
Една от най-желаните и популярни хирургични процедури сред жените по целия свят (а и не само сред тях) е операцията за корекция на формата на носа, наречена ринопластика.
В това, разбира се, няма нищо странно. Носът е решаващ фактор за красотата и хармоничният вид на лицето. Необходимо е само леко да се коригира неговата форма или размер и външният облик съществено се променя.
Кога е извършена първата ринопластика?
Първата операция за корекция на нос е проведена по собствена технология от немския хирург д-р Яков Джоузеф през 20-те години на ХХ век. А през 50-те години неговата техника е доразвита от американеца д-р Роуз. Методите предложени от двамата специалисти полагат основата на съвременната ринопластика.
Показания за ринопластика
Понякога операция за корекция на нос е необходима в случай на преживяна травма или вроден дефект. Но по-голяма част от пациентите се подлагат на тази процедура изцяло с козметична цел.
Ринопластиката се смята за една от най-сложните пластични операции и въпреки компютърното моделиране и предварителните сметки, резултатът от интервенцията може да не оправдае очакванията на пациента.
Какви са видовете?
Ринопластиката може да бъде затворена и отворена, или с други думи - вътрешна и външна.
Затворената или вътрешната ринопластика се извършва от хирурга през ноздрите. Упойката може да бъде местна, а процедурата продължава около половин - един час.
Външната или отворената ринопластика е по-сложният от двата метода. При този метод се прави разрез в основата на носа, кожата се издърпва нагоре и хирургът получава възможност непосредствено да наблюдава целия процес. Операцията обикновено продължава между 1-2 часа и се извършва под обща анестезия. Обикновено през първото денонощие след интервенцията пациентът остава под лекарско наблюдение.
Предварителна подготовка
След консултация с пластичен хирург става ясно доколко сложна ще бъде предстоящата процедура. Специалистът трябва да оцени пропорциите на лицето и да провери състоянието на дихателните пътища на пациента. На пациента също така се прави снимка, която се обработва със специална програма и така той получава приблизителна представа как би изглеждал новият му нос.
Преди да подпише съгласие за операция, кандидатът за нов нос трябва да си направи изследвания на кръвта и електрокардиограма на сърцето.
След операцията
След приключване на операцията, на носа се поставя специална гипсова шина. Приблизително след 3 дни се възстановяват дихателните функции, а след още 7-10 дни, лекарят сваля превръзката.
Окончателният ефект от процедурата се вижда след няколко месеца. Преди това (особено през първите дни след операцията) отоците на лицето не позволяват да се види добре новата форма на носа. След спадане на отоците кожата прилепва по-плътно към костта и хрущялите и промените във външния облик започват да се забелязват по-силно.
Трябва да се отбележи, че след ринопластика носът става много уязвим. През първите седмици пациентите не бива да спортуват или да носят очила, а също така трябва да пазят оперирания си нос от възможни травми.
Противопоказания
Практически всички пластични операции имат противопоказания и ринопластиката не е изключение.
Ринопластика не трябва да се прави в случаи на инфекциозни, сърдечносъдови, онкологични заболявания или захарен диабет. А също така не се препоръчва в юношеска възраст, когато костите и хрущялите на носа все още растат и се променят. Хора над 40 годишна възраст, също трябва да се замислят преди да се подложат на подобна процедура, тъй като с напредването на възрастта възстановителните процеси в организма започват да протичат значително по-бавно.
Дишане и обоняние
Правилно извършената операция за корекция на нос не предизвиква никакви нарушения на обонятелните и дихателните функции. Нервните окончания, отговорни за обонянието не са разположени в тази част на носа, която ринопластиката засяга, а що се отнася до дихателните способности - обикновено те се подобряват в резултат от проведената операция.
Както и всяка хирургическа намеса, ринопластиката крие определени рискове. Основното условие операцията да мине успешно е тя да бъде извършена от висококвалифициран и надежден специалист.
Коментари (12)
Нов коментар