
Хипертонията може да е причинена от заболяване, наследственост или вредни навици като пушене, пиене, нездравословно хранене и др. Симптоматичната хипертония е свързана със заболявания на бъбреците, нарушения на щитовидната жлеза, порок на сърцето, мозъчни травми, заболявания и т.н. Важно тук е да се справите със заболяването, а не с последвалите хипертонични проблеми.
Грешки при лечението на хипертония
Кръвното налягане не бива да се сваля рязко и бързо. Много по-безопасно е това да стане на 2-3 етапа в продължение на няколко месеца. Така организмът ще свикне с новото кръвно налягане. Ако това стане бързо, може да причини исхемия на сърцето, мозъка и други органи.
Не бива да спирате лекарствата, когато се почувствате по-добре. Хипертонията е хронична и не изчезва изведнъж. За да я контролирате през целия си живот трябва да се грижите за нейните норми.
Не понижавайте дозите от лекарствата по собствена преценка. Намаляването на бета-блокерите примерно може да доведе до сърдечен удар. Само лекарят може да вземе правилно решение за това.
Мога ли да се справя без лекарства?
Около 70% от инсултите и инфарктите са следствие на нелекувано високо кръвно налягане. Нелекуваната хипертония значително увеличава риска от ранна смърт или сериозни проблеми на сърцето и мозъка. Повечето хора, които лекуват хипертонията си, използват фармацевтични средства. Което не е задължително. Пробвайте първо с диета, здравословен начин на живот и спорт. Ако и тогава не успеете, съгласете се с лекарските рецепти.
Лечение на хипертония – съвременно и ефикасно
Днес хипертонията не се лекува с един продукт, а с комплекс от няколко. Това позволява да бъдат приемани по-ниски дози от медикаментите. Комплексите от лекарства понижават кръвното налягане по-ефективно, като страничните ефекти също са по-леки и поносими. Напоследък се откриват нови хапчета с удължено действие. Само едно от тях може да понижи кръвното налягане за цяло денонощие.
Действието на лекарствата срещу хипертония е доста силно и в никакъв случай не предприемайте самостоятелно лечение. При лекуването на хипертонията всеки лекар взима предвид различни параметри: възраст, стадий и клинична форма на болестта, наличие на усложнения в сърдечно-съдовата система и др.
Кое кръвно налягане наричаме „нормално”?
Спореде Световната здравна организация за повишено кръвно налягане се смятат показатели над 140/90. Което не винаги е признак за хипертония, понеже в различните часове от денонощието в нивата на кръвното може да има значително колебание. Фактори за такова различие в нормите на кръвното налягане са емоционални преживявания, физическа активност, прием на алкохол и др. Важно е с каква скорост кръвното налягане се нормализира след повишаването му. Нормално е това да се случи до половин час или по-бързо.
За да се измери дали човек е болен от хипертония трябва да се следят нормалните му стойности и различията с тях. Ако цял живот си поддържал ниво на кръвното налягане 90/60 и нивата скочат на 130/90, означава, че нещо не е наред. Специалистите употребяват термина целево кръвно налягане. Това са персонални показатели, към които всеки се стреми, когато контролира кръвното си налягане. При застрашените от инсулт хора например целевото кръвно налягане е с малко по-високи показатели.
Коментари (0)
Нов коментар