бъдат опасни и да влошат оплакванията.
Естествени средства за защита
В допълнение към общата препоръка за почивка и приемане на много течности, специалистите посочват третирането с физиологичен разтвор и Нети пот (чайниче за нос, използващо се за отделяне на секрети от носа и синусите) като доста ефективен метод. Нети пот прилича на нещо средно между малък чайник и вълшебната лампа на Аладин. Води началото си от Аюрведа и се използва от векове по целия свят.
Ефективни са и антиастматичните природни средства, които разреждат слузта и изчистват микроорганизмите от синусите. Тези естествено отхрачващи и антиастматични средства включват Гуаифенезин и N-ацетинцистеин.
Друго подходящо средство могат да бъдат протеолитичните ензими (протеази) под формата на хранителна добавка, които притежават силно антимикробно и противовъзпалително действие, и повишават имунитета.
Комбинацията от билки, включваща иглика, черен бъз, върбинка, киселец и жълта тинтява, също е изпробвано средство при вирусни или бактериални инфекции на горните дихателни пътища, засягащи синусите и мукозните мембрани.
Коментари (0)
Нов коментар