
През 1886г. немският химик Клеменс Винклер открива в сребърната руда нов химичен елемент, наречен германий в чест на страната му. През 1967г. д-р Кацухихо Асаи открива германий и в живите организми и доказва, че именно той снабдява тъканите с кислород. След това научният интерес към елемента рязко нараства.
Природни източници на германий
Германий се съдържа във всичко от животински и растителен произход. Най-висока е концентрацията му в броколите, целината, чесънът, лукът, киселото зеле, алое верата, хлорелата, гъбата рейши, жен-шен и др. Природни източници на германий са основно растения – адаптогени, чиято функция е да оптимизират физиологичните процеси и да подпомагат самоизлекуването на организма.
Най-високо съдържание на германий се съдържа в мускулната тъкан на организма. С помощта на храната ежедневно си доставяме около 0,4 - 1,5мг германий. Три часа след прием концентрацията на германий е най-висока в тънкото черво, откъдето се включва в кръвния поток. Органичният германий бързо се предвижва през тъканите и се отделя чрез урината.
Изследвания от 60-те години до днес свидетелстват за здравословните ефекти на органичния германий върху човешкото тяло. Органичният германий:
- е силен имуностимулатор;
Той увеличава производството на интерферон и помага за размножаването на Т-хелперните клетки и лимфоцити.
- подобрява усвояването на кислород от тъканите;
Германият предотвратява развитието на кислородна недостатъчност в тъканите, като доставя кислород на всяка клетка. Увеличеното усвояване на кислорода в клетките при хронични заболявания като артрит, сърдечна недостатъчност, диабет, астма и хипертония е от изключително значение за доброто функциониране на организма. Тази функция на германия е приложима и при хора, занимаващи се активно със спорт.
- е силен антиоксидант;
Органичният германий се счита за най-силният антиоксидант и осигурява защита на клетките не само от свободните радикали , но и предпазва от радиационно излъчване. Освен това потиска развитието на вредни микроби и вируси.
Съществуват и някои публикации за добри резултати, постигнати с помощта на органичен германий в случаи на отравяне с живак, кадмий и други тежки метали.
Важно е да се знае, че германият не трябва да измества основното лечение и трябва да се приема след предварителна консултация с лекар. Органичният германий не е токсичен, но все още няма установени норми за неговия прием. Препоръчително е да се пие по време на хранене. Дозата за възрастни е 150 мг на ден.
Ако почувствате слабост, замайване или изтръпване на крайниците, спрете незабавно приемът му и се консултирайте с лекар. Не се препоръчва на бременни и кърмачки. Противопоказно е е да се пие от хора с бъбречни заболявания.
Ревита Ви препоръчва:
Ge 132 Active, 100 mg
Коментари (0)
Нов коментар